Śp. Roger Scruton – pożegnanie wielkiego orędownika piękna w sztuce
Wczoraj w wieku 75 lat odszedł jeden z najbardziej znanych współczesnych filozofów, przyjaciel Polski – sir Roger Scruton. Postać barwna choć przez swoje poglądy przez wielu uważana również za kontrowersyjną. Był wielkim orędownikiem piękną we współczesnej sztuce i architekturze, zwolennikiem ciągłości tradycji, a nie rewolucji, która wg niego była swoistym nawrotem barbarzyństwa.
W 2018 r. został członkiem brytyjskiej rządowej komisji Building Better, Building Beautiful, której celem stało się opracowanie zasad dla nowej przyjaznej dla ludzi architektury oraz urbanistyki (jego wybór spotkał się z krytyką dużej części środowiska architektów, którzy w działaniach komisji dostrzegli zagrożenie dla własnej swobody twórczej). W 2019 roku został wyrzucony z komisji po ”ustawionym wywiadzie” dla ”New Statesman”. Po tym gdy ”The Spectator” zauważył, że jego wypowiedzi zostały wyrwane z kontekstu został przeproszony i przywrócony na stanowisko. Przedstawiciel rządu James Brokenshire napisał wtedy: ”Wiem, że wciąż masz nam tyle do dania”.
Syntezę poglądów Scrutona na temat piękna możemy zobaczyć w wyprodukowanym przez niego dla BBC programie ”Why Beauty Matters?” Filozof mówił w nim m.in.: ”W tym filmie opisałem piękno jako podstawowy środek. Poprzez dążenie do piękna kształtujemy świat jako nasz dom a czyniąc tak wzmacniamy nasze szczęście i znajdujemy pocieszenie dla naszych zmartwień”.