Pałac w Dowspudzie
”Pałac Paca będzie odbudowany i rozbudowany. W obiekcie ma funkcjonować m.in. centrum turystyki kulturowej oraz ośrodek edukacji i pracy młodzieży z zapleczem gastronomicznym. Inwestor chciały uruchomić nie tylko restaurację, ale też niewielki browar. Będą też pokoje hotelowe i przystań dla kajakarzy. Wiadomo też, że przedsiębiorca chce zagospodarować otaczający pałac park”. ”Za kilka dni uprawomocni się…
Ukraina – odbudowa zamku Sieniawskich w Międzybożu
Trwa odbudowa budynku pałacowego na zamku w Międzybożu. W lutym 2017 r. ukończono odbudowę ściany, która runęła w zimie dwa lata wcześniej. Obecnie pałac ma już dach a niedawno ukończone zostały również attyki. Odbudowa budynku ma zakończyć się do roku 2020. Czy jednak tak się na pewno stanie zależy w dużej mierze od tego czy…
(Biblioteczka) „Ulica Marszałkowska po 1945 roku” – Artur Bojarski
Są wśród nas miłośnicy dawnej Warszawy? Niedawno Pan Artur Bojarski, który od czasu do czasu udziela się również na naszym profilu, wydał książkę pt. ”Ulica Marszałkowska po 1945 roku”. Są tam opisane wszechstronnie dzieje tej ulicy od chwili wyrzucenia Niemców, 17 stycznia 1945 r., do czasów obecnych. W książce autor zamieścił wiele koncepcji i planów…
Styl polski – czyli jak architekci wyobrażali sobie odbudowę kraju po zniszczeniach I wojny światowej
Dziś chcielibyśmy Państwu przedstawić bardzo ciekawy materiał przygotowany przez Pana Damiana Derewońko. Z ciekawości zaczął on wykonywać wizualizacje projektów z katalogów architektonicznych ”Odbudowa polskiego miasteczka” z początków istnienia II RP. Czy są to projekty skomplikowane? Czy nie byłyby wartościową architekturą mogącą zdobić polskie miasteczka? Dlaczego taka architektura, nawiązująca do lokalnych tradycji budowlanych, nie może być…
(Biblioteczka) „Domy Polskie w stylu II Rzeczypospolitej” – Bartosz Romaniuk
Poprzedni post dotyczący ”stylu polskiego” okazał się małą sensacją. Część z Państwa zastanawiała się nawet jakby te projekty rozpropagować. Być może najlepszą instytucją, która mogłaby podjąć kroki w tym celu jest NIAiU, który został przecież powołany aby dbać ”o estetykę polskich miast i wsi” i do niego powinni Państwo kierować swoje uwagi. My jako RiO…
(Biblioteczka) „Making Dystopia. The strange rise and survival of architectural barbarism” – James Stevens Curl
Skąd się wzięły budynki, które w Polsce określamy mianem ”gargameli”? Dlaczego tak trudno jest znaleźć specjalistów, którzy albo potrafią odnowić zabytkowy budynek albo zaprojektować i postawić nowy w tradycyjnym stylu? Dlaczego w każdym zakątku świata jesteśmy otoczeni przez takie same pozbawione detalu bryły, z których większość z nas ucieka przy najbliższej możliwej okazji? Kiedy i…
(Biblioteczka) „Niewidzialny Dolny Śląsk. Pałace, których już nie zobaczysz” – Hannibal Smoke
”Dolny Śląsk to jeden z najpiękniejszych regionów Europy Środkowej. Nieoceniona w tym zasługa zamków, pałaców i dworów, które w takiej obfitości już nigdzie w Polsce nie występują. Majestat Książa, Czochy czy Kliczkowa jest zwierciadłem, w którym lubimy się przeglądać. Z zachwytem i beztroską, zwykle nieświadomi jak wielki, ziejący przerażającą pustką mrok kryje się po drugiej…
(Biblioteczka) „Remarks on architecture. The vitruvian tradition in enlightenment Poland” – Ignacy Potocki, Carolyn Guile
”Uwagi o architekturze” Ignacego Potockiego przetłumaczone na język angielski przez amerykańską profesor historii sztuki Carolyn Guile (Carolyn Guile | Colgate University). Sam rękopis znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych i nigdy nie został wydrukowany po polsku, jest natomiast dostępny w oryginale w postaci cyfrowej (sygn. 278 (home.net.pl). ”Pod koniec XVIII wieku autorzy polskiej Konstytucji…
(Biblioteczka) „Był sobie pałac. Opowieść o ruinie i odbudowie Pałacu Branickich” – Mariusz Stepaniuk, Adam Hermanowicz
”Album-przewodnik ”Był sobie pałac…” to dzieło dwóch białostoczan – Mariusza Stepaniuka i Adama Hermanowicza. Jeden jest z wykształcenia prawnikiem, drugi – lekarzem, historia to ich pasja. Obaj zgodnie przyznają, że czują silną więź zarówno z Białymstokiem, jak i pałacem Branickich, stąd pomysł na tę publikację. Książka jest opowieścią o losach rezydencji rodu Branickich od jej…
(Biblioteczka) „Exploding the Myths of Modern Architecture” – Malcolm Millais
”We współczesnym zindustrializowanym świecie tylko nieliczni mają coś do powiedzenia na temat wyglądu budynków, które nas otaczają. Wiele osób jest niezadowolona z tego na co patrzy, czego używa i w czym mieszka. Chodzi tu szczególnie o budynki powojenne określane mianem modernistycznych. Choć wielu ludzi ich nie lubi często wydaje się im, że jeśli te budynki…