Zamek Niesytno w Płoninie (woj. dolośląskie) – dokumentacja odbudowy
Garść najnowszych zdjęć ukazujących stan prac przy odbudowie zamku…
Fotografie pochodzą z profilu na facebooku: Piotr Błoniewski Warszat Architektury
Garść najnowszych zdjęć ukazujących stan prac przy odbudowie zamku…
Fotografie pochodzą z profilu na facebooku: Piotr Błoniewski Warszat Architektury
Od niedawna po ściągnięciu rusztowań oglądać można rezultaty ”regotycyzacji” północnej ściany katedry św. Jakuba w Szczecinie. Projekt zaakceptowany przez poprzedniego konserwatora zabytków miał w zamiarze przywrócić ”pierwotne gotyckie piękno tej części świątyni”. Rezultat prac wydaję się jednak mocno różnić od oczekiwań i zapowiedzi… Nowe mury obłożone maszynową cegłą układaną na współczesny sposób oraz współczesne przeszklenie…
Czy rekonstrukcja rokokowych putt z balustrady zamku w Poczdamie może być pochwałą pedofilii? Takie przypuszczenie wyraził niedawno portal ”Poczdam dla wszystkich”, którego działalność wiąże się z ochroną powojennej wizji miasta wraz z budynkami, które wyrosły na gruzach starego miasta. Jednocześnie portal walczy z rekonstrukcjami i sprzeciwia się powrotowi do historycznego układu urbanistycznego. W Polsce rzadko…
Grobowiec Gralathów w Sulminie na Kaszubach powstał w 1818 roku. Znajdujący się w lesie, w pobliżu Gdańska, obiekt przez wiele lat stał zdewastowany. Lepsze czasy przyszły dla niego dopiero w 2014 roku. ”Za sprawą zaangażowanych osób miejscu przywrócono należyty szacunek, wygląd, a zmarłym oddano cześć. Nasze pracownie podjęły się renowacji rodzinnego grobowca, a efekt prac…
W roku 2019 w nocy z 13 na 14 października na wieży zamku w Żarach wybuchł pożar. W akcji gaśniczej wzięło udział 16 jednostek straży. Niestety nie udało się uratować hełmu wieży. Konstrukcja spłonęła i zawaliła się. Spalony szkielet wieży runął na dach zamku uszkadzając znaczną jego część. Dzięki działaniom strażaków ogień nie rozprzestrzenił się…
Na skrzynkę kontaktową przesyłają Państwo propozycje postów oraz przykłady remontów. Tym razem otrzymaliśmy zdjęcia wyremontowanego niedawno budynku Młyna św. Łukasza w Szklarskiej Porębie (a dokładniej rzecz biorąc jego bocznego skrzydła). ”Młyn Świętego Łukasza to jeden z najstarszych obiektów zabytkowych w Szklarskiej Porębie. Budowla z 1870 roku była początkowo młynem, karczmą i tartakiem. Na początku zeszłego…
Dzisiaj drugi i ostatni dzień konferencji „Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski”. Większość referatów jest bardzo ciekawa i w miarę możliwości będziemy do nich wracać (w ogromnym skrócie, m.in. odbudowa zamków w Płoninie i Świnach, analogia jako pomoc przy projektowaniu prac wokół zamków, problem ochrony krajobrazu i zarastania zamków przez zieleń, niski poziom kształcenia…
Jeden komentarz