Białoruś – nieudana renowacja kościoła św. Trójcy w Wołczynie

”To dobrze, że podjęto trud odbudowy tak cennego i istotnego zabytku. Ale po drodze stało się coś bardzo niedobrego. Nie chcemy tu wdawać się w dyskusje, kto jest za ten stan rzeczy bezpośrednio odpowiedzialny, kto był inwestorem i wykonawcą ostatnio (nie wiemy dokładnie kiedy) prowadzonych prac, gdyż nie dysponujemy wystarczającymi i pewnymi informacjami. Jesteśmy pewni, że sprawa wymaga wyjaśnienia i pilnej interwencji na adekwatnym szczeblu. Przede wszystkim PILNIE należy zabezpieczyć i uratować to, co jeszcze jest do uratowania z oryginalnej materii dekoracji zabytku.”

Link do całości tekstu: DeArte | Ponieważ pojawił się tu post o kościele w Wołczynie, linkujący materiał filmowy telewizji Biełsat, a także pisane w dobrej wierze komentarze … | Facebook

Wybudowany w latach 1729-1731 kościół św. Trójcy w Wołczynie to jedyna pozostałość wspaniałego niegdyś zespołu pałacowo-parkowego założonego przez kasztelana Stanisława Poniatowskiego, ojca ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. 17 lipca 1938 roku (aż do roku 1988) kościół był miejscem spoczynku doczesnych szczątków króla.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *