|

Koncepcje odbudowy pałacu w Sławikowie

Wracamy do tematu pałacu w Sławikowie i jego ewentualnej odbudowy. Urzędnicy z Rudnika dysponują dwiema koncepcjami. Pierwsza dotyczy odbudowy jedynie oranżerii, renowacji spichlerza oraz zabezpieczenia murów pałacu. Biorąc pod uwagę skalę budowli i stopnia jej zniszczenia ta koncepcja wydaję się jedyną możliwą do zrealizowania w najbliższych latach.

Druga to projekt adaptacji pałacu na uzdrowisko – praca dyplomowa powstała w 2014 r. na Politechnice Krakowskiej. Warto przywołać tutaj ten projekt bowiem pokazuje on nie tylko podejście współczesnej architektury do zabytków (niewątpliwie wychodzący naprzeciw oczekiwaniom potencjalnego inwestora), ale także kierunek, w którym odbywa się kształcenie młodych architektów.

”Projekt pod nazwą „Adaptacja zabytkowego pałacu w Sławikowie na Uzdrowisko Neurologiczne” powstał w 2014 r. pod kierunkiem Andrzeja Kadłuczka i Jolanty Sroczyńskiej. – Celem projektu było przywrócenie pałacu do jego dawnej świetności.”

”Nowe części stanowią jedynie tło dla już i tak bogato ozdobionego w detale zabytkowego pałacu. W części północnej zaprojektowano drugie ramię pałacu, w którym mieszczą się gabinety lekarskie z recepcją i zapleczem. Dobudowa nawiązuje swoimi gabarytami do istniejącego ramienia południowego. Całość jest wykonana z transparentnych materiałów i lekkiej konstrukcji ram.”

”Nowe dobudowy stanowią wielowarstwową konstrukcję pełniącą rolę skóry budynków. Wewnętrzną warstwę tworzy lustro weneckie, następnie konstrukcja słupowo-ryglowa ściany osłonowej i pomiędzy nią pustka powietrzna, następnie zewnętrzna szklana fasada i łamacze światła. Dzięki temu uzyskaliśmy trójwymiarowy charakter elewacji jednak z minimalnym detalem zewnętrznym. Lustro weneckie doskonale odbija otaczającą architekturę pałacu, zieleń, niebo. Dzięki temu zanika w przestrzeni.”

Więcej o projekcie adaptacji powstałym na Politechnice Krakowskiej: Inspiracje. Pałac w Sławikowie uzdrowiskiem neurologicznym (naszraciborz.pl)

Projekt odbudowy jedynie oranżerii: Tak może wyglądać pałac w Sławikowie • Racibórz, Rudnik, Sławików – nowiny.pl – portal, gazeta – Racibórz, Wodzisław, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój

„Adaptacja zabytkowego pałacu w Sławikowie na Uzdrowisko Neurologiczne”.
Projekt powstały w 2014 r. na Politechnice Krakowskiej pod kierunkiem Andrzeja Kadłuczka i Jolanty Sroczyńskiej.
Autor: Ewelina Janik. Inspiracje. Pałac w Sławikowie uzdrowiskiem neurologicznym (naszraciborz.pl)
Podpis j. w.
Podpis j. w.
Wstępna koncepcja odbudowy oranżerii przygotowana przez firmę Stekra.
Więcej: Tak może wyglądać pałac w Sławikowie • Racibórz, Rudnik, Sławików – nowiny.pl – portal, gazeta – Racibórz, Wodzisław, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój
Archiwalny widok pałacu w Sławikowie.
Archiwalne widoki zespołu pałacowo-parkowego w Sławikowie.
Widoczna również oranżeria oraz pawilon parkowy (jego odbudowa rozważana była jako pierwsza).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *