Włościejewki (woj. wielkopolskie) – nagrodzona renowacja zabytkowego dworu

Wśród zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Fasada Roku w kategorii budynek historyczny znalazł się dwór we Włościejewkach (woj. wielkopolskie). ”Dwór doceniono za kompleksowość wykonanych prac renowacyjnych, ratujących obiekt przed zniszczeniem. Zabytek zyskał nowe życie dzięki współpracy inwestora European Security Academy z biurem projektowym Cel-Art arch. Józef Cempa (byłego dolnośląskiego WKZ-przyp.red) oraz Firmą Remontowo-Budowlaną Adam Żak. Jury doceniło estetykę wykonanych prac, dopracowany detal oraz podkreślenie koloru elewacji.”

Dwór zbudowany został pod koniec XVIII w. przez Krzyżanowskich w formie parterowej budowli przykrytej naczółkowym lub łamanym dachem polskim. Przebudowany w stylu klasycystycznym dla Niegolewskich w latach 30. XIX w. Rozbudowany o piętrowe skrzydło w stylu gotyku angielskiego w latach 60. XIX w. W 1908 r. skrzydło to zostało przebudowane przez następnych właścicieli niemiecką rodzinę von Beyme. Po roku 1945 dwór należał do PGR. W tym czasie z dworu do leżącego nieopodal pałacu w Rogalinie przeniesiono dwa XVIII w. piece gdańskie. Dewastacja budynku przyśpieszyła po 1989 r. gdy upadł PGR. Przez jakiś czas o obiekt starała się gmina, jednak wojewoda wielkopolski nie zezwolił na komunalizację zabytkowego pałacu.

W 2011 r. AMR sprzedała dwór Andrzejowi Brylowi, doktorowi nauk społecznych, prezesowi Polskiej Federacji Taekwondo ITF i międzynarodowemu ekspertowi w dziedzinie walk w bliskim kontakcie. W 2012 r. zaczął zapadać się dach. Remont przyszedł w ostatnim momencie. W trakcie prac dwór został wyremontowany, nowemu skrzydłu przywrócono neogotycki detal a w pobliżu powstały nowe utrzymane w tradycyjnej stylistyce budynki. Obecnie w dworze swoją siedzibę ma Europejska Akademia Bezpieczeństwa.

Więcej zdjęć: Włościejewki – Dwór Niegolewskich – zdjęcia, mapa (fotopolska.eu) | Włościejewki – Galeria Wielkopolska

Dwór przed i po renowacji.
Foto: Mag/Fotopolska.eu (G), galeriawielkopolska.info (D).
Widok z drugiej strony.
Foto: Mag/Fotopolska.eu (G), galeriawielkopolska.info (D).

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *