Bielsko-Biała, Włocławek, Milicz, Kielce, Piaseczno, Kłodzko, Rawicz, Jasło – więcej zieleni w przestrzeniach staromiejskich

Po latach „betonowania” polskie miasta powoli przywracają przynajmniej część zieleni w przestrzeniach staromiejskich i historycznych.

W 2021 roku Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin wydała nowe rozporządzenia dotyczące zieleni w miastach: „Niedopuszczalne jest niszczenie w ramach prac rewitalizacyjnych i modernizacyjnych wypracowanych już w okresie międzywojennym koncepcji zazielenienia placów, skwerów, ulic, promenad i bulwarów. Usuwanie zdrowych drzew, które kilkadziesiąt lat temu nasadzano z nadzieją poprawy życia w mieście, i posługiwanie się argumentacją przywracania rynkom i placom ich pierwotnej funkcji wykreowanej w średniowieczu jest działaniem fałszywym, jeżeli efektem końcowym pozostaje betonowy plac”. Konserwatorzy powinni odmawiać „uzgadniania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub zmian tych planów, których projekty przewidują usuwanie zieleni z rynków miejskich oraz wymianę historycznych bruków na kształtkę betonową lub nawierzchnię asfaltową”. Powinni też w uzasadnionych przypadkach przywracać zieleń z pomocą „drzew liściastych charakterystycznych dla polskiego krajobrazu”.”

Sprawdzamy jak wygląda realizacja tych zaleceń w praktyce. Poniżej kilka najnowszych przykładów. Na pewno jest lepiej, choć z pewnością nie ma powrotu do tego co było…

RAWICZ. „W związku ze zmianą przepisów i końcem rozliczenia zadania, w przestrzeni miejskiej Rawicza będzie można wprowadzić zmiany polegające na zniwelowaniu „betonozy” rynku. Projektant ma już pierwsze propozycje.” Źródło: Więcej zieleni na rynku w Rawiczu – rawicz24

JASŁO. „Będą zmiany na rynku w Jaśle? Ratusz ma plan – więcej zieleni i przebudowa fontanny. Realizacja inwestycji, zgodnie z dotyczącą jej dokumentacją miałaby zaowocować nadaniem rynkowi atrakcyjniejszego wyglądu. Bardziej zielonego i przyjaznego mieszkańcom, mniej betonowego.” Źródło: Będą zmiany na rynku w Jaśle? Ratusz ma plan – więcej zieleni i przebudowa fontanny | Nowiny (nowiny24.pl)

BIELSKO-BIAŁA
„We wtorek 29 sierpnia w Bielsku-Białej otwarto po modernizacji pl. Wojska Polskiego.
W miejscu parkingu powstało reprezentacyjne miejsce przeznaczone do spotkań mieszkańców i organizacji eventów.
Na placu posadzono blisko 70 drzew i krzewów.”
Parking na Placu Wojska Polskiego (czyli dawnym Starym Rynku w Białej) istniał od czasów II wojny światowej.
Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej otwarty po modernizacji. Tak wygląda teraz! (propertydesign.pl)
WŁOCŁAWEK
Od września 2023 roku trwa przebudowa Starego Rynku We Włocławku. Z centrum miasta zniknie część granitowych płyt, a w ich miejsce pojawi się więcej zieleni, w tym także dużych drzew. Wykonawca przystąpił już do nasadzeń roślin. Stary Rynek ozdobią między innymi duże platany.
Źródło: Na Stary Rynek we Włocławku wróci zieleni. Trwają nasadzenia. Zdjęcia | Gazeta Pomorska |
Stary Rynek | Włocławek Nasze Miasto
WŁOCŁAWEK
„Rewitalizacja” Starego Rynku we Włocławku, jedna z najbardziej krytykowanych tego typu inwestycji w Polsce.
Ilustracje: naTemat.pl
MILICZ
Rynek w 1973 i po „rewitalizacji”.
Fot: polska-org.pl
MILICZ
„Gmina Milicz uzyskała zgodę na przeprowadzenie prac adaptacyjnych, które zwiększą powierzchnię zieleni do 433 metrów kwadratowych. To znaczna powierzchnia jak na skalę milickiego rynku. Oczekiwania społeczności lokalnej oraz ekologów są jasne: konieczne jest zlikwidowanie gorącej wyspy poprzez wprowadzenie większej ilości zieleni. Taka inwestycja zdecydowanie poprawi mikroklimat oraz odczuwalną temperaturę podczas upalnych dni.”
Źródło: Rewitalizacja rynku w Miliczu. Będzie bardziej zielono i pięknie, a przede wszystkim chłodniej podczas letnich upałów WIZUALIZACJE, FILM | Żmigród Nasze Miasto
KIELCE
„W Rynku ma być więcej zieleni. Co zmieni się w Rynku po kolejnej rewitalizacji? Przybędzie dziewięć nowych drzew, a powierzchnia koron zwiększy z 19 do 95 metrów kwadratowych. Zazielenią się fundamenty starego ratusza, a na samej płycie zostały zaprojektowane nowe aranżacje roślinne. Pojawią się nowe elementy małej architektury jak ławki, stojaki rowerowe, kosze, tablice informacyjne – zapowiada Urząd Miasta.”
Uwaga. Wizualizacje oczywiście trochę przekłamują rzeczywistość. Zdjęcia na górze wykonaną w trakcie pochmurnego dnia i na jesień, gdy liście z drzew już opadły.
Źródło: Trwa rewitalizacja Rynku w Kielcach. Ma być więcej zieleni. Zobacz postępy prac – Kielce, ESKA.pl |
Zielona rewolucja na Rynku w Kielcach | AiB (architekturaibiznes.pl)
PIASECZNO
„Więcej zieleni na rynku i skwerze. Gmina Piaseczno rozstrzygnęła przetarg na wykonanie nowych nasadzeń w centrum miasta. Nowe drzewa i rabaty pojawią się niebawem na placu Piłsudskiego oraz na skwerze w sąsiedztwie zmodernizowanej remizy OSP.”
Źródło: Więcej zieleni na rynku i skwerze | Oficjalna strona Miasta i Gminy Piaseczno
KŁODZKO
„Na niewielkim placyku przez kłodzkim ratuszem ruszyły prace, które mają uczynić tę przestrzeń przyjazną do odpoczynku. Powstaną w tym miejscu ławki i siedziska oraz zieleń w donicach, a nawet drzewo. Porządkowanie tego miejsca przewidziane jest w projekcie finansowanym ze środków norweskich.” Źródło: Przed kłodzkim ratuszem powstaje zielona przestrzeń do odpoczynku – 24klodzko.pl „Trwają prace przy budowie „zielonego zakątka” w Rynku. Z kamiennych elementów układane są podstawy siedzisk, ławek i donic. Będzie ładnie, zielono i przyjemnie.” TRWAJĄ PRACE PRZY BUDOWIE… – Michał Piszko Burmistrz Miasta Kłodzka | Facebook Fot: wizualizacja (24klodzko) oraz „zielony zakątek” w trakcie prac (Michał Piszko Burmistrz Miasta Kłodzka).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *