|

Wrocław – kolejne nowoczesne inwestycje na Starym Mieście, które budzą sprzeciw mieszkańców

Nowy budynek przy Placu Wolności we Wrocławiu to kolejna inwestycja, która wzbudziła gniew mieszkańców miasta. Do krytyki odniosło się nawet Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia. W oświadczeniu czytamy m.in.:

„W 2010 roku uchwalono plan. Dodajmy, że w planie nie ma wskazania, by obiekty, które tu powstaną, miały czy powinny mieć historyzującą elewację.

W 2015 roku prawomocne pozwolenie na jego budowę (a wcześniej akceptację projektu) wydał zespół pod kierownictwem dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa i Architekta Miasta Wrocławia Piotra Fokczyńskiego w czasie kadencji prezydenta Rafała Dutkiewicza. Obiekt skonsultowano z działającym wówczas Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Podkreślamy, po wydaniu pozwolenia na budowę związanym z akceptacją projektu – co nastąpiło w 2015 roku – miasto czy obecny prezydent nie ma możliwości prawnych, by taką inwestycję w trakcie realizacji zmienić czy zablokować.

‼ W 2024 roku miasto powołało Zespół Architekta Miejskiego, składający się z kilkunastu ekspertów, których zadaniem jest kolegialne opiniowanie projektów składanych przez inwestorów a dotyczących ważnych architektonicznie przestrzeni Wrocławia. Trzeba przyznać:

WCIĄŻ NIE MA TAKICH ELEMENTÓW W PRAWIE, KTÓRE POZWOLIŁYBY ZATRZYMAĆ DOWOLNY PROJEKT, PONIEWAŻ NP. JEST „WIZUALNIE BRZYDKI” (podkreślenie własne). Dlatego Wrocław w ubiegłym roku stworzył ciało opiniodawcze – Zespół Architekta Miejskiego składający się z architektów-praktyków, historyków sztuki, inżynierów i urzędników. To oni mogą zasugerować inwestorowi zmianę projektu – jeśli budzi on estetyczne kontrowersje. W 2015 roku takiego zespołu nie było.”

(za: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia)

Czy takie rozwiązanie pomoże? Czy architekci mogą być sędziami we własnej sprawie? Czas pokaże. Tymczasem zestawiamy inwestycje wrocławskie z nowymi inwestycjami na świecie, które różnią się tym, że zostały zaprojektowane w duchu architektury tradycyjnej.

Skład Zespołu Architekta Miasta Wrocławia:

  • dr inż. arch. Jacek Barski (Architekt Miasta Wrocławia) – dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury UMW;
  • mgr inż. arch. Anna Kościuk – przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów;
  • mgr inż. arch. Piotr Zybura – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddziału we Wrocławiu;
  • prof. dr hab. inż. arch. Barbara Gronostajska – dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej;
  • dr Michał Duda – dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu;
  • mgr inż. Janusz Szczepański – przewodniczący rady Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa;
  • mgr inż. arch. Krzysztof Wartenberg – architekt, specjalista m.in. w dziedzinie konserwacji i rewaloryzacji obiektów zabytkowych;
  • mgr inż. arch. Magdalena Wankowska (zastępca przewodniczącego Zespołu) – dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków UMW, Miejski Konserwator Zabytków;
  • mgr inż. Przemysław Matyja – dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UMW, urbanista Miasta Wrocławia;
  • mgr inż. arch. Katarzyna Młynarczyk (sekretarz Zespołu) – Wydział Architektury i Zabytków UMW
Nowy budynek przy pl. Wolności we Wrocławiu
Dziewoński, Łukaszewicz – architekci.
🛠 Jak tłumaczył architekt właśnie kończonego budynku uzasadniając swój projekt w 2015 roku, budowla ma metaforycznie nawiązywać elementami fasady do fortepianu i tym samym korespondować z leżącym po skosie Narodowym Forum Muzyki. Z kolei kubaturowo ma wpisywać się w obiekty znajdujące się po sąsiedzku (kamienice obok). ”
Źródło: Facebook
Nowe inwestycje nadrzeczne we Wrocławiu
Bulwar Drobnera, Nadodrze, Major Architekci (G). Apartamenty Nad Rzeką, Stare Miasto („sześć minut od Rynku”), Dom Development (D).
Ulica Wita Stwosza we Wrocławiu
W roku 1755 (G) oraz niezrealizowany powojenny projekt odbudowy (D).
Źródło: https://polska-org.pl/587324,Wroclaw,ul_Wita_Stwosza.html
To samo miejsce współcześnie.
Biurowiec Nowy Targ, ul. Wita Stwosza, Stare Miasto, Wrocław
Maćków Pracownia Projektowa.
Po lewej Pałac Hatzfeldów (jego rekonstrukcja ma się wkrótce rozpocząć), po prawej Kościół św. Wojciecha.
Foto: maras/polska-org.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *