Warszawa – udany remont kamienicy przy ul. Środkowej 16
-Urocza kamieniczka, zmaltretowana po wojnie do wszelkich granic, odzyskała swój przedwojenny wygląd! Jest to teraz cacko dla arystokracji, a był to przed 1939 r. dom trzeciej kategorii, dla średniozamożnych. Takie to były standardy na Pradze – mówi varsavianista Tomasz Lerski.
„Do niedawna była w tragicznym stanie. Odstraszająca wyglądem rudera przy ul. Środkowej 16 w krótkim czasie stała się jedną z najładniejszych zabytkowych kamienic Nowej Pragi. To efekt jej gruntownego remontu i odtworzenia zniszczonego przed laty wystroju fasady.
Neorenesansowa kamienica Arona Spiwaka (Śpiewaka) przy ul. Środkowej 16 powstała około 1870 r. jako dwupiętrowy budynek frontowy z parą bocznych oficyn, także trzykondygnacyjnych. Przetrwała II wojnę światową, a po jej zakończeniu stała się domem komunalnym.
Z biegiem czasu rozebrano część oficyn, a fasadę ogołocono z pierwotnego wystroju. Z elewacji od strony podwórza skuto wszystkie tynki, usunięto je także z zewnętrznych ścian oficyn. W ostatnich latach budynek był w katastrofalnym stanie technicznym. Wszystkie stropy nadawały się do wymiany. Drewniane schody groziły zarwaniem. W jednej z oficyn brakowało części stolarki okiennej. Kamienica należy do miasta. Jej remont trwał blisko dwa lata i kosztował około 8 mln zł. Przeprowadził go Zarząd Mienia m.st. Warszawy jako część zadania inwestycyjnego pod nazwą „Modernizacja budynków komunalnych”.
Wzmocniono konstrukcję budynku frontowego i oficyn. Wymieniono stropy i dach. Przywrócono udokumentowany na starej fotografii pierwotny wystrój fasady wraz z wieńczącym ją półokrągłym szczytem. Otynkowano pozostałe elewacje. Odtworzono balkony, stolarkę okienną i drzwiową oraz dawny detal klatek schodowych. Niektórzy społecznicy zwracają jednak uwagę, że część odtworzonych gzymsów i obramień okien różni się od oryginałów widocznych na archiwalnym zdjęciu (pod półokrągłym zwieńczeniem gzyms był przerwany, zaś nad oknami pierwszego piętra nie było naczółków). Szczególnie jednak rażą stopnie przed drzwiami wykonane z taniej cementowej kostki, bez podjazdów dla osób na wózkach.”
Projekt: Studio Budowlane Unity S.C.
Realizacja prac: Łaga Mieczysław Firma Ogólnobudowlana „MISECO”.
Tekst: Tomasz Urzykowski (Ma 150 lat, a wygląda jak nowa. To efekt kapitalnego remontu kamienicy na Pradze (wyborcza.pl)
W trakcie remontu na stronie Stołecznego Konserwatora Zabytków: Stan techniczny kamienicy i… – Stołeczny Konserwator Zabytków | Facebook
Po remoncie na FB/Michalski dla Pragi: #Rewitalizacja Lubię przyglądać się… – Michalski dla Pragi | Facebook