Kontrowersyjny perojekt nowego schroniska na Lubaniu (Gorce, 1060 m n.p.m.) „Czy specjaliści mogą się mylić?”

Poznaliśmy zwycięską propozycję na projekt nowego schroniska na Lubaniu. Konkurs został ogłoszony przez PTTK we współpracy z krakowskim oddziałem SARP. Wygrał projekt zaproponowany przez zespół krakowskich architektów w składzie S. Janas, B. Pionka, M. Włosowicz.

W uzasadnieniu decyzji jury, możemy przeczytać, że projekt nawiązuje do archetypu górskiego schronienia oraz odwołuje się do historii miejsca: „Zaproponowana forma przenosi tradycję budowania górskich szałasów z przeszłości w teraźniejszość i przyszłość. Prosta i ekspresyjna, lecz jednocześnie racjonalna forma może stać się znakiem miejsca. Sposób zagospodarowania terenu bez nadmiernej ingerencji pozostawia go naturalnym, przyjaznym, przybywającym wędrowcom. Wielka wrażliwość na relacje z otoczeniem i zrozumienie potrzeb człowieka jest miarą wartości tej pracy. Nowa forma zlokalizowana w miejscu dawnego schroniska, oddaje hołd historii miejsca.” – czytamy w uzasadnieniu na stronie SARP.

Po ogłoszeniu decyzji zwycięski projekt zaczął jednak wzbudzać silne kontrowersje w środowisku górskim. W fali krytyki, która poza portalami turystycznymi dotarła nawet na profil krakowskiego SARPu, budynkowi zarzuca się brzydotę, brak dopasowania architektury do krajobrazu górskiego i przeskalowanie. Część komentujących wskazuje również, że inne przegrane projekty były lepsze.

Kto ma rację? Turyści czy specjaliści?

FOTO. Po lewej dwa przegrane projekty: Tenprojekt Anna Owsiany, Kinga Bizon, Agnieszka Rutecka, Janusz Mądry, Franciszek Thlon, Joanna Gniazdowska (G) i Marcin Podlewski, Michał Bogacz, Urszula Ramus-Chodkowska (D). Po prawej najlepszy zdaniem jury projekt – Sławomir Janas Pracownia ES-JOT, Bartosz Pionka Pracownia Architektoniczna, Architekt Michał Włoskowicz.

Artykuł: Projekt nowego schroniska na Lubaniu | Góry i ludzie (goryiludzie.pl)

Przegrane projekty: Modelowe schronisko górskie na Lubaniu. Wyniki konkursu | AiB (architekturaibiznes.pl)

Dyskusja na profilu FB krakowskiego oddziału SARP: Facebook

Więcej m.in. na profilu FB/W górach jest wszystko co kocham, gdzie projekt skomentowano już ponad 350 razy: W górach jest wszystko co kocham | Facebook

W komentarzu porównanie historycznych schronisk na Lubaniu ze zwycięskim projektem. Pierwsze wybudowane w roku 1937 spłonęło w czasie IIWŚ. Drugie, które stanęło w 1975 padło ofiarą pożaru już w trzy lata później.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. „Pierwsze schronisko na Lubaniu powstało w 1937, posiadało ponad 100 miejsc noclegowych. Niestety w czasie II wojny światowej w 1944 budynek został spalony, a do dziś pozostały po nim jedynie resztki murów. Próby odbudowy schroniska pojawiły się w 1970 roku, a nowy obiekt oddano do użytku w 1975 r. Niestety budynek został zniszczony w czasie pożaru w 1978 roku.”

  2. Chyba najlepszy z tych wszystkich jest projekt z 1937 🙂 ALE… uważam, że przegrane projekty były nudne i zachowawcze. Jeśli wygrane schronisko zostanie wykonane z pięknych i trwałych materiałów i znakomicie wykończone (JAKOŚĆ), to może być wspaniałym budynkiem i zabytkiem dla przyszłych pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *