|

Czechy – nowe deweloperskie budynki (Boží Dar, Rudawy) będą dopasowane stylem do lokalnej architektury

Tego chcieli konserwatorzy, UNESCO, miasto i mieszkańcy.

Boží Dar w Rudawach (cz. Krušné Hory) to znany ośrodek turystyczny oraz najwyżej położone miasto Czech (1028 m n.p.m.). Niedawno zaprezentowany przez dewelopera projekt zakłada przebudowę budynku hotelowego z lat 70. (Hotel Slunečná) oraz nową zabudowę mieszkaniową (Slovanka). Uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji zależało od wpasowania projektu w lokalny krajobraz kulturowy i architektoniczny.

„Gdzie indziej szukać wewnętrznego spokoju niż w górach? Ich spowite mgłą szczyty wyglądają romantycznie o każdej porze roku. Stoki obiecują zabawę na nartach zimą i spacery na świeżym powietrzu latem. Dosłownie dar Boży. Najwyżej położone czeskie miasto znajduje się w Rudawach, a urlop w nim to zdecydowanie raj na ziemi dla miłośników gór.

Ale zamieszkanie tam na stałe, a nawet zbudowanie projektu deweloperskiego, to coś zupełnie innego. Inwestor Josef Hrouda nie zraził się jednak surowymi wymogami konserwatorów zabytków ani warunkami pogodowymi i przystąpił do przyjaznej przebudowy słynnego niegdyś hotelu turystycznego Slunečná & Slovanka. Zgodnie z pierwotną lokalną tradycją architektoniczną powstają w sumie 23 nowe mieszkania.”

„Podeszliśmy do miasta z bardzo otwartą polityką, to głównie konserwatorzy, UNESCO i samo miasto mają tu swój głos. Konieczne jest delikatne i otwarte postępowanie z mieszkańcami, aby stworzyć wspólnie dobry interes w dobrej atmosferze. I myślę, że nam się to udało” – wyjaśnił przedstawiciel inwestora Radek Wolf, który odpowiada za strategię rozwoju projektu Slunečná i Slovanka.”

„Ołówek architekta Karela Jirasa był również pomocny w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. To za pomocą zwykłego ołówka ten osobliwy artysta szkicuje swoje projekty. „Pan Architekt jest 'oldschoolowy’, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jego podejście do architektury jest naprawdę wyjątkowe. Ciągłe modyfikacje, które przeprowadzał w oparciu o wymagania i potrzeby Urzędu Dziedzictwa i miasta Boží Dar, pomogły nam nie tylko uzyskać pozwolenie na budowę na obszarze, na którym dziś budowa czegokolwiek jest prawie nierealna, ale także zdobyć uznanie miasta i wsparcie Urzędu Dziedzictwa, który postrzega wygląd Slunečnej i Slovanki nie tylko jako odpowiadający oryginalnej architekturze Rudaw, ale także jako wzór dla innych budowli górskich na tym terenie.”

Architekt: Karel Jiras, strona inwestycji: Home (slunecnaslovanka.cz) | Planowane zakończenie: 2025 | Artykuł prasowy: V Krušných horách vzniká nejvýše položený developerský projekt v Česku. Architekt byty navrhoval tužkou na papír – Euro.cz

Info za: FB Zlatý český prasičky.

W Polsce o krajobraz walczy m.in. Fundacja Dolina Domów Przysłupowych …i Stowarzyszenie Flins

Hotel Slunečná i Slovanka, Boží Dar, Czechy.
Wizualizacja projektu.
Wybudowany w latach 70. Hotel Slunečná i wizualizacja projektu jego przebudowy.
Hotel Slunečná i Slovanka, Boží Dar, Czechy.
Wizualizacja projektu.
Hotel Slunečná (L) i Slovanka (P), Boží Dar, Czechy.
Wizualizacja projektu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *