SARP i Architekt Miasta Gdańska uważają, że zamiast „pseudohistoryzmu” i „disneylandu” powinno postawić się na „minimalizm” i „nowoczesność”. Inwestor już zlecił wykonanie alternatywnego projektu.
Na początku kwietnia deweloper Moderna przedstawił projekt zabudowy mieszkaniowej w obrębie historycznego centrum Gdańska – nowego obiektu mieszkalnego przy ul. Wodopój, wzdłuż XIV-wiecznego Kanału Raduni. Projekt został skrytykowany ze względu na kontrowersyjne zdaniem wielu połączenie nowoczesnej bryły z historyzującymi kamienicami. Te ostatnie według niektórych specjalistów są niepotrzebne i stanowią jedynie próbę zadośćuczynienia „miłośnikom dawnych pocztówek”.
Projekt jest wynikiem kompromisu pomiędzy inwestorem a byłym pomorskim konserwatorem Igorem Strzokiem. Po wojnie okolica została zabudowana blokami i biurowcami. Według pierwotnych zamierzeń inwestora nowy obiekt miał być 9-kondygnacyjnym wieżowcem. W trakcie rozmów konserwatorowi udało się przekonać inwestora do zmniejszenia obiektu o dwa piętra i zasłonięcia go od strony kanału historyzującą zabudową, nawiązującą do architektury jaka stała tutaj przed wojną. Były konserwator przekonuje, że z perspektywy pieszego nowoczesna zabudowa będzie niewidoczna, co więcej takie połączenia nie są według niego niczym szczególnym we współczesnym świecie.
Wywiad z Igorem Strzokiem:
Do projektu odnieśli się Natalia Balcerzak, prezes SARP Oddział „Wybrzeże” oraz Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska.
„Teraz niespodziewanie dowiadujemy się, że powstał nowy projekt, łączący nowoczesny, choć rodem z lat 2000, styl z imitacją historycznych kamienic. Uważam, że teren ten w ogóle nie powinien być zabudowywany, ale jest już inwestor i ma wobec działki określone plany. Przy Domu Technika powstała minimalistyczna, nowoczesna zabudowa, z ceglaną okładziną i płaskimi dachami [chodzi o Rajską 8, projekt: JEMS Architekci], uważam, że należy iść w tym kierunku, a nie stawiać na pseudohistoryzujące rozwiązania.” – uważa Balcerzak. „Mamy do czynienia z elewacjami pseudohistorycznymi i disneylandyzacją przestrzeni. Uważam, że lepiej jedynie zarysować historyczne gabaryty i postawić na nowoczesną formę. Rozumiem względy, którymi kierował się konserwator, ale to błędne rozwiązanie, które wymaga zmiany. Na szczęście inwestor jest takimi zmianami zainteresowany, pracujemy nad tym tematem.” – Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska.
Jeżeli projekt rzeczywiście zostanie zmieniony, to trafi do urzędu ochrony zabytków. Tam uzgodnienia wydawałby Dariusz Chmielewski, nowy pomorski konserwator zabytków, o którym mówi się, że jest sceptycznie nastawiony zarówno do rekonstrukcji jak i współczesnego historyzmu.
Poniżej projekt, który wywołał kontrowersje oraz poprzednie jego wersje. Pod częścią z nich cytujemy wypowiedzi byłego konserwatora Igora Strzoka, w których stara się on tłumaczyć przedstawione rozwiązania.
Pan Tadeusz Rejtan, W progu się położy, Pozwie pany senatory Na wielki sąd Boży. Chyba każdy Polak zna wiersz Marii Konopnickiej ”O panu Tadeuszu Rejtanie”. Nie wszyscy wiedzą natomiast, że urodził się on i zmarł w Hruszówce w dawnym województwie nowogródzkim na terenie dzisiejszej Białorusi. Wieś ta od połowy XVII w. do 1939 r. nieprzerwanie…
Propozycja od naszych Kolegów z INTBAU Polska: ”Obowiązek piękna. Wzorniki i traktaty architektoniczne w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej” autorstwa architekta Grzegorza Borosa to świetnie wydana interesująca publikacja dla wszystkich zainteresowanych poszukiwaniem źródeł i wzorców europejskiej architektury. Zasady piękna czerpane ze źródeł antycznych, studiach zachowanych budowli były punktem wyjścia dla śmiałych i fantazyjnych wizji architektów nowożytności,…
”Władze Muszyny otrzymały dotację na renowację ruin zamku w wysokości 8 mln złotych. Jak się jednak okazuje oferty złożone w drodze przetargu są za wysokie i trzeba ogłosić kolejny”, informuje Gazeta Krakowska. ”- Wszystko mamy przygotowane. Niestety pierwsze przetargi nie dały rezultatu, bo oferty były dużo droższe. Nie mamy więcej środków, które możemy przeznaczyć –…
Odsłonięte w latach 60 fundamenty Bramy Krakowskiej to obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych pamiątek historycznych Radomia. „Południowy wjazd do miasta kazimierzowskiego, obecnie stanowiący jedynie relikt przeszłości, zostanie przywrócony do życia. Pieniądze na renowację ma przekazać samorząd województwa.” Odbudowana brama ma stać się częścią muzeum im. Jacka Malczewskiego. Więcej w artykule: Jest decyzja w sprawie odbudowy…
Choć trudno w to uwierzyć, prawie wszystkie przedstawione poniżej budynki powstały współcześnie, pomiędzy rokiem 2005 a 2022 – „Strzeliste gotyckie w tradycji wieże uniwersytetów, sale widowiskowe inspirowane art-deco, neoklasyczne budynki użyteczności publicznej, kontekstowo zaprojektowane budynki wielofunkcyjne: to wszystko dzieła David M. Schwarz Architects”, czytamy we wpisie Institute of Classical Architecture & Art z siedzibą w…
Na naszą skrzynkę kontaktową dotarła ciekawa koncepcja nowej inwestycji w Rabce-Zdroju: „Koncepcja ta, licząca już sobie około dwudziestu lat, zakłada realizację na wskazanym terenie doskonale wpisującego się w otoczenie, otwartego na rzekę i bulwary, zalanego morzem bujnej zieleni ryneczku miejskiego z umieszczonymi wzdłuż boków klasycznymi, tradycyjnymi kamieniczkami oraz charakterystycznymi dla Rabki-Zdroju budynkami drewnianymi o przepięknej…
Jeden komentarz
Smutne – postawią kolejny bezpłciowy, modernistyczny, „nowoczesny”, „minimalistyczny” BLOK. Zamiast oddawać urok i czar starego Gdańska – nawet poprzez nawiązanie, niekoniecznie ścisłe rekonstrukcje – to rąbią kolejne blokowiska, jakby to były lata 50-60, jakbyśmy nie wiedzieli, że te blokowiska odejmują miastu, niszczą je, odzierają z genius loci.
I NIE – zabudowa przy Domu Technika nie jest fajna. Gdyby chociaż dali tam skośne dachy, coś co kształtem nawiązuje do północnego manieryzmu, baroku… cokolwiek… to dowalili takiego potworka, taki martwy prostopadłościan, który nikomu się nie podoba, oprócz niezwykle wyrafinowanych i odklejonych od życia „jurorów”.
Smutne – postawią kolejny bezpłciowy, modernistyczny, „nowoczesny”, „minimalistyczny” BLOK. Zamiast oddawać urok i czar starego Gdańska – nawet poprzez nawiązanie, niekoniecznie ścisłe rekonstrukcje – to rąbią kolejne blokowiska, jakby to były lata 50-60, jakbyśmy nie wiedzieli, że te blokowiska odejmują miastu, niszczą je, odzierają z genius loci.
I NIE – zabudowa przy Domu Technika nie jest fajna. Gdyby chociaż dali tam skośne dachy, coś co kształtem nawiązuje do północnego manieryzmu, baroku… cokolwiek… to dowalili takiego potworka, taki martwy prostopadłościan, który nikomu się nie podoba, oprócz niezwykle wyrafinowanych i odklejonych od życia „jurorów”.