Nowoczesna architektura coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w obrębie zamków i ich ruin, często budząc przy tym ogromne kontrowersje, opór lokalnych społeczności i sympatyków zabytków. Przykłady się mnożą. Wystarczy wymienić prowadzoną obecnie adaptację ruin zamku w Bodzentynie czy nową klatkę schodową na zamku/pałacu w Kurozwękach. Spore kontrowersje wzbudził również opracowany na wrocławskiej politechnice studencki projekt budowy nowoczesnego centrum kultury na zamku w Radzyniu Chełmińskim.
To już nie są wyjątki, ale przykłady pewnego coraz bardziej popularnego wśród architektów, wykładowców i urzędników trendu. Oto co w 2016 roku mówiła na temat nowoczesnej architektury w obrębie zamków profesor Ewa Węcławowicz-Gyurkovich, dyrektor Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej:
– Uczymy studentów współczesnego myślenia. Chcemy odejść od rekonstrukcji na rzecz wprowadzania nowych elementów w strukturach historycznych. Obecne materiały, budowlane – stal nierdzewna, czy aluminium – pozwalają na stworzenie niezwykłej kurtyny dla fragmentów ruin, które stają się wartością pierwszoplanową
To pod opieką właśnie Pani profesor powstał projekt budowy pawilonu ze stali kortenowskiej w miejscu po zamku w Nowym Sączu. Źródeł takiego podejścia należy doszukiwać się w okresie powojennym, zwycięstwie modernizmu/masowej produkcji, upadku architektury tradycyjnej/rzemiosła i w nowych doktrynach konserwatorsko-architektonicznych. Według nich największą wartością jest „duch naszych czasów” i „szczerość architektury”. Największym złem jest z kolei „fałszowanie historii” (czyli architektura tradycyjna i tradycyjne rzemiosło). Wychodząc z tych założeń nie trudno usprawiedliwić nawet najbardziej kontrowersyjną wizję inwestora.
Poniżej prezentujemy przegląd inwestycji, niezrealizowane oraz studenckie projekty. Wśród tych ostatnich reprezentujących przekrój polskich uczelni, udało nam się odnaleźć tylko jeden, który zakładałby odbudowę zamku w formach historycznych (ostatnia ilustracja).
Niestety przyszłość nie rysuje się w jasnych barwach dla sympatyków architektury tradycyjnej. Mamy problem ze skompletowaniem fachowców, którzy potrafiliby wybudować zwykły mur w dawnej technice. Projektanci nie rozumieją dawnej architektury, a nawet jeśli ktoś to potrafi, to tak jak w przypadku projektu rewaloryzacji zamku w Ciechanowie dr Lewickiej, pojawiają się problemy dotyczące wykonawstwa, finansowania i doktryn. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze przepisy budowlane i problem dostosowania zabytków do współczesnych wymogów. Dotyczy to niestety wszystkich zabytków, nie tylko zamków. W tym kontekście nowoczesna architektura dla inwestora wydaje się być rozwiązaniem najprostszym, najtańszym, będącym w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Pytanie tylko czy właściwym?
A może czasami lepiej jest zostawić zamki i ich ruiny takimi jakimi są?
Zamek w Będzinie na pierwszy rzut oka może wydawać się zabytkiem w 100% średniowiecznym. Jego historia jest zdecydowanie jednak bardziej skomplikowana zaś obecny wygląd to wynik w głównej mierze romantycznej przebudowy w XIX w. i powojennej odbudowy. Pierwszym murowanym obiektem na terenie zamku był stołp wzniesiony w II poł. XIII w. W XIV w. Kazimierz…
Zamek w Łańcucie jeszcze piękniejszy. Zakończyły się ”prace rewitalizacyjne” w Ogrodzie Włoskim w wewnętrznym parku łańcuckiego zamku. Miejsce to zostało odtworzone wg fotografii z lat 30-tych minionego wieku wykonanych przez Józefa Piotrowskiego – lwowskiego konserwatora, autora wydanego w 1933 r. opracowania „Zamek w Łańcucie”. Jak czytamy w oficjalnej notatce RARR S.A. z okazji otwarcia ogrodu:…
Po latach „betonowania” polskie miasta powoli przywracają przynajmniej część zieleni w przestrzeniach staromiejskich i historycznych. W 2021 roku Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin wydała nowe rozporządzenia dotyczące zieleni w miastach: „Niedopuszczalne jest niszczenie w ramach prac rewitalizacyjnych i modernizacyjnych wypracowanych już w okresie międzywojennym koncepcji zazielenienia placów, skwerów, ulic, promenad i bulwarów. Usuwanie zdrowych drzew,…
Na zdjęciach westybul czyli hol główny Pałacu pierwotnie w okresie międzywojennym, w roku 2009 przed rozpoczęciem prac, w 2017 po uprzątnięciu gruzu i odsłonięciu pozostałości zachowanej posadzki oraz we wrześniu tego roku! O planowanych pracach remontowych informowaliśmy na RiO już w czerwcu tego roku.
Jeszcze do niedawna raczej trudno byłoby znaleźć kogoś kto zechciałby z własnej woli zamieszkać w starym budynku. W lipcu tego roku zakończył się remont. Na dzień dzisiejszy sprzedanych zostało 11 z 13 mieszkań. ”Kamienica przy ulicy Niedziałkowskiego 16 pokazuje jak bardzo zmienia się wygląd przez wiele lat zaniedbanych kwartałów centrum Radomia. To ścisłe centrum miasta….
Na naszą skrzynkę kontaktową dotarła ciekawa koncepcja nowej inwestycji w Rabce-Zdroju: „Koncepcja ta, licząca już sobie około dwudziestu lat, zakłada realizację na wskazanym terenie doskonale wpisującego się w otoczenie, otwartego na rzekę i bulwary, zalanego morzem bujnej zieleni ryneczku miejskiego z umieszczonymi wzdłuż boków klasycznymi, tradycyjnymi kamieniczkami oraz charakterystycznymi dla Rabki-Zdroju budynkami drewnianymi o przepięknej…
Jeden komentarz
Przykłady alternatyw dla architektury nowoczesnej:
Ciechanów – Studium rekonstrukcji zamku, opracowane przez zespół konserwatorów i architektów z Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Marii Ludwiki Lewickiej, na podstawie istniejącej historycznej inwentaryzacji zamku z XVI w. Źródło: Maria L. Lewicka, ”Konserwatorski problem rewaloryzacji zamku w Ciechanowie”. 2007.
Przykłady alternatyw dla architektury nowoczesnej:
Ciechanów – Studium rekonstrukcji zamku, opracowane przez zespół konserwatorów i architektów z Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Marii Ludwiki Lewickiej, na podstawie istniejącej historycznej inwentaryzacji zamku z XVI w. Źródło: Maria L. Lewicka, ”Konserwatorski problem rewaloryzacji zamku w Ciechanowie”. 2007.
Kostrzyn nad Odrą – Rekonstrukcja renesansowego zamku. Adaptacja pod funkcje hotelowe i towarzyszące. 2019 r. Emilia Sienkiewicz. Projekt studencki. Ochrona zabytków. Źródło:https://www.behance.net/gallery/74336627/OCHRONA-ZABYTKOW-Rekonstrukcja-Renesansowego-Zamku?tracking_source=search_projects