Po latach „betonowania” polskie miasta powoli przywracają przynajmniej część zieleni w przestrzeniach staromiejskich i historycznych.
W 2021 roku Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin wydała nowe rozporządzenia dotyczące zieleni w miastach: „Niedopuszczalne jest niszczenie w ramach prac rewitalizacyjnych i modernizacyjnych wypracowanych już w okresie międzywojennym koncepcji zazielenienia placów, skwerów, ulic, promenad i bulwarów. Usuwanie zdrowych drzew, które kilkadziesiąt lat temu nasadzano z nadzieją poprawy życia w mieście, i posługiwanie się argumentacją przywracania rynkom i placom ich pierwotnej funkcji wykreowanej w średniowieczu jest działaniem fałszywym, jeżeli efektem końcowym pozostaje betonowy plac”. Konserwatorzy powinni odmawiać „uzgadniania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub zmian tych planów, których projekty przewidują usuwanie zieleni z rynków miejskich oraz wymianę historycznych bruków na kształtkę betonową lub nawierzchnię asfaltową”. Powinni też w uzasadnionych przypadkach przywracać zieleń z pomocą „drzew liściastych charakterystycznych dla polskiego krajobrazu”.”
Sprawdzamy jak wygląda realizacja tych zaleceń w praktyce. Poniżej kilka najnowszych przykładów. Na pewno jest lepiej, choć z pewnością nie ma powrotu do tego co było…
RAWICZ. „W związku ze zmianą przepisów i końcem rozliczenia zadania, w przestrzeni miejskiej Rawicza będzie można wprowadzić zmiany polegające na zniwelowaniu „betonozy” rynku. Projektant ma już pierwsze propozycje.” Źródło: Więcej zieleni na rynku w Rawiczu – rawicz24
Dom Płócienników z 1595 r., to budynek mieszczący od 1995 r. Muzeum Kargula i Pawlaka. Rekonstrukcja sgraffito została przeprowadzona w roku 2020 w ramach projektu rewitalizacji przestrzeni publicznej w Lubomierzu (rynek, Dom Płócienników, remiza OSP). Koszt całej inwestycji wyniósł 12,5 mln zł, z czego remont Muzeum wraz z odtworzeniem sgraffita to 1,9mln zł). Więcej na…
”Zgromadzeni w Hampton Court Palace architekci oczekiwali, że książę Walii pochwali ich, nagrodzi a na koniec wychyli z nimi kieliszek szampana…” Z okazji dzisiejszej koronacji na króla Wielkiej Brytanii Karola III przybliżamy pokrótce poglądy na architekturę człowieka, który miał w Wielkiej Brytanii wpływ na architekturę większy niż jakikolwiek współczesny mu architekt. Zaczynamy oczywiście od słynnego…
„W ubiegłym miesiącu zabytkowy dworzec w Kuźnicy na Półwyspie Helskim odzyskał historyczny blask, a jednocześnie został wyposażony w udogodnienia dla podróżnych na miarę XXI wieku. Polskie Koleje Państwowe S.A. udostępniły gruntownie zmodernizowany dworzec pasażerom. Z elewacji dworca zniknął tynk i przywrócono na niej płytkę klinkierową w kolorze naturalnej cegły oraz detale architektoniczne. Nowe, stylizowane na…
Choć trudno w to uwierzyć, prawie wszystkie przedstawione poniżej budynki powstały współcześnie, pomiędzy rokiem 2005 a 2022 – „Strzeliste gotyckie w tradycji wieże uniwersytetów, sale widowiskowe inspirowane art-deco, neoklasyczne budynki użyteczności publicznej, kontekstowo zaprojektowane budynki wielofunkcyjne: to wszystko dzieła David M. Schwarz Architects”, czytamy we wpisie Institute of Classical Architecture & Art z siedzibą w…
„Do tej pory tzw. wejście „B” do Podziemnej Trasy Turystycznej, znajdujące się na płycie przemyskiego Rynku, wyglądało źle. Bardzo źle, niczym zejście do… szaletów. Po kilku miesiącach prac powstało nowe. I wygląda bardzo gustownie. Wspomniane wejście „B”, znajdujące się na płycie przemyskiego Rynku, zostało przebudowane w ramach projektu „Przebudowa wejścia do podziemnej trasy turystycznej poprzez…
W 20-leciu międzywojennym cały czas żywa i silna była tradycja architektury klasycznej. Widoczny poniżej pałac powstał w 1936 r. dla Tadeusza Wierusz-Kowalskiego, pierwszego prezesa lokalnego zarządu Ochotniczej Straży Ogniowej, którego życie stało się inspiracją dla powieści „Stulecie Winnych”, jak i nakręconego na tej podstawie serialu. Pałac zaprojektował Stanisław Grochowicz, autor wielu realizacji na terenie Warszawy,…