Iłża (woj. mazowieckie) – efekty prac przy ruinach gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich
Niedawno informowali nas Państwo o niskiej jakości robót budowlanych na zamku. Prace miały być prowadzone przez osoby niemające doświadczenia w murowaniu kamiennych obiektów. Linki: Zamek Iłża – posty | Facebook | Facebook
Wcześniej informowali nas Państwo także o katastrofie budowlanej jaka miała mieć miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Te doniesienie zdementował jednak Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków: Mur na Zamku jest cały. Konserwator dementuje doniesienia o katastrofie – Warszawa i Mazowsze – najnowsze wiadomości w RDC
Czy prace na zamku w Iłży idą na pewno zgodnie z planem? Według Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie ma powodów do niepokoju: „Szanowni Państwo! Pragniemy uspokoić wszystkich wątpiących i martwiących się o los substancji zabytkowej zamku w Iłży! Widoczne na zdjęciach z odległości bloki nie są wykonane z betonu komórkowego (pustaków itd.), lecz z lokalnego piaskowca, z którego historycznie był pozyskiwany budulec dla iłżeckiego zamku! To co Państwo widzą jest okładziną kamienną (nie materiałem konstrukcyjnym), którą wieże w dolnych partiach historycznie były wyłożone! Ich sposób ułożenia powtarza układ, który możemy zaobserwować na fotografiach z 1911 r. (niebawem wstawimy zdjęcia aby rozwiać wątpliwości). Ponadto w okresie wiosennym piaskowiec zostanie poddany obróbce, która wystylizuje go dając mu bardziej historyczny wygląd poprzez m. in. scalenie kolorystyczne. Powstrzymajmy się z uwagami odnośnie różnic estetycznych, gdyż prace jeszcze nawet nie są ukończone. Zapewniamy, że efekt końcowy spełni społeczne wymagania przy zachowaniu zasad sztuki konserwatorskiej, którą się kierujemy! Na razie prosimy nie oceniać pochopnie”.
„Konserwacja i odtworzenie części murów zamku górnego w Iłży w zakresie niezbędnym dla zachowania i ustabilizowania konstrukcji zabytku” – takie zadanie realizuje Iłża dzięki dofinansowaniu od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 550 tysięcy złotych. Na ten cel pozyskano także dotację w wysokości 350 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.” (Zamek w Iłży przejdzie największą w historii rewitalizację – Zamek Iłża miejsce z historią (ilza.pl)
„16 czerwca nastąpiło podpisanie umowy z wykonawcą. Przetarg wygrała firma Goplan-art Sławomir Huzarewicz z Warszawy, która za swoje prace dostanie ponad 3,6 miliona złotych”. (Rewitalizacja iłżeckiego zamku staje się faktem – Aktualności – Iłża – przygoda z historią (ilza.pl)