Gruszów (woj. dolnośląskie) – zdjęcia pałacu po renowacji
Pałac w Gruszowie został oficjalnie otwarty po remoncie w 2020 r. i zapewne wielu z Państwa jest on już znany. Odrestaurowanie zabytku zajęło właścicielom dziewięć lat. Po części dlatego, że był on tak bardzo zniszczony, po części, że dbali oni o każdy szczegół.
Pałac powstał ok. 1830 r. dla rodziny von Dresky, która była w jego posiadaniu do końca II wojny światowej. Po wojnie przeszedł w ręce PGR-u a następnie zakładu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z Marcinowic. Następnie władze województwa wałbrzyskiego przekazały obiekt prywatnemu właścicielowi jako rekompensatę za mienie pozostawione na Wschodzie. Ten odsprzedał go cudzoziemce, do której należało już kilka innych nieruchomości na Dolnym Śląsku. W tym czasie budynek pozostawał niezamieszkany i z wolna chylił się ku ruinie. Swoje zrobili też szabrownicy i poszukiwacze skarbów.
Na szczęście w przeciwieństwie do setek innych opuszczonych i zniszczonych w latach 90-tych pałaców i dworów budynek znalazł w końcu troskliwych właścicieli. W 2006 roku wrocławska aktorka wraz z mężem odkupiła go od poprzedniego właściciela z zamiarem urządzenia w nim domu oraz hotelu. ”Należało położyć od nowa dach, podłogi, zrobić elewację, wstawić okna, kupić piece, zrobić instalacje… można wymieniać bez końca.” Dzięki temu, że przed rozpoczęciem prac właściciele dokładnie sfotografowali zrujnowany budynek dziś możemy porównać jego dawny stan ze współczesnym. Każde z zestawień zdjęć opowiada osobną historię. W każdym widać ogrom wniesionej pracy, pasję i uczucie.
Dziś w budynku mieści się hotel z czternastoma pokojami gościnnymi, które pozwalają przenieść się w inne czasy, czasy w których – jak mówią właściciele, nikt donikąd się nie spieszył a najlepszą formą rozrywki było po prostu wspólne spędzanie czasu. Właścicielom należy się szacunek za ogrom wniesionej pracy. Chciałoby się aby takich ludzi było więcej.
O pałacu i właścicielach we wpisie Joanny Lamparskiej: Pałac w Gruszowie: skarby z biblioteki, rezydencja jak z angielskich powieści i tajemnicza skrytka | Joanna Lamparska
Strona internetowa pałacu: Pałac Gruszów – strona główna (palac-gruszow.pl)
Profil pałacu na FB: Pałac Gruszów | Facebook