Białoruś – wirtualna rekonstrukcja Zamku Biały Kowiel w Smolanach
Gdy nie ma możliwości fizycznej odbudowy zniszczonych na przestrzeni dziejów zamków pozostają nam ich komputerowe wizualizacje. Ahrem Belabrovik to pomysłodawca projektu VKL3D, który za cel kładzie sobie przypomnienie o wielkości i kulturalnym bogactwie naszych przodków poprzez komputerowe rekonstrukcje zabytków architektury Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Tym razem takiej rekonstrukcji doczekał się zamek Biały Kowiel w Smolanach. Jest ona tym bardziej imponująca, że wykonano ją w technice panoramicznej i to wraz z dźwiękiem. Na profilu prezentujemy dwa fotosy z filmu, który można zobaczyć w całości poniżej:
Facebook projektu: VKL3D (facebook.com)
Renesansowy zamek Biały Kowiel w Smolanach (dawne województwo witebskie) wybudowali Sanguszkowie w roku 1626. Stojący na niewysokim wzniesieniu zamek otaczał niegdyś sztuczny staw. Budynek posiadał baszty i wewnętrzny dziedziniec. Zamek ucierpiał w czasie wolny polsko-moskiewskiej w latach 1654-67. Kolejne zniszczenia przyniosła wojna północna gdy w roku 1708 wycofujący się pod naporem szwedzkim Rosjanie częściowo wysadzili zamek w powietrze. Sanguszkom na szczęście zamek udało się odbudować. Niestety na początku wieku XIX budynek został opuszczony i popadł w ruinę. W poł. XIX w. ówczesny właściciel rosyjski senator Siemionow sprzedał ruiny na cegłę miejscowym Żydom. Do dzisiaj zachowała się jedynie wciąż imponująca wielkością pięciokondygnacyjna baszta przybramna, fragmenty korpusu mieszkalnego i piwnic. Szkic historii za: Grzegorz Rąkowski,”Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi”, Warszawa 1997.
Obecne zdjęcia pozostałości zamku pod linkiem: Smolany | Zamek Biały Kowiel, ruiny – zdjęcia (radzima.org)