Czy możliwa jest fabryczna produkcja taniego dobrej jakości detalu architektonicznego na potrzeby nowej architektury klasycznej/tradycyjnej oraz rekonstrukcji? Przesłali nam Państwo katalog produktów z zamkniętych i zrujnowanych Mirostowickich Zakładów Ceramicznych: „Temat architektury końca XIX wieku to prefabrykacja detalu, ówcześnie zresztą powodu ostrej krytyki. Dzisiaj patrzę na ten temat bez uprzedzeń i w ogóle warto ten temat podnieść i się odnieść na ile dzisiaj taka prefabrykacja, wraz z projektowaniem według wzorników, byłaby możliwa.”
Rozkwit neostylów pod koniec XIX wieku nie byłby możliwy bez rewolucji industrialnej i masowej produkcji detalu architektonicznego. Dobre czasy dla architektury klasycznej, rzemieślników i firm produkujących detal skończyły się jednak po wojnie wraz z rewolucją modernistyczną. W latach 90. na bazie buntu przeciwko bieda-modernizmowi i komunistycznej szarzyźnie moda na detal powróciła. Problemem szybko okazała się być jego jakość. Gipsowe/styropianowe detale o złych proporcjach, wykorzystywane bez zrozumienia zasad architektury klasycznej, stały się znakiem rozpoznawczym polskich pseudo-dworków i gargamelów.
Tymczasem ostatnimi laty pojawia się coraz więcej małych fabryk oraz manufaktur, które na specjalne zamówienia potrafią wykonywać wysokiej jakości detal. Ale to nie wszystko bo nowoczesna technologia pozwala na jeszcze więcej. Nowoczesne maszyny pozwalają produkować detal na skalę niewyobrażalną kiedyś oraz obrabiać każdy rodzaj kamienia czy drewna. Za przykład może posłużyć budowany współcześnie przez karmelitów ogromny klasztor w tradycji gotyckiej w Meeteetse w stanie Wyoming, USA. Mnisi by podołać temu wielkiemu zadaniu…przeszkolili się w obsłudze maszyn CNC (Computerized Numerical Control), które potrafią wyciąć w kamieniu każdy rodzaj detalu.
Czy jesteśmy w XXI wieku w stanie znów tworzyć detal architektoniczny, który przy zachowaniu wysokiej jakości, będzie jednocześnie w finansowym zasięgu każdego z nas? Czy takie rozwiązanie, o ile byłoby możliwe, nie doprowadziłoby do całkowitej śmierci resztek rzemiosła artystycznego?
Do omówionych w niniejszym poście pracowni (oraz szeregu innych, związanych z tradycyjną architekturą) można łatwo i szybko dotrzeć z naszej strony archiwolta.pl
Budynek powstał w 1595 r. Początkowo mieszkali w nim rzemieślnicy, później należał do handlarzy solą (stąd dźwig w poddaszu). W 1969 r. w wyniku ”remontu” detal architektoniczny został zniszczony, a elewacja przykryta cegłą klinkierową. W 2016 r. budynek kupiło małżeństwo i zleciło architektom wykonanie remontu, który miał przywrócić ”oryginalne piękno” przy dostosowaniu kamienicy do współczesnych…
Skoro mamy kanał na youtube, to przyszedł czas na publikowanie kolejnych filmów… Będą różne. I poważne i bardziej luźne. Dzisiaj prezentujemy Państwu coś luźniejszego (chociaż czy tak do końca?) – materiał o tym jak w filmach i serialach PRL (głównie tych komediowych) krytykowano architekturę modernizmu. Okazuje się bowiem, że jest trochę scen, które (czasem dość…
Jakiś czas temu pisaliśmy o odtworzeniu figury Merkurego z przeznaczeniem do umieszczenia na dachu odnowionego i rozbudowanego gmachu Starej Drukarni w Szczecinie. Dzisiaj zamieszczamy zdjęcia z prac nad rekonstrukcją hełmu, wieńczącego kopułę wspomnianego budynku. To na tym hełmie stanie prezentowana wcześniej rzeźba. Więcej zdjęć na profilu facebookowym Starej Drukarni
Portal Wrocław – Inwestycje budowlane opublikował wizualizacje projektu, który zajął drugie miejsce w konkursie na nową zabudowę w miejscu dawnego D. H. Solpol. Konkurs o charakterze zamkniętym zorganizował właściciel działki NOHO Investment. Nie znana jest jeszcze zwycięska propozycja. Projekt, który zajął drugie miejsce opracowała pracownia Potearchitekci z Wrocławia: ”Na każdym etapie projektu podejmujemy decyzje i…
4 marca br. w ratuszu w Brzegu odbyło się oficjalne zamknięcie I etapu prac nad przywróceniem barokowego wystroju Sali Rajców. Wnętrze przetrwało działania wojenne. Część wystroju została zniszczona dopiero po wojnie. Inne obiekty, które zinwentaryzowano jeszcze w latach 50-tych, ”zaginęło” w późniejszym czasie. Po remoncie w latach 80-tych do sali nie wróciły natomiast kartusze oraz…
Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim (woj. lubuskie) stał opuszczony od 1945 roku. W roku 2021 zrujnowana świątynia została wyremontowana i dostosowana dla potrzeb Centrum Historyczno-Kulturalnego „Schonaichianum”. Niestety wiązało się to ze znaczną przebudową salowego wnętrza świątyni i podzieleniu go na piętra. Wiele osób uważa, że zniszczyło to charakter zabytku. Do zarzutów odniósł się niedawno Lubuski…