Żórawina (powiat wrocławski) – perła manieryzmu i nowy pomnik historii w renowacji od 2019 roku

Kościół Świętej Trójcy w Żórawinie (woj. dolnośląskie) nazywany jest „perłą manieryzmu”. Od 2019 roku trwa remont, który przywraca piękno tej cennej warownej świątyni.

Zbudowany w XIV wieku na wysepce otoczonej rzeką Żurawka. Przebudowany na manierystyczny na przełomie XVI/XVII w. Otoczony umocnieniami ziemnymi z I poł. XVII w. o planie zbliżonym do prostokąta z zaakcentowanymi narożami przypominającymi nowożytne bastiony.

Mimo swojej wartości kościół wiele lat czekał na remont a jego stan zaczynał niebezpiecznie przypominać ruinę. Prace rozpoczęto w 2019 roku i chociaż we wnętrzu wciąż jeszcze wre robota, już możemy podziwiać widok z zewnątrz.

Wśród wielu prac, jakie przeprowadzono, warto wymienić m.in. remont hełmu oraz dachu, odtworzenie piaskowo-wapiennych tynków, renowację detali kamiennych, rekonstrukcję boniowania na ostatniej kondygnacji, rekonstrukcję detalu kruchty południowej.

Prace zostały finansowane są przez MKiDN, MSWiA, Województwo Dolnośląskie, Gminę Żórawina oraz lokalną parafię katolicką.

Rozporządzeniem Prezydenta RP, od marca 2024 kościół wraz z dziełem budownictwa obronnego jest pomnikiem historii.

Stan kościoła przed remontem w 2018 roku.
Foto: Brockau/fotopolska.eu
Kościół Świętej Trójcy w Żórawinie w roku 2024 po zdjęciu rusztowań.
Foto: Parafia św. Józefa w Żórawinie
Stan kruchty kościoła w Żórawinie „przed” i „po” remoncie.
Zrekonstruowano spływy, boniowanie, tynki.
„Przywrócone pokrycie dachowe znane z przekazów ikonograficznych sześciokątną dachówką karpiówką, wytwarzaną metodą manufakturową.”

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *