Żory-Baranowice (woj. śląskie) – zrujnowany pałac zostanie wyremontowany

W 2015 roku podpalony o mało nie spłonął. Dzięki uporowi mieszkańców i lokalnych władz przetrwał i wkrótce doczeka się remontu: ”Pałac w Baranowicach zostanie odrestaurowany od fundamentów aż po dach, przy zachowaniu jego pierwotnego układu architektonicznego. Efekty prac będą widoczne zarówno na zewnątrz, gdzie podczas remontu elewacji odtworzone zostaną historyczne detale oraz stolarka drzwiowa i okienna, jak i w środku, gdzie zaplanowano m.in. rekonstrukcję pochodzących z około 1900 roku polichromii.” (o polichromiach: Secesyjne polichromie w baranowickim pałacu – Żory – zory24.pl – Portal Miasta Żory: wiadomości, kultura, rozrywka, sport, rekreacja, kryminały, baza firm…)

Prace obejmą również przylegający do pałacu park angielski oraz lodownię. ”W budynku przewidziano część z wielofunkcyjnymi salami działań artystycznych, część gastronomiczną oraz część wystawienniczą.” Remont pałacu w Baranowicach kosztować będzie 16,6 mln zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 13,1 mln zł.

Pałac powstał w XVII w. Przebudowywany i rozbudowywany. Po IWŚ przekształcony w ośrodek wczasowy dla górników. W latach 50-tych budynek zajęła szkoła podstawowa. W 1994 r. szkołę przeniesiono a pałac sprzedano. Od tego momentu zaczął popadać w ruinę. Prywatny właściciel naciskany przez konserwatora prowizorycznie naprawił dach a następnie odsprzedał w 2008 r. pałac miastu za 1,3 mln zł. Pierwsze próby uzyskania dofinansowania nie powiodły się. W 2015 r. pałac o mało nie spłonął gdy nieznany sprawca podpalił śmieci, deski i gumoleum w jednym z pałacowych pokojów. Na szczęście pożar w porę zauważył jeden z mieszkańców i od razu poinformował straż pożarną. Wkrótce po tym wydarzeniu mieszkańcy miasta skierowali do władz miasta petycję z prośbą o wzmożenie wysiłków w celu ratowania zabytku. W 2018 r. miała miejsce kolejna próba podpalenia, tym razem jednego z parkowych drzew-pomników przyrody. Pożar w porę dostrzegł podczas treningu i ugasił miejscowy policjant. W 2019 r. udało się wreszcie zdobyć upragnione dofinansowanie.

Więcej: Remont pałacu w Baranowicach za 16,6 mln zł. Zabytek będący ruiną stanie się architektoniczną perełką | Będzin Nasze Miasto | Pałac w Baranowicach odzyska dawny blask! • www.tuzory.pl

Profil FB pałacu: Zespół Pałacowo-Parkowy w Baranowicach | Facebook

Foto: zory.naszemiasto.pl (G), rewitalizacja.silesia.org.pl (D).

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *