Warta Bolesławiecka (woj. dolnośląskie) – dwór wciąż odbudowywany przez „Farmera Roku”

Przypominamy materiał, który opublikowaliśmy pięć lat temu, bo warto wracać do takich historii. Otoczony fosą renesansowy dwór Zedlitzów powstał w I połowie XVI wieku. W następnych wiekach był nieznacznie rozbudowywany i przebudowywany. Po przejściu frontu w 1945 r. zniszczony i rozszabrowany. Do lat 70. częściowo użytkowany przez PGR. Opuszczony po 1989 r., popadł w ruinę.

Po likwidacji PGR-u w 1993 r. ogłoszono przetarg na dzierżawę gospodarstwa. Wygrał go Stanisław Kuduk. W 2006 r. stał się on właścicielem popegeerowskiego majątku. Kuduk wziął się za porządki i urządził tu prężnie działające gospodarstwo rolne. Następnie przyszła pora na dwór. Rolnik rozpoczął jego odbudowę, przywrócił dach i stropy. Zrekonstruowano przerzucony nad fosą most. Odrestaurowano główną fasadę dworu i jej sgraffitową dekorację (to już drugie tego typu prace we dworze bowiem zniszczone sgraffita restaurowano i rekonstruowano też przed I wojną światową).

Prace przy dworze trwają cały czas. Choć wszystkie budynki otrzymały nowy dach, na renowację czekają jeszcze pozostałe elewacje budynku. Stanisław Kuduk o dworze mówi „To nie tylko moja osobista własność, to jest dobro kultury europejskiej, narodowej”. Krótki materiał filmowy o Panu Kuduku, rolniku nagrodzonym w 2014 roku tytułem ”Farmera Roku”:

Dwór w 2003 r.: Dwór w Warcie Bolesławieckiej • Zabytki w Polsce i Europie (tomekzuk.com)

Dwór w 2023 r.: Dolnośląski dwór i ruiny zamku templariuszy zainspirowały Andrzeja Sapkowskiego. Tu jest naprawdę bajkowo! Zobaczcie zdjęcia | Głogów Nasze Miasto

Dwór w Warcie Bolesławieckiej przed i po odbudowie.
Foto: zabytki.tomekzuk.com (G), Ryszard Teoś Makulski (D).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *