Malbork – o rekonstrukcji zamkowego Kapitularza (dawnego Refektarza) w latach 1882-1890
Archiwalne zdjęcia sali, porównane ze stanem współczesnym: „Obecna architektura sali pochodzi z czasów rekonstrukcji w latach 1882-1890, podobnie jak malowana przez Hermanna Schapera na ścianach galeria wielkich mistrzów, która powtarza podobną, istniejącą tu w średniowieczu. Witraże z lat dziewięćdziesiątych XIX w. J. B. Haselbergera, w części ocalałe po 1945 r., konserwowane i uzupełnione w 1994 r. W podłodze widoczne otwory centralnego ogrzewania sali gorącym powietrzem, dostarczanym kanałami ściennymi z pieca obsługiwanego piętro niżej. W średniowieczu wnętrze to pełniło funkcje refektarza konwentu, a na kapitularz zostało zaaranżowane przez konserwatorów pruskich.”
Warto przypomnieć sobie definicje rekonstrukcji i odbudowy. Brak zrozumienia tych pojęć powraca cały czas przy okazji kolejnych dyskusji wokół zniszczonych/zrujnowanych zabytków, w szczególności zaś zamków (ostatnio w przypadku zamku w Tarnowie: Odbudują zamek Tarnowskich w Tarnowie – najpierw jednak porządki na Górze św. Marcina – muratorplus.pl)
Gdy zamek nie posiada ikonografii (bądź jednoznacznych informacji wynikających z przeprowadzonych badań archeologicznych/architektonicznych) niemożliwa jest jego rekonstrukcja. Odbudowa natomiast to pojęcie zdecydowanie szersze – według słownika języka polskiego to «odrestaurowanie lub wzniesienie na nowo tego, co zostało zniszczone».
NID przygotował zestawienie podstawowych pojęć z zakresu konserwacji i rewitalizacji zabytków (Narodowy Instytut Dziedzictwa | Edukacja (nid.pl). Wśród nich są m.in. rekonstrukcja, restauracja zabytków czy roboty budowlane przy zabytku lub w jego otoczeniu.