|

Wrocław, Bielsko-Biała – zdecydowanie potrzebna reaktywacja konkursu na „makabryłę”

Polska architektura współczesna trzyma się stabilnie i jest z siebie zadowolona. Poniżej dwie nowe inwestycje, które szczególnie zwróciły niedawno Państwa uwagę.

WROCŁAW. Dawne koszary artylerii

„Przy ulicy Dmowskiego na Kępie Mieszczańskiej powstanie nowa inwestycja mieszkalna wielorodzinna, a zabytkowy budynek przejdzie renowację. „Mieszczańska Park” będzie posiadać 284 mieszkań od 25 do 90 mkw.”

Na stronie inwestora czytamy:

„W samym sercu dynamicznego Wrocławia, na wyspie otulonej zielenią, powstaje Mieszczańska Park – unikatowa inwestycja deweloperska. To miejsce, gdzie każdy detal odzwierciedla szacunek dla historii, a jednocześnie otwiera drzwi do współczesnego stylu życia.” I dalej: „Przywracamy piękno dawnego Wrocławia. Nie jesteśmy tylko deweloperem. Oprócz działalności w sektorze mieszkaniowym i komercyjnym, nieustannie bierzemy aktywny udział w modernizacji ścisłego centrum Wrocławia poprzez rewitalizację i odbudowę wrocławskich zabytków, dbając o zachowanie dziedzictwa naszej przeszłości. Z miłości do Wrocławia – to nie tylko slogan, to nasze credo.” (Formularz zapisu na przedsprzedaż – Rafin Wrocław (rafin-developer.pl)

Niestety jak się okazuje Wrocławianie nie wykazali się zrozumieniem dla projektu: Wrocław Inwestycje budowlane | Facebook

Podobnie ma się sytuacja z następną inwestycją…

BIELSKO-BIAŁA. Teatr Lalek Banialuka

Jury składające się z członków SARP oraz urzędników wybrało projekt nowego gmachu Teatru Lalek Banialuka, który wkrótce wyprowadzi się ze swojej siedziby w zabytkowym śródmieściu miasta. Zwycięzcą okazał się być projekt zaproponowany przez pracownię P2PA z Wrocławia. Architekci otrzymali nagrodę w wysokości 50tys zł. W oświadczeniu jury czytamy: „W efekcie dwudniowych analiz i dyskusji, jednogłośnie wybrano pracę, która na pierwszy rzut oka nie będzie postrzegana jako fajerwerkowa czy pocztówkowa, ale jest to bezpieczna, ponadczasowa i odporna na krytykę architektura, której ukrytą, a najważniejszą zaletą, jest czytelność układu powiązań i wewnętrzna funkcjonalność dostosowana do specyfiki instytucji, które będą użytkowały przestrzeń – Teatru Lalek Banialuka oraz Książnicy Beskidzkiej. Wybrano biały obiekt dla Białej.”

Inwestycja kosztować będzie 100 mln zł.

Wielu mieszkańców miasta nie kryje oburzenia decyzją specjalistów a tak projekt podsumowują koledzy z MDM Mieszkanie Dom Miasto:

„A to się dzieci ucieszą. Tak będzie wyglądał teatr lalek i biblioteka w Bielsku Białej. Jury konkursu napisało w zachwycie „bezpieczna, ponadczasowa i odporna na krytykę architektura” Nic o tym, co ta forma ma nam do przekazania? Nic o tym jak jest ludzka, przyjazna, ciepła, ciekawa, pełna ciekawego detalu i kolorów, które uwielbiają dzieci.

To kolejny przykład jak architektura i architekci i władze oderwały się od ludzi i ich potrzeb, brnąc w nudę i totalitarne formy pozbawione ducha i piękna. Czy naprawdę powtarzanie jednego elementu podziału elewacji wszędzie, to wszystko, na co was stać? Czy musimy być skazani na anonimowe klocki o urodzie składowiska kontenerów?” (A to się dzieci ucieszą 😁 Tak będzie… – MDM Mieszkanie Dom Miasto | Facebook). Więcej: Ponadczasowa i odporna na krytykę architektura. Oto nowy Teatr Banialuka w Bielsku-Białej – Beskidy, ESKA.pl

Warto zauważyć, że w nieoficjalnych rozmowach wśród rozważanych lokalizacji dla nowej siedziby Banialuki, była również północna pierzeja Pl. Wojska Polskiego – dawnego Starego Rynku w Białej (wyburzona częściowo pod koniec lat 80.).

Jakie jest Państwa zdanie?

Konkurs MAKABRYŁA – krótki update

Bryla.pl organizator ostatniej edycji konkursu „Makabryła” nie odpowiedział jeszcze na list dotyczący możliwości kontynuacji konkursu. Choć nazwa konkursu nie jest zastrzeżona to ochrona praw autorskich obowiązuje niezależnie od rejestracji znaku w UPRP. W przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z bryla.pl brana będzie pod uwagę możliwość korekcji bądź zmiany nazwy. Pewnym pozostaje, że konkurs w odróżnieniu do konkursów architektonicznych ma mieć wymiar społeczny i angażował będzie tak wiele zainteresowanych środowisk jak to tylko możliwe.

Zabytkowy budynek na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu obecnie.
Foto za: Wrocław – Inwestycje budowlane.
Ten sam budynek po planowanej renowacji:
„W samym sercu dynamicznego Wrocławia, na wyspie otulonej zielenią, powstaje Mieszczańska Park – unikatowa inwestycja deweloperska. To miejsce, gdzie każdy detal odzwierciedla szacunek dla historii, a jednocześnie otwiera drzwi do współczesnego stylu życia.”
Źródło: rafin-developer.pl
Nowa siedziba Teatru Lalek Banialuka:
„… jest to bezpieczna, ponadczasowa i odporna na krytykę architektura.”
Ilustracja za: materiały prasowe.
Nowa siedziba Teatru Lalek Banialuka.
„Wybrano biały obiekt dla Białej.” Inwestycja kosztować będzie 100 mln zł.
Ilustracja za: materiały prasowe.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *