Strzegom – czy wieża targowa doczeka się kiedyś prawidłowego odtworzenia hełmu?
Rekonstrukcje i odbudowy koncentrują się na poszukiwaniu i prezentowaniu takich działań przy obiektach historycznych, które wymagają wiedzy z dziedziny historii sztuki, architektury, znajomości tradycyjnych rzemiosł. To co stanowi wspólny mianownik to miłość i szacunek do piękna, historii i zabytków.
Odbudowa budynku do stanu jak najbardziej zbliżonego do jego oryginalnego wyglądu nie jest wszakże regułą. Innym stosowanym rozwiązaniem jest odwołanie się do architektury nowoczesnej, a czasami nawet ultra-nowoczesnej. Architekci, konserwatorzy, inwestorzy tłumaczą takie działania w różnoraki sposób – potrzeba dostosowania zabytku do potrzeb dnia dzisiejszego, doktryny konserwatorskie, chęć wykreowania nowej wartości artystycznej czy szacunek do zabytku z naciskiem na jego fizyczne pozostałości.
Takimi właśnie przypadkami zajmuje się profil FB Ochrona ubytków. Wśród pokazanych tu rozmaitych przykładów zdarzają się propozycje ciekawe bądź ingerujące tylko w nieznaczny sposób w historyczną przestrzeń. Duża jednak część, o ile ktoś jest fanem architektury historycznej i tradycyjnie pojmowanego piękna – może zmrozić krew w żyłach bądź wywołać oburzenie.
Poniżej przykład Wieży Targowej w Strzegomiu. Hełm został uszkodzony w trakcie ostrzału miasta w 1945 r. i rozebrany po wojnie. Nowe zwieńczenie wykonano w 1998…
Źródło: Facebook