Witryny meblowe o konstrukcji ramowo-płycinowej swoją największą popularność święciły na przełomie XIX i XX w. Ich zadaniem było reklamowanie sklepu i przyciąganie klienta, stąd też do ich wykonania i wyglądu przywiązywano sporą uwagę. Niestety po II wojnie światowej zaczęły one znikać z krajobrazu miejskiego. Zostały po nich nagie ściany, które szybko zaczęły wypełniać łatwiej dostępne i szybsze w wykonaniu drukowane reklamy i szyldy. Ich nowoczesna krzykliwa forma nie harmonizowała ani z piękną architekturą starych kamienic ani z klimatem historycznych przestrzeni miejskich wprowadzając estetyczny nieład i brzydotę. Na szczęście ostatnimi laty drewniane witryny znów wracają do łask…
Poniżej kilka zdjęć witryn sklepowych na archiwalnych zdjęciach, przykłady zachowanych zabytkowych witryn oraz współczesne realizacje.
W ubiegłym miesiącu otwarto po remoncie mauzoleum rodziny Güttlerów w Złotym Stoku (woj. dolnośląskie). Mauzoleum powstało w 1874 r. z inicjatywy Pauline Güttler po śmierci jej męża Wilhelma Güttlera, właściciela fabryki prochu w Mąkolnie i złotostockiej kopalni rudy arsenu. W jego murach spoczęło ośmiu członków tej zasłużonej dla rozwoju Złotego Stoku rodziny. Po II wojnie…
Wybudowana w 1899 roku wieża na Sołtysiej Górze zapewniała niegdyś wspaniały widok na Karkonosze odwiedzającym licznie to miejsce kuracjuszom uzdrowiska Cieplice. Przed wojną otaczał ją park. W pobliżu była też restauracja, sala taneczna, strzelnica, kręgielnia a także skocznia narciarska i stok narciarski… Nic z tego nie ocalało a sama wieża przetrwała jako pozbawiona dachu i…
Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy Państwu mnóstwa radości, Bożego Błogosławieństwa oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności! Na ten niezwykły czas polecamy także Państwa uwadze najnowszy numer czasopisma „Przymierze z Maryją”, które to czasopismo tym razem swoim tematem przewodnim uczyniło kwestię piękna w Kościele. Warto bowiem pamiętać, że piękno w sztuce ma także swoje głębokie, teologiczne…
28 sierpnia w 102. rocznicę bitwy pod Komarowem odsłonięty został Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej. Efekt finalny spotkał się z bardzo pozytywnym czy nawet wręcz entuzjastycznym przyjęciem opinii publicznej. Skąd wziął się tak pozytywny odbiór? Realistycznie przedstawione rzeźby jeźdźców odwołują się do tradycji znanego już od starożytności pomnika konnego. Symbolizm monumentalnych…
Wybudowane w 1692 jako Schody Wielkie wg projektu Johanna Georgea Starcke. Rok później przemianowane na Angielskie przy okazji nadania Wielce szlachetnego Orderu Podwiązki elektorowi Janowi Jerzemu IV Wettynowi. Zniszczone w trakcie pożaru w roku 1701 i odbudowane w 1717 wg planów słynnego architekta Matthäusa Daniela Pöppelmanna. Ponownie zniszczone w trakcie bombardowania Drezna w 1945. Zabezpieczone…
Tak zapowiada na swoim profilu burmistrz miasta Tomasz Sielicki a zaraz za nim Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków. ”Kolorowe kamieniczki, restauracje i butiki” oraz ”serce i wizytówka Braniewa” zamiast pustego miejsca po zrównanym z ziemią historycznym centrum miasta. O odbudowie części braniewskiej starówki mówi się przynajmniej od 2012 roku. W 2016 r. w miejscu dawnej zabudowy…