|

Piotrowice Świdnickie (woj. dolnośląskie) – odbudowa i renowacja dworu obronnego

Dwór obronny w Piotrowicach Świdnickich (woj. dolnośląskie, niem. Schloss Peterwitz) został wzniesiony przez Jacoba von Zedlitza w latach 1590-1599. Częściowo zniszczony i splądrowany w czasie wojny 30-letniej. Remontowany w latach 1698-1699. W XIX w. zaczął podupadać – jego wnętrza wykorzystywano ma magazyny.

Restaurowany i przebudowany w 1894 (najwyższa kondygnacja oraz wieże). W 1945 za sprawą stacjonujących tu żołnierzy radzieckich oraz miejscowej ludności dwór uległ dewastacji. Na początku lat 60-tych jego właścicielem został PGR Świdnica, który w latach 1973 – 1975 przeprowadził remont dworu obejmujący m.in. wykonanie nowej więźby dachowej, pokrycie dachu, rekonstrukcję szczytów wież oraz zabezpieczenie murów i zamurowanie okien i drzwi. Gdy PGR upadł budynek zaczął ponownie niszczeć do czego wydatnie przyczynili się okoliczni mieszkańcy rozkradający dwór oraz budynki folwarczne. Największą stratą była kradzież w 2002 roku reprezentacyjnego renesansowego portalu z fryzem heraldycznym i orłem cesarskim. W XXI wiek zabytek wszedł w opłakanym stanie. Budowla miała podziurawiony dach, stropy były zawalone. Z parteru widać było zadaszenie choć obiekt miał dwa piętra.

Na szczęście los dworu odmienił się. Jego właścicielem została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która w 2010 rozpoczęła trwający do dzisiaj remont zabytku. Fundacja planuje w dworze i budynkach gospodarczych stworzyć żywe Muzeum Technik Rolniczych (sporą atrakcją będzie znajdujący się na poddaszu używany kiedyś do nawożenia pól samolot Antonow An-2).

– W zamku przeprowadzono ogrom prac, których na pierwszy rzut oka nie widać, oprócz okien i dachu, które wyremontowane zostały w pierwszej kolejności. Zakres prac obejmuje żmudną odbudowę wnętrz oraz uzupełnianie ścian – mówi Maciej Mądry z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Dużym przedsięwzięciem była rewitalizacja wyschniętej fosy, której zapewniono drenaż, uszczelniono i wypełniono wodą. – Remont liczony jest w milionach, choć trudno o ostateczny szacunek przeprowadzonych i planowanych prac. W większością są to własne środki fundacji, choć staramy się o dofinansowania. –Staramy się też znaleźć taką formułę, by w pewnym momencie sam zaczął na siebie pracować i zapewnił sobie byt. Nie robimy tego dla siebie, ale dla przyszłych pokoleń – kończy Maciej Mądry.

Pozostaje mieć nadzieję, że mimo pandemii Fundacji nie zabraknie zapału i środków na kontynuację remontu dworu. Być może kiedyś powróci też renesansowy portal. Jeśli nie uda się już odnaleźć tego skradzionego to chociaż jako wierna rekonstrukcja.

Profil FB Muzeum: Muzeum Techniki Rolniczej | Facebook

Artykuł napisany na podstawie: Zamek powstaje z ruin. Zobaczymy w nim dawne życie folwarku [FOTO] – Swidnica24.pl – wydarzenia, informacje, rozrywka, kultura, polityka, wywiady, wypadki

Foto: 1. Dwór w roku 1974 (Władysław Orłowski/Muzeum dawnego Kupiectwa w Świdnicy). 2. Dwór w 2005 (Thor/polska-org.pl). 3. Dwór współcześnie (FB/Kocham Piękną Polskę).

Foto: 1. Dwór w roku 1974 (Władysław Orłowski/Muzeum dawnego Kupiectwa w Świdnicy). 2. Dwór w 2005 (Thor/polska-org.pl). 3. Dwór współcześnie (FB/Kocham Piękną Polskę).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *