Czy możliwa jest fabryczna produkcja taniego dobrej jakości detalu architektonicznego na potrzeby nowej architektury klasycznej/tradycyjnej oraz rekonstrukcji? Przesłali nam Państwo katalog produktów z zamkniętych i zrujnowanych Mirostowickich Zakładów Ceramicznych: „Temat architektury końca XIX wieku to prefabrykacja detalu, ówcześnie zresztą powodu ostrej krytyki. Dzisiaj patrzę na ten temat bez uprzedzeń i w ogóle warto ten temat podnieść i się odnieść na ile dzisiaj taka prefabrykacja, wraz z projektowaniem według wzorników, byłaby możliwa.”
Rozkwit neostylów pod koniec XIX wieku nie byłby możliwy bez rewolucji industrialnej i masowej produkcji detalu architektonicznego. Dobre czasy dla architektury klasycznej, rzemieślników i firm produkujących detal skończyły się jednak po wojnie wraz z rewolucją modernistyczną. W latach 90. na bazie buntu przeciwko bieda-modernizmowi i komunistycznej szarzyźnie moda na detal powróciła. Problemem szybko okazała się być jego jakość. Gipsowe/styropianowe detale o złych proporcjach, wykorzystywane bez zrozumienia zasad architektury klasycznej, stały się znakiem rozpoznawczym polskich pseudo-dworków i gargamelów.
Tymczasem ostatnimi laty pojawia się coraz więcej małych fabryk oraz manufaktur, które na specjalne zamówienia potrafią wykonywać wysokiej jakości detal. Ale to nie wszystko bo nowoczesna technologia pozwala na jeszcze więcej. Nowoczesne maszyny pozwalają produkować detal na skalę niewyobrażalną kiedyś oraz obrabiać każdy rodzaj kamienia czy drewna. Za przykład może posłużyć budowany współcześnie przez karmelitów ogromny klasztor w tradycji gotyckiej w Meeteetse w stanie Wyoming, USA. Mnisi by podołać temu wielkiemu zadaniu…przeszkolili się w obsłudze maszyn CNC (Computerized Numerical Control), które potrafią wyciąć w kamieniu każdy rodzaj detalu.
Czy jesteśmy w XXI wieku w stanie znów tworzyć detal architektoniczny, który przy zachowaniu wysokiej jakości, będzie jednocześnie w finansowym zasięgu każdego z nas? Czy takie rozwiązanie, o ile byłoby możliwe, nie doprowadziłoby do całkowitej śmierci resztek rzemiosła artystycznego?
Do omówionych w niniejszym poście pracowni (oraz szeregu innych, związanych z tradycyjną architekturą) można łatwo i szybko dotrzeć z naszej strony archiwolta.pl
„Dom w stylu wilhelmińskim, wybudowany w 1883 roku w brandenburskiej wsi Garz (nazwa pochodzi od słow. gard – gród), który został przebudowany nie do poznania w 1980 roku, odzyskał swój pierwotny wygląd. Poniższe zdjęcie pochodzi z marca 2024 roku. Niech będzie to zachętą do przywrócenia dawnej świetności innym pięknym domom w stylu wilhelmińskim.” Za: Mirco…
Zbudowana w 1439 r. Jedna z czterech średniowiecznych bram miasta. Nazwa pochodzi od wałów ziemnych usypanych przed zewnętrznymi murami. Przebudowana po pożarze w stylu renesansowym w XVI w. W 1635 r. dodano sygnaturkę. Zniszczona podczas II wojny światowej. Po wojnie całkowicie odbudowana w latach 1961-62. Od 2010 r., wraz z Kolegiatą Mariacką i zachowanymi murami…
Zamek Królewski na Wawelu opublikował dzisiaj film poświęcony Akropolis, niezwykłemu projektowi zabudowania Wawelu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego i Władysława Ekielskiego. Zapraszamy do oglądania! link do filmu (Facebook)
Temat rekonstrukcji historycznych dworców kolejowych pojawiał się już kilkakrotnie w rozmowach na RiO. PKP ostatnimi laty często chwali się remontami istniejących zabytkowych dworców. Jeśli chodzi o obiekty zniszczone (często o bardzo dużej wartości artystycznej), PKP w ich miejscu decyduje się na budowę typowych prostych budynków współczesnych (m.in. Słupsk, Leszno, Olsztyn, Bielsk Podlaski). Przykład innego podejścia…
Tego chcieli konserwatorzy, UNESCO, miasto i mieszkańcy. Boží Dar w Rudawach (cz. Krušné Hory) to znany ośrodek turystyczny oraz najwyżej położone miasto Czech (1028 m n.p.m.). Niedawno zaprezentowany przez dewelopera projekt zakłada przebudowę budynku hotelowego z lat 70. (Hotel Slunečná) oraz nową zabudowę mieszkaniową (Slovanka). Uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji zależało od wpasowania projektu w…
Historyczny ratusz jest dumą i ozdobą każdego miasta. Niestety nie każde miasto jest w stanie takim się pochwalić. Wiele ratuszy nie przetrwało burz dziejowych. Dziś gdy kraj znów się rozwija i bogaci wiele samorządów oraz mieszkańców zastanawia się nad ich przywróceniem. Choć najbardziej oczywistym wydaje się rekonstrukcja ratusza, w praktyce bywa różnie. Poniżej 9 przykładów…