Pszczyna – remont jednego z budynków dawnego folwarku Siedlice

„Jeszcze kilka lat temu był w stanie postępującej ruiny. Obecnie to w pełni funkcjonalny, wyremontowany obiekt. Inwestorowi, pomimo opłakanego stanu wnętrz i murów, udało się nie tylko przeobrazić zabytek w nowoczesną nieruchomość, ale też odnaleźć i zachować wiele historycznych elementów związanych z dziejami folwarku i Pszczyny.”

„Pięć lat trwał remont budynku przy ul. Antesa 7-9 – jednej z nielicznych pozostałości po funkcjonującym niegdyś w tej części Pszczyny folwarku książęcym Siedlice. Obiekt, o którym mowa, stanowił część zabudowań gospodarczych skrzydła północnego. Od strony wschodniej niegdyś przylegała do niego stajnia. Po likwidacji folwarku we wnętrzach obiektu mieściły się mieszkania komunalne. Następnie budynek stał pusty i ustawicznie popadał w ruinę, niejednokrotnie będąc schronieniem dla koczujących w okolicach bezdomnych. W 2018 roku gmina sprzedała nieruchomość prywatnemu inwestorowi, który okazał się amatorem zabytków i staroci.

Znajdujący się na liście zabytków obiekt został wyremontowany z zachowaniem swojego charakteru oraz najistotniejszych elementów świadczących o jego historii. Właściciel zachował ściany, otwory drzwiowe i okienne, więźbę dachową, zrekonstruował wspomnianą ścianę wschodnią oraz wyremontował piwnicę, gdzie odrestaurował zabytkowe ceglane sufity i mury. W ścianie klatki schodowej zachował ponadto płytę stanowiącą prawdopodobnie fragment drzwiczek z pieca chlebowego. Wnętrze mieszkania znajdującego się na pierwszym piętrze budynku urządził z kolei z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych więźby dachowej, które przerobił na meble użytkowe oraz wykorzystał do podwieszenia lamp sufitowych. W środku znalazło się także specjalne miejsce dla starych drzwi prowadzących niegdyś z frontu budynku schodami przez stajnię do spichlerza na pierwszym piętrze, gdzie obecnie urządzone jest mieszkanie.

Łukasz Jakut, właściciel budynku przy ul. Witolda Antesa 7-9 przyznaje, że doprowadzenie zabytku do obecnego stanu kosztowało wiele czasu i nakładów finansowych, nie żałuje jednak wysiłków włożonych w prace remontowe. Zachęca także innych potencjalnych inwestorów do ratowania starych zabudowań i odkrywania przy okazji tego, co przechowują ich wnętrza.”

Jak oceniają Państwo wynik remontu?

Więcej info oraz zdjęć w artykułach na portalu pless.pl: pless.pl: Przed i po: jak budynek dawnego folwarku przeszedł metamorfozę – Pszczyna | pless.pl: Budynek dawnego folwarku odmieniony. Będzie tu przychodnia – Pszczyna

Budynek folwarku Siedlice w roku 2012.
Foto: 2012 Eugeniusz S./fotopolska.eu
Budynek folwarku Siedlice w 2023 r.
Foto: archiwum prywatne/Ela.
Poddasze budynku folwarcznego przed remontem.
Foto: archiwum prywatne/Ela.
Poddasze budynku folwarcznego przekształcone na cele mieszkanie.
Foto: archiwum prywatne/Ela.
Piwnice budynku folwarcznego przed remontem.
Foto: archiwum prywatne/Ela.
Piwnice budynku folwarcznego po remoncie.
Foto: archiwum prywatne/Ela.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *