Pałac w Dowspudzie (woj. podlaskie) – całościowa rekonstrukcja zablokowana

Nowe wieści w sprawie rekonstrukcji pałacu w Dowspudzie (woj. podlaskie).

Prezentujemy projekt rekonstrukcji przedstawiony na radę konserwatorską! Konserwator rekomenduje jednak ZANIECHANIE REKONSTRUKCJI pałacu bądź REKONSTRUKCJĘ JEDYNIE ELEWACJI FRONTOWEJ.

Minęły trzy lata odkąd ostatni raz informowano o planach rekonstrukcji Pałacu Paca w Dowspudzie. W międzyczasie często otrzymywaliśmy od Państwa listy z zapytaniem o losy inwestycji, która wg planów miała zakończyć się do 2023 roku.

Poniżej nasz wpis z 2018 roku na ten temat…

Pałac w Dowspudzie
Odbudowa

Pałac w Dowspudzie

”Pałac Paca będzie odbudowany i rozbudowany. W obiekcie ma funkcjonować m.in. centrum turystyki kulturowej oraz ośrodek edukacji i pracy młodzieży z zapleczem gastronomicznym. Inwestor chciały uruchomić nie tylko restaurację, ale też niewielki browar. Będą też pokoje hotelowe i przystań dla kajakarzy. Wiadomo też, że przedsiębiorca chce zagospodarować otaczający pałac park”. ”Za kilka dni uprawomocni się…

Jak informuje Podlaski WKZ wniosek dotyczący koncepcji rewitalizacji Pałacu był opiniowany podczas ostatniego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków – „Przedłożona do konsultacji koncepcja zakłada odbudowę Pałacu Paca w jego pierwotnych gabarytach oraz formie, z pełną rekonstrukcją elewacji, w którym inwestor planuje prowadzić działalność hotelarską”.

W opinii Rady „Pełna rekonstrukcja bryły i elewacji pałacu jest niezgodna z doktryną konserwatorską i podstawowymi dokumentami w tym zakresie – Kartą Wenecką, Kartą Ochrony Historycznych Ruin”. Wojewódzka konserwator zabytków rekomenduje budowę hotelu w wybranej lokalizacji na terenie zespołu.

Inny dopuszczalny wariant zakłada jedynie rekonstrukcję elewacji frontowej pałacu na podstawie zachowanych materiałów ikonograficznych. Pytanie w jaki sposób miałyby zostać odbudowane pozostałe fasady budynku pozostaje otwarte…

Pełen tekst: REWITALIZACJA PAŁACU PACA W DOWSPUDZIE – Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku (wuoz.bialystok.pl)

Znany powszechnie dzięki powiedzeniu ”Wart Pac pałaca, a pałac Paca” obiekt został odebrany generałowi Pacowi przez rząd carski w odwecie za jego udział w powstaniu listopadowym. Następni właściciele nie dbali jednak o pałac doprowadzając go do rujnacji i rozbiórki w 1867. Do dzisiejszych czasów zachował się jedynie portyk i jedna z wież.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *