(Biblioteczka) „Był sobie pałac. Opowieść o ruinie i odbudowie Pałacu Branickich” – Mariusz Stepaniuk, Adam Hermanowicz

”Album-przewodnik ”Był sobie pałac…” to dzieło dwóch białostoczan – Mariusza Stepaniuka i Adama Hermanowicza. Jeden jest z wykształcenia prawnikiem, drugi – lekarzem, historia to ich pasja. Obaj zgodnie przyznają, że czują silną więź zarówno z Białymstokiem, jak i pałacem Branickich, stąd pomysł na tę publikację.

Książka jest opowieścią o losach rezydencji rodu Branickich od jej powstania do czasów współczesnych. Napisana językiem lekkim, czyta się znakomicie.

Wrażenie robią też fotografie, zwłaszcza te przedstawiające zabytek w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Zrujnowany pałac – uszkodzone mury, dziury w miejscach okien, roztrzaskane rzeźby – to widok niezapomniany, zwłaszcza, gdy widzi się te zdjęcia po raz pierwszy. Aż trudno uwierzyć, patrząc na to, jak „Wersal Północy” wygląda obecnie. Dopiero lektura tej książki uświadamia ile pracy i wysiłku wymagała odbudowa tego miejsca.

Publikacja jest dwujęzyczna – obok tekstu polskiego, widnieje również tekst w języku angielskim, by z albumu mogli korzystać także turyści. Całość przyjemna dla oka, przekazująca treści historyczne w sposób niezwykle przystępny.”

Recenzja za: „Był sobie pałac. Opowieść o ruinie i odbudowie Pałacu Branickich” – Mariusz Stepaniuk, Adam Hermanowicz – Okiem Wariatki

Okładka książki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *