(Biblioteczka) „Exploding the Myths of Modern Architecture” – Malcolm Millais

”We współczesnym zindustrializowanym świecie tylko nieliczni mają coś do powiedzenia na temat wyglądu budynków, które nas otaczają. Wiele osób jest niezadowolona z tego na co patrzy, czego używa i w czym mieszka. Chodzi tu szczególnie o budynki powojenne określane mianem modernistycznych. Choć wielu ludzi ich nie lubi często wydaje się im, że jeśli te budynki są nowoczesne to muszą być dobre – w końcu nowoczesność oznacza progres. Wielu ludzi uważa też, że być może ich negatywne nastawienie do modernizmu wynika po prostu z braku wiedzy zaś architekci wiedzą zwyczajnie lepiej.

Dlaczego nowoczesna architektura jest taka jaka jest? Ponieważ architekci, którzy ją projektowali byli adeptami ruchu modernistycznego, który narodził się w latach 20-tych gdy grupa młodych architektów stwierdziła, że wszystko co do tej pory zostało wybudowane powinno zostać odrzucone a architektura powinna zacząć się od początku. Ten początek powinien opierać się na technologii i nowym nowoczesnym stylu życia. Niestety chociaż ci architekci mogli mieć dobre intencje, ich architektura okazała się wadliwa we wszystkich aspektach. W innych okolicznościach ich wpływ na historię architektury mógłby być tylko śladowy, ale tej małej grupie do lat 50-tych udało się przejąć kontrolę nad całą współczesną architekturą a konsekwencją tego było bezrefleksyjne narzucenie jednego wadliwego stylu całemu światu.

Ta książka wyjaśnia tło zrodzenia się modernizmu, fałszywe przesłanki jakie za nim stały oraz jak rewolucjoniści zyskali i utrzymali władzę. Autor bada konsekwencje i zastanawia się jak rzeczy mogłyby (i jak powinny) wyglądać, gdyby wydarzenia potoczyły się inaczej”.

Więcej: Blast from past: Review of Millais’s “Exploding …” | Architecture Here and There | Exploding the Myths of Modern Architecture | CNU

Okładka książki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *