Czechy – odbudowa wieży zamku Tichá
Pierwsza wzmianka o zamku Tichá pochodzi z 1360 r. Naprawiany w 1486 r. Niszczony przez pożary w roku 1687, 1707 i 1789. Po odbudowie pod koniec XVIII w. urządzono w nim browar. Pod koniec XIX w. budynek został opuszczony i popadł w ruinę.
W związku z tym, że zamek leżał w strefie przygranicznej z Austrią po roku 1945 dostęp do niego został zabroniony. To jednak komunistom nie wystarczyło i w 1978 r. podjęto próbę wysadzenia wieży w powietrze. Grube średniowieczne mury (liczące u podstawy 3,5 m) okazały się jednak silniejsze i ruiny szczęśliwie ocalały.
W 2008 r. społeczne stowarzyszenie zajmujące się ratowaniem zabytków obronnych Hrady na Malši z finansową pomocą gminy Dolní Dvořiště zakupiło ruiny z zamiarem ich konserwacji i odbudowy wieży. Prace rozpoczęto od uprzątnięcia wysypiska śmieci oraz porastającej ruiny dzikiej roślinności. Następnie przyszedł czas na prace archeologiczne a potem remont murów i odbudowę. Dofinansowanie uzyskano z funduszów europejskich. Pracami kierował znany w Czechach zmarły niedawno mistrz ciesielski Petr Růžička.
W trakcie prac odtworzono podłogi, ostatnie piętro, dach pokryty gontem i klatkę schodową wieży. Pozostałe mury zostały nadbudowane. W środku wieży posiłkując się odnalezionym kaflem zrekonstruowano piec kaflowy oraz wykonano stylizowane na średniowieczne meble. W pobliżu zamku powstały ponadto tradycyjne w stylistyce budynek muzeum oraz karczma.
Wszystkie prace wykonano metodami historycznymi bez użycia nowoczesnych narzędzi. Odbudowa zakończyła się w roku 2022, 14 lat od zakupienia ruin przez stowarzyszenie. Koszt prac wyniósł 25 mln koron (4,7 mln zł).
W komentarzu zdjęcia współcześnie wykonanej bramy na pierwszym piętrze oraz wnętrza ze zrekonstruowanym piecem kaflowym. Więcej zdjęć m.in pod tym linkiem: Tvrz Tichá, dlouho zapomenutá v pohraničí Krumlovska, hlásí otevřeno – Českobudějovický deník (denik.cz)
Wnętrza wieży zamku Tichá.
Na drugim planie zrekonstruowany piec kaflowy.
Współcześnie wykonana brama.