|

USA – gmach Harold Washington Library w Chicago

Na RiO pokazujemy również przykłady architektury, która wyłamując się z głównego nurtu współczesnego minimalizmu, próbuje nawiązywać do klasycznych wzorców piękna i lokalnej tradycji.

Harold Washington Library Center to największa i najważniejsza biblioteka w Chicago. Rozpisany w 1987 roku konkurs architektoniczny na jej zaprojektowanie wygrała firma HBRA Architects. Z tyłu zostały cztery „nowoczesne” propozycje. W konkursie brano pod uwagę również m.in. cenę projektu oraz zdanie opinii publicznej. Fasada z czerwonej cegły i granitu oraz stalowe detale są hołdem dla XIX. chicagowskiej architektury. Wnętrze jest klasyczne, z elegancką stolarką, obszerne i jasne. Pod dachem znajduje się tzw. „ogród zimowy”.

W roku budowy, 1991, budynek pojawił się w Księdze rekord ów Guinnessa jako największa publiczna biblioteka świata. W 2013 roku Thomas H. Beeby, architekt i prezes HBRA, za ten i inne projekty otrzymał prestiżową nagrodę Driehaus Architecture Prize.

Harold Washington Library, Chicago, USA.
Rok budowy: 1991.
Architekt: HBRA Architects (HBRA Architects (hbra-arch.com)
Znajdujący się na poddaszu biblioteki tzw. „ogród zimowy”.
Harold Washington Library, Chicago, USA – widok ogólny.
Zdobiący fronton biblioteki metalowy akroterion z sową. Autorami wszystkich metalowych detali byli artyści metaloplastycy Kent Bloomer i Raymond Kaskey.
(Harold Washington Library | Zahner — Innovation and Collaboration to Achieve the Incredible (azahner.com)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *