Warszawa – bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w roku 1946 i współcześnie, po przeprowadzonej w latach 1947-1972 rekonstrukcji

Neogotycką świątynię w dzielnicy Praga-Północ wzniesiono w latach 1888-1904. Na projekt kościoła rozpisano konkurs, który wygrał Józef Pius Dziekoński. Forma i układ przestrzenny kościoła nawiązują do tradycji gotyku mazowieckiego lub nadwiślańskiego. W latach 1932-1934 dwie 75-metrowe wieże kościoła musiały zostać obniżone do 2/3 ich pierwotnej wysokości. Powodem było pękanie ścian świątyni pod wpływem ciężaru hełmów wież.

14 września 1944 kościół został wysadzony w powietrze przez wycofujących się Niemców. Do wysadzenia użyto materiałów wybuchowych przeznaczonych pierwotnie do zniszczenia leżącego nieopodal Szpitala Praskiego. Z całej świątyni ocalały jedynie fragmenty ścian bocznych z figurami patronów świątyni, św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, wykonanymi przez Tadeusza Skoniecznego.

Odbudowana w latach 1947-1972 w oryginalnym kształcie. Autorem projektu rekonstrukcji świątyni był znany z powojennej odbudowy zabytków architekt i profesor Politechniki Warszawskiej Stanisław Marzyński.

Foto: Kościół Św. Floriana. Cykl fotografii zniszczonej Warszawy. Fot. J. Mizerski, 1946 (L), Solidphotouploader/wiki (P).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *