|

Plac Strażacki i ratusz w Braniewie mają zostać odbudowane

Tak zapowiada na swoim profilu burmistrz miasta Tomasz Sielicki a zaraz za nim Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków. ”Kolorowe kamieniczki, restauracje i butiki” oraz ”serce i wizytówka Braniewa” zamiast pustego miejsca po zrównanym z ziemią historycznym centrum miasta.

O odbudowie części braniewskiej starówki mówi się przynajmniej od 2012 roku. W 2016 r. w miejscu dawnej zabudowy przeprowadzono sondażowe badania archeologiczne. Braniewo podczas II wojny światowej zostało zniszczone w 80%. Pozostałości kamienic rozbierano w latach 50-tych. Ruiny wybudowanego w XIV w. ratusza rozebrano do 1959 r., mimo wpisania go do rejestru zabytków w roku 1957.

Czy odbudowa Placu Strażackiego (Ratusz i sąsiadująca zabudowa przyrynkowa) będzie jednak rekonstrukcją historyczną a nie kolejną retrowersją jak w Kwidzynie, Malborku czy Elblągu? Na dzisiaj jeszcze tego nie można powiedzieć. Na razie o odbudowie dyskutował ”zespół inicjatywny”, w skład którego wchodzą archeolog dr Grażyna Nawrolska, Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Barton, podinspektor ds. planowania przestrzennego w Urzędzie Miasta Braniewa Norbert Szymorek, wójt gminy Braniewo Jakub Bornus oraz Władysław Gliniecki, inżynier, który ma za sobą odbudowę właśnie wspomnianej elbląskiej starówki…

Wpis burmistrza: Facebook

Braniewo dawniej i dziś (dla ludzi o mocnych nerwach): Facebook

Braniewo po wojnie: Informacja Turystyczna w Braniewie – STRONA GŁÓWNA (braniewo.pl)

W komentarzu zdjęcia ratusza przed wojną i po wojnie.

Foto: odtwarzanie siatki ulic na Placu Strażackim w 2016, Tomasz Sitarz (G), Rynek z ratuszem oraz zabudową w miejscu dzisiejszego Placu Strażackiego (D).

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *