|

Janowiec nad Wisłą (woj. lubelskie) – co dalej z ruinami zamku?

W ubiegłym tygodniu podczas spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury dyskutowano nad przyszłością zamku w Janowcu. Zespół ekspercki pod przewodnictwem prof. Bogusława Szmygina dokonał oceny stanu technicznego budowli. Wskazano obszary zamku, które wymagają prac zabezpieczających oraz kierunek dalszej częściowej odbudowy przerwanej w 1999 roku. Nowe pomieszczenia zamkowe są potrzebne na cele konserwatorskie i magazynowe. Ponadto zadaszenie kolejnych kubatur pozwoli zabezpieczyć te części zamku, które szczególnie narażone są na działanie czynników atmosferycznych (zamek zbudowany jest z łatwo ulegających erozji wapieni).

Artykuł: Co dalej z ruinami zamku w Janowcu? Zabytek od lat czeka na rewitalizację | Puławy Nasze Miasto

Materiał filmowy: Co dalej z zamkiem w Janowcu? (tvp.pl)

Link przesłał Krzysztof Zieliński

Budowę gotycko-renesansowego zamku rozpoczął hetman wielki koronny Mikołaj Firlej w 1508 r. Rozbudowany i przebudowany na renesansowo-manierystyczny w latach 1565-1585 (pracami kierował Santi Gucci). Ponownie rozbudowany w XVII w. przez Tarłów. Ograbiony i spalony przez Szwedów w 1656 r. Odbudowany i przebudowany w stylu barokowym przez Lubomirskich (odbudową kierował Tylman z Gameren). Wtedy też powstała zamkowa kaplica. W XIX w. niszczony przez wojska austriackie i rosyjskie. Opuszczony popadł w ruinę. W 1928 r. zakupiony przez Leona Kozłowskiego z zamiarem odbudowy. Ponownie niszczony pod koniec II wojny światowej. W 1975 r. odkupiony przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Muzeum zabezpieczyło ruiny i rozpoczęło częściową odbudowę. Prace przerwano w 1999 r.

Zamek w 3. ćw. XVII w. wg Tadeusza Augustynka, ruiny w latach 60-tych, w roku 1997 w czasie odbudowy oraz współcześnie (ostatnie foto za: Zamek w Janowcu z lotu ptaka nagrany z nowej perspektywy – Polskazdrona.pl (eholiday.pl)
Dziedziniec zamku w okresie międzywojennym i współcześnie po odbudowie (foto za: Zamek w Janowcu z lotu ptaka nagrany z nowej perspektywy – Polskazdrona.pl (eholiday.pl)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *