Wielka Brytania – wieża Brighton College dokończona współcześnie w nawiązaniu do oryginalnego projektu

Wieża Brighton College nigdy nie została dokończona. Zrobiono to dopiero w czasach współczesnych w roku 2014, nawiązującej do oryginalnego projektu.

Na stronie Royal Institute of British Architects czytamy:

„Ten projekt to wzorcowy przykład renowacji, obejmujący dokończenie głównej wieży Brighton College. Było to niezwykłe zadanie z punktu widzenia renowacji, która miała na celu dokończenie przerwanej pracy architekta T. G. Jacksona, odpowiedzialnego za oryginalny projekt uczelni. Prace wyraźnie zaangażowały i zachwyciły społeczność uczelni, a także przyniosły korzyści nadając reprezentacyjną formę temu symbolicznemu miejscu.

W pracy zastosowano rygorystyczne akademickie i filozoficzne podejście do konserwacji, które obejmowało analizę oryginalnych rysunków, wykorzystanych materiałów i analizę laboratoryjną, a wszystko to zostało przeprowadzone przez wykwalifikowanych rzemieślników. Inwestycja bierze pod uwagę wszystkie korzyści i szkody, tak aby zapewnić rozwiązanie, które zapewni długoterminowe korzyści z punktu widzenia dobra dziedzictwa kulturowego.”

„Jackson zaprojektował wieżę w nowym, wyszukanym stylu Tudorów. Ukończona wieża na nowo interpretuje projekty Jacksona poprzez wierne odwzorowanie materiałów, proporcji i ogólnej koncepcji, jednocześnie odwołując się do współczesnych, uproszczonych szczegółów oryginalnego ozdobnego wykończenia. Projekt zaznacza, że jest to współczesny dodatek na miarę XXI wieku do niekompletnego reprezentacyjnego budynku wejściowego. Tym, co odróżnia ten projekt od prostej renowacji, jest wprowadzenie subtelnych i skromnych zmian w oryginale, aby dostosować je do potrzeb XXI wieku. Czujesz rękę Jacksona kierującą zespołem Richarda Griffithsa, która jednak nie ogranicza go.” – Fiona Raley, specjalistka ds. konserwacji zabytków w jury.

Jak inwestycja ma się do Karty Weneckiej, na którą tak często powołują się architekci?

Więcej zdjęć: New Traditional Architecture | 🇬🇧 – Cairns Tower, Brighton College, Brighton | Facebook

Wieża w Brighton College przed i po współczesnym dokończeniu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *