Kalinowice Górne (powiat ząbkowicki) – popisowa renowacja dworu!
Wspaniałą renowację zaserwowała nam od nowego roku Fundacja ratowania dworu i folwarku Kalinowice Górne. Jak sami piszą: ”Serce do zabytków mam wielkie. Patrzą na mnie jak na wariata, kiedy podnoszę z ziemi każdą, nawet połówkę wiekowej cegły. Z pietyzmem i szacunkiem oczyszczam ją z ziemi i zaprawy i odkładam w suche miejsce. Tak, do zabytków…
Brzeg (woj. opolskie) – na renesansowej bramie wjazdowej do zamku odtworzono kolory
Dzisiejszy wpis przygotował dla Państwa Pan Marek Pyzowski, historyk, znawca architektury i sztuki, popularyzator historii Brzegu, regionalista. ”Brzeg jest jednym z tych szczęśliwych miast, które mogą poszczycić się wysokiej klasy dziedzictwem architektonicznym. Jednak wśród najbardziej znanych miejskich zabytków wyróżnia się jeden. Jest nim Zamek Piastów Śląskich. Dzięki swoim ponadprzeciętnym walorom historycznym, architektonicznym i artystycznym znajduje…
Bytom – „preparat” z kamienicy przy ul. Kwietniewskiego 11 jako nowoczesna taksydermia?
Na początku tego roku zniknęły rusztowania z odrestaurowanej elewacji kamienicy przy ul. Kwietniewskiego 11 w Bytomiu. ”Odsłonięcie zabytkowej elewacji to dopiero pierwszy etap naszej inwestycji, ale efekt już jest imponujący. Z niecierpliwością czekamy na kolejny, czyli montaż stalowej konstrukcji i szkło, które całkowicie zmieni ten fragment Śródmieścia”- mówi Krzysztof Grzelczak, pełnomocnik zarządu firmy KBW BWI…
Twierdza Srebrna Góra – odbudowa drewnianego mostu zwodzonego
”Odbudowa drewnianego mostu zwodzonego to spektakularna, historyczna inwestycja w Twierdzy Srebrna Góra. Obiekt będzie miał ruchomą część, która będzie podnoszona dokładnie tak, jak w XVIII wieku! – Właśnie o to nam chodzi, żeby to było żywe muzeum, żeby zwiedzający fortyfikacje mogli poczuć się jak setki lat temu i zobaczyć, jak to działało na własne oczy,…
Francja – średniowieczny projekt wieży katedry w Strasburgu
W Musée de l’Oeuvre Notre-Dame de Strasbourg od 21 stycznia można oglądać wykonany w 1419 r. dokładny rysunek przedstawiający wieżę katedry w Strasburgu wraz z pierwszym projektem iglicy. Autorstwo mierzącego aż 205 cm wysokości i 54 cm szerokości planu przypisuje się architektowi i mistrzowi budowlanemu Johannesowi Hültzowi z Kolonii. ”To, że rysunek z tego wieku…
Szklarska Poręba – remont bocznego skrzydła Młyna św. Łukasza
Na skrzynkę kontaktową przesyłają Państwo propozycje postów oraz przykłady remontów. Tym razem otrzymaliśmy zdjęcia wyremontowanego niedawno budynku Młyna św. Łukasza w Szklarskiej Porębie (a dokładniej rzecz biorąc jego bocznego skrzydła). ”Młyn Świętego Łukasza to jeden z najstarszych obiektów zabytkowych w Szklarskiej Porębie. Budowla z 1870 roku była początkowo młynem, karczmą i tartakiem. Na początku zeszłego…
Piotrków Trybunalski – historia odbudowy najwyższego piętra Zamku Królewskiego
Zamek w Piotrkowie Trybunalskim (nazywany także Pałacem Zygmunta Starego) powstał w latach 1512-1519 jako wolno stojąca wieża na kopcu otoczonym parkanem z bramą i fosą. Za prace odpowiadał mistrz Benedykt z Sandomierza. Po śmierci króla stanowił kolejno miejsce obrad sejmowych, siedzibę starostwa grodowego a następnie Trybunału Koronnego. Zniszczony w 1657r w trakcie oblężenia miasta przez…
Niemcy – odbudowa starego miasta w Poczdamie
Na zdjęciu jeden z kilku odbudowywanych obecnie kwartałów starego miasta w Poczdamie mieszczący się pomiędzy Zamkiem Miejskim a kościołem św. Mikołaja. Widoczny tutaj narożny budynek to rekonstrukcja wybudowanego w 1754 roku zajazdu Plögerscher. Obiekt wzorowany był na Palazzo Valmarana w Vicenzy. Zajazd został uszkodzony w kwietniu 1945 r., ale wciąż nadawał się do odbudowy (patrz:…
Żory (woj. śląskie) – udany remont dworca kolejowego
Na skrzynkę kontaktową przesyłają Państwo propozycje ciekawych tematów oraz przykłady udanych remontów. Tym razem otrzymaliśmy zdjęcia wyremontowanego w 2021 r. dworca kolejowego w Żorach. Budynek dworca wybudowano w 1884 r. Obiekt funkcjonował do 2009 r. gdy w związku z malejącą ilością pasażerów i połączeń dworzec został zamknięty. Sześć lat później, w 2015 r. niszczejący budynek…
Warszawa – przypomnienie inwestycji z 2013 r. (odtworzenie detalu kamienicy)
Kamienica przy ul. Mokotowskiej 40 przetrwała wojnę, ale cały wystrój architektoniczny został skuty po roku 1945. ”W atlasie Jarosława Zielińskiego (Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy, t. 11, s. 384–86) dom ten figuruje jako zbudowana w latach 1895–96 kamienica Abrama Truskiera, choć ów był jej właścicielem tylko przez rok (nazwiska późniejszych sprzed ’45: Aleksander…
Warszawa – kontrowersje wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie stanie w samym sercu miasta i będzie – czy to się komuś podoba, czy nie – nowym symbolem stolicy naszego kraju, miejscem które będzie widział każdy Polak czy obcokrajowiec przyjeżdżający do Warszawy. Ta wyczekiwana i planowana od dawna inwestycja od samego jednak początku wzbudzała kontrowersje (kolejne konkursy, wybory…
Bielsko-Biała – remont kamienicy przy ul. Paderewskiego 18 (śródmieście Białej)
Skromny budynek mieszczący się przy rzadziej uczęszczanej ulicy nie przykuwał większej uwagi. Kilkanaście lat temu został opuszczony co doprowadziło w krótkim czasie do jego kompletnej ruiny. Co więcej, ze względu na sypiący się tynk budynek zaczął stwarzać zagrożenie dla przechodniów. Wydawać by się mogło, że rozbiórka ”rudery jakich wiele” pod nową deweloperkę, szklany biurowiec bądź…
Wrocław – (kontrowersyjna?) renowacja portalu z odtworzeniem niemieckiego napisu
Wejście frontowe do budynku Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku, Endokrynologii i Diabetologii w 2018 roku oraz obecnie. Podczas renowacji przywrócono zamalowany oryginalny napis na portalu (w języku niemieckim), który to napis wzbudza jednak pewne obiekcje u niektórych osób. Wiele osób krytykuje wyeksponowanie niemieckiego napisu. Naszym zdaniem, jeśli chcemy szacunku i tego by polskie…
Bytom Odrzański (woj. lubuskie) – dawny kościół ewangelicki jako centrum konferencyjne
Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim (woj. lubuskie) stał opuszczony od 1945 roku. W roku 2021 zrujnowana świątynia została wyremontowana i dostosowana dla potrzeb Centrum Historyczno-Kulturalnego „Schonaichianum”. Niestety wiązało się to ze znaczną przebudową salowego wnętrza świątyni i podzieleniu go na piętra. Wiele osób uważa, że zniszczyło to charakter zabytku. Do zarzutów odniósł się niedawno Lubuski…
Wieluń – rekonstrukcja Kamienicy Niebieskiej przy ul. Królewskiej 9
Na skrzynkę kontaktową przesłali Państwo zdjęcie odbudowanej kamienicy w Wieluniu z prośbą o podanie szczegółów dotyczących jej historii. Budynek to tzw. Kamienica Niebieska, której fasada została zrekonstruowana w 2014 r. Obiekt stoi w historycznym centrum miasta pomiędzy Ratuszem a Kościołem św. Józefa. ”Wierna rekonstrukcja fasady tzw. kamienicy niebieskiej była wymogiem, jaki na inwestora nałożył konserwator…
Zduńska Wola – nowoczesna odbudowa (?) ratusza – inwestycja z 2014 roku
”Ze względu na szacunek do dawnej bryły architekci odtworzyli jej dominantę – wieżę zegarową podkreślającą jedno z wejść.” (za: architektura.muratorplus.pl) ”Współczesny budynek odwołuje się do lokalnej skali i tradycji.” (za: Strefa Przestrzeni) Ratusz w Zduńskiej Woli wyburzyli Niemcy w 1940 r. O potrzebie jego odbudowy mówiło się od ukończenia wojny. Klasycystyczny ratusz w Zduńskiej Woli…
Niemcy – przywrócenie dawnego wyglądu kamienicy przy Koltmannstraße 4 w Luneburgu
Budynek powstał w 1595 r. Początkowo mieszkali w nim rzemieślnicy, później należał do handlarzy solą (stąd dźwig w poddaszu). W 1969 r. w wyniku ”remontu” detal architektoniczny został zniszczony, a elewacja przykryta cegłą klinkierową. W 2016 r. budynek kupiło małżeństwo i zleciło architektom wykonanie remontu, który miał przywrócić ”oryginalne piękno” przy dostosowaniu kamienicy do współczesnych…
Dworek Babci – wirtualny spacer (na youtube) i projekt budowlany (na allegro)
Uwaga, uwaga! Dziś mamy dla Państwa coś wyjątkowego! Wirtualny spacer po dworku, który chyba każdy bardzo dobrze zna. A do tego dokładamy jeszcze pełny projekt budowlany w bardzo okazyjnej cenie, jak na tak duży dom, który można zakupić tutaj: Dworek Babci – projekt budowlany 13246607581 – Allegro.pl Wspólnie z firmą Grandbieno podjęliśmy bowiem inicjatywę, która…
Rytro (woj. małopolskie) – planowana odbudowa zamkowej bramy
W 2018 r. zewnętrzne mury zamku w Rytrze zostały podwyższone o dwa metry. Na odbudowę bramy zabrakło pieniędzy. Władze gminy jednak się nie poddają i w tym roku będą aplikować o środki w wysokości 1,2 mln zł z programu Polski Ład Zabytki. Plany mają mieć akceptację konserwatora zabytków a sama brama ma przypominać tę, jaką…
Zamek Świny – rozpoczęcie częściowej odbudowy warowni
18 lutego b. r. Piotr Błoniewski Warsztat Architektury poinformował o rozpoczęciu prac przygotowawczych do robót budowlanych (odbudowy) na zamku Świny. Obecnie prace koncentrują się na wnętrzu wieży wraz z klatką schodową oraz międzymurzu. Inwestor posiada pozwolenie na odbudowę wieży (donżon/zamek górny) oraz pałacu (zamek dolny). Zamek średni ma zostać zachowany w postaci trwałej ruiny. ”Chcemy…
Łódź – projekt nowoczesnej „białej kamienicy” w centrum miasta
Przedstawiamy projekt nowej inwestycji deweloperskiej w historycznym centrum Łodzi. Tzw. Biała Kamienica ma wypełnić dziurę w zabudowie na rogu ulic Więckowskiego i Zachodniej (obecnie w tym miejscu znajduje się parking). Wizualizacje doczekały się wielu komentarzy wśród Łodzian. Część osób zarzuca projektowi kicz. Większość jednak odbiera budynek pozytywne zwracając uwagę na pewną nowość w podejściu do…
Konstancin-Jeziorna – secesyjna willa „Anna” cieszy oko po renowacji
Secesyjna willa ”Anna” w Konstancinie-Jeziornie zbudowana została w 1904 r. dla Alberta Klimpla i jego żony Anny z Kohlerów (na cześć, której willa została nazwana). Autorem projektu był pierwszy minister kultury i sztuki w niepodległej Polsce Jan Heurich mł. Po śmierci właściciela willa pełniła funkcję pensjonatu, który upodobała sobie elita warszawskich uczonych. Po wojnie, tak…
Niemcy – na jednej z kamienic w Lüneburgu odtworzono neorenesansowy detal
Zrekonstruowany z końcem ubiegłego roku neorenesansowy detal kamienicy na Starym Mieście w Lüneburgu. Oryginalny detal został zniszczony w wyniku remontu/przebudowy w latach 60. XX wieku. Być może w przypadku nowych inwestycji w obrębie obszarów staromiejskich powinien istnieć obowiązek minimum przywrócenia historycznej kubatury i rozkładu okien zniszczonej zabudowy od strony ulicy? Takie rozwiązanie nie zamykałoby drogi…
Francja – odtworzenie gargulców na jednym z gotyckich kościołów
Niewiele zostało z gotyckich gargulców na kościele Sainte-Macre w Fère-en-Tardenois w północnej Francji. Upływ czasu zrobił swoje… Na szczęście wciąż są takie osoby jak mistrz kamieniarstwa Franck Legrand z firmy Varnerot Taille de Pierre Restauration: ”Odtworzenie dwóch gargulców dla kościoła w departamencie Aisne. Architekt dał nam carte blanche. My uszanowaliśmy ducha miejsca i oryginalnych modeli.”…
Ratowanie naszego dziedzictwa dzięki działalności Fundacji Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej
Dzięki działalności Fundacji Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej w 2022 r. nadzieję na lepszą przyszłość mają niechciany przez właścicieli i lokalny samorząd Dom Szwajcarski z Braniewa, zagrożona katastrofą budowlaną zagroda Jastrzębskich w Ojcowskim Parku Narodowym czy znajdujący się w fatalnym stanie przepiękny wiatrak w Palczewie na Żuławach. A to tylko część pracy Fundacji! Szczegóły we wpisie….
Strzegom – odtworzenie detalu na staromiejskich kamienicach przy Rynku
Kamieniczki przy Rynku starego miasta w Strzegomiu w roku 2013 i 2019. Na skutek działań wojennych aż 60% zabudowy Strzegomia legło w gruzach. Po II wojnie światowej większość ruin kamienic rozebrano i zastąpiono blokami. Część przetrwała, ale pozbawiona detalu. Z blokami nic nie dało się zrobić. Natomiast bardzo cieszy, że miasto ostatnimi laty wyremontowało pozostałe…
Baranowice (woj. śląskie) – dobiega końca remont pałacu. Efekt wygląda imponująco!
Uroczysty odbiór kończący prace w baranowickim Pałacu po kompleksowym remoncie odbył się we wtorek (28 lutego). W trakcie prac przy zrujnowanym zabytku zrekonstruowano m.in. zniszczony detal architektoniczny, stolarkę okienną i drzwiową oraz secesyjne polichromie: ”Polichromie, które znajdują się na ścianach zachowały się w części pałacu i zostały odtworzone ze szczątkowych elementów, do których dopisaliśmy sobie…
Tarnów – wirtualna rekonstrukcja zamku na Górze św. Marcina
Garść nowości z Tarnowa. Powstaje wirtualna rekonstrukcja zamku na Górze św. Marcina. Niestety to koniec dobrych wiadomości bowiem widoków na zabezpieczenie ruin wciąż nie ma. ”Od kilku dni w mediach społecznościowych podziwiać można imponującą wizualizację autorstwa Michała Szumlańskiego, która prezentuje w całej okazałości zamek Tarnowskich z czasów jego świetności.” Artykuł: Powstaje komputerowa wizualizacja zamku na…
Brzeg (woj. opolskie) – brama zamkowa od strony dziedzińca również odzyskała kolory
”Brzeg jest jednym z tych szczęśliwych miast, które mogą poszczycić się wysokiej klasy dziedzictwem architektonicznym. Jednak wśród najbardziej znanych miejskich zabytków wyróżnia się jeden. Jest nim Zamek Piastów Śląskich. Dzięki swoim ponadprzeciętnym walorom historycznym, architektonicznym i artystycznym znajduje się w gronie najważniejszych zabytków Środkowej Europy. Jego najcenniejszą częścią jest szesnastowieczny, reprezentacyjny portal bramy wjazdowej, przy…
Stara Kamienica (woj. dolnośląskie) – efekty częściowej odbudowy zamku
Zamek o średniowiecznym rodowodzie był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany. Opuszczony ostatecznie w połowie XVIII w. po uszkodzeniach jakie wywołał pożar. Większość ruin rozebrano na budulec w XIX w. Zabezpieczenie ruin, odgruzowywanie piwnic i prace archeologiczne prowadzono od 2010 roku dzięki współpracy Fundacji Zamek Chudów oraz Gminy Stara Kamienica. W 2016 r. rozpoczęto odbudowę zamku, która…
Bodzentyn – nie będzie kontrowersyjnego pawilonu na zamku, ale ma być szklana ściana…
Dzisiejszy wpis przygotował i wysłał na skrzynkę kontaktową zaniepokojony, zbliżającą się przebudową / adaptacją ruin zamku, Pan Paweł Nowak. O sprawie pisaliśmy już na RiO dwa lata temu: Zamek w Bodzentynie – Rekonstrukcje i Odbudowy ”Zamek w Bodzentynie został zbudowany w II połowie XIV wieku, a obecnie pozostaje w stanie trwałej ruiny. Jest to jeden…
Szwecja – „Jak obrazić zmarłego architekta i zakpić z historii architektury?”
Budynek autorstwa szwedzkiego architekta Kaspera Salina i budynek, który otrzymał nagrodę im. Kaspera Salina, czyli 135 LAT ROZWOJU szwedzkiej architektury. ”Arkitekturgalan 2023. Biurowiec Merkurhuset w centrum Göteborga otrzymuje tegoroczną nagrodę Kaspera Salina za najlepsze prace budowlane. Dom został zaprojektowany przez architektów Bornstein Lyckefors. ”Jury konkursu opisało zwycięski budynek w następujący sposób: Niezwykła bryła, która w…
Wilno – renowacja domu przy ul. Połockiej 52 z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej
Budowę domu w artystycznej dzielnicy Wilna Zarzecze rozpoczęto w 1876 r. W roku 1887 dobudowano piętro. W okresie międzywojennym budynek należał do Jana Czepasa, który podzielił go na mieszkania wynajmowane artystom, pisarzom etc. W czasach sowieckich dom został upaństwowiony. W 2012 r. podczas oględzin stwierdzono, że budynek znajduje się w ”stanie awaryjnym” i ”zakazano jego…
Kraków (Nowa Huta) – odtworzono trzy neony z restauracji „Stylowa”
Na skrzynkę kontaktową przesłali nam Państwo zdjęcia trzech zrekonstruowanych neonów z legendarnej restauracji ”Stylowa” (działa od 1956 roku). Neony zostały odtworzone w ”tradycyjnej technologii i na wzór neonów z przełomu lat 70. i 80.” Prace otrzymały niezbędne pozwolenia konserwatorskie a kolejne neony czekają w kolejce. ”– Dziękujemy Wspólnocie Mieszkaniowej budynku położonego na os. Centrum C…
Szczecin – rekonstrukcja Kamienicy Moninów przy Rynku Siennym 4. „Dlaczego nie wszystkie?”
Kamienica przy Rynku Siennym 4 na szczecińskim Starym Mieście uważana była za jedną z najpiękniejszych w całym mieście. Powstała na przełomie XVII i XVIII w. Nazwę Kamienicy Moninów przyjęła od rodziny właścicieli sklepu kolonialnego, który mieścił się w tym budynku na przełomie XIX i XX w. Kamienica uległa zniszczeniu w sierpniu 1944 r. w wyniku…
Iluzoryczne murale, które udają elewacje, jako sposób na „ślepą ścianę”
Ślepe boczne ściany kamienic. Niektóre powstały w wyniku wyburzeń. Inne z oszczędności bądź ze względów praktycznych. Do niedawna traktowane jako idealne miejsce na krzykliwe wielkogabarytowe reklamy, obecnie coraz częściej wykorzystywane są do tworzenia kolorowych murali. Wśród wielu artystów zajmujących się tego typu sztuką szczególną popularność zyskał ostatnimi laty Patrick Commecy z Francji. Murale Francuza imitują…
Niemcy – udana odbudowa górnej kondygnacji willi Stephanus w Hannoverze-Linden
Willa została zbudowana w 1901 r. dla właściciela cegielni Richarda Stephanusa. Budynek znacznie ucierpiał w wyniku bombardowań. Zniszczone zostały wieże i szczyty. Po wojnie zastąpił je płaski dach. Do 2011 r. budynek służył jako komisariat policji. Po jego wyprowadzce przeznaczony na sprzedaż. W tym czasie nielegalnie okupowany/zajmowany przez ”aktywistów”. W 2013 r. zakupiony przez prywatnego…
Warszawa (ul. Marszałkowska 124) – czy możliwa jest rekonstrukcja słynnego budynku?
Kamienica Dom Towarzystwa Ubezpieczeniowego ”Rosja” należała do najpiękniejszych i najbardziej znanych budynków przedwojennej Warszawy. Patrząc na współczesny obiekt trudno uwierzyć, że skrywa on pozbawione detalu parter i dwa piętra dawnej kamienicy oraz oryginalną klatkę schodową! Budynek wzniesiono wg projektu Władysława Marconiego w latach 1898-1899. Stylem nawiązywał do najswspanialszych dzieł architektonicznych największych stolic Europy. Jak na…
USA – na Manhattanie wciąż powstają klasyczne wieżowce
200 East 83rd Street powinien zadowolić wszystkich fanów klasycznych amerykańskich wieżowców, których tradycję budynek niewątpliwie stara się kontynuować. Jego budowa właśnie dobiega końca. Warto mu się przyjrzeć również w kontekście polskich inwestycji. Czy byłoby miejsce dla podobnych wieżowców w Polsce? Wieżowiec mierzący 136 metrów i posiadający 35 pięter obłożony jest wapieniem. W wapieniu wykonany został…
Puszczykowo (woj. wielkopolskie) – willa Eugenia uratowana od zniszczenia
Willa Eugenia to jedna z najstarszych willi w tej wypoczynkowej podpoznańskiej miejscowości. Wybudował ją na początku XX w. Zygmunt Janaszek, zasłużony dla rozwoju miasta nauczyciel, przedsiębiorca i społecznik. Później należała do dr Kazimierza Nenckiego, członka rady nadzorczej spółki Samolot. Po wojnie zakupiona przez Michała Kołtunowicza, którego rodzina była w jej posiadaniu jeszcze do niedawna. Niestety…
Biłgoraj – Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych – pomysł dobry, wykonanie słabsze…
Zaprezentowano projekt pierzei południowej, która zamknie Rynek Żydowski Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych w Biłgoraju. W budynkach znajdować się będzie 19 mieszkań, 7 lokali usługowych oraz 8 pokoi hotelowych. ”Miasteczko to ewenement na skale krajową. Budowane jest od podstaw zupełnie nowe miasto w starym stylu, dla którego inspiracją jest wielokulturowa tradycja Biłgoraja i okolic. Składa…
USA – Burrus House, Missisippi – inspirująca renowacja starego dworu
Oto dobry przykład na to co można zrobić mając wiedzę, umiejętności, zaangażowanie i… fundusze. Budowę dworu rozpoczął w 1858 r. sędzia J. C. Burrus dla siebie i żony Margaret Louis McGehee. Na miejsce wybrano jedno ”z najbardziej doskonałych miejsc na ziemi”, porośnięte starymi drzewami wzniesienie o nazwie Egipt. Budynek był już na ukończeniu gdy wybuchła…
Myczkowce (Bieszczady) – wkrótce rozpocznie się odbudowa spichlerza
To będzie ambitne zadanie. Spichlerz w Myczkowcach był pięknym przykładem architektury regionalnej. Do dziś pozostały po nim tylko obszerne piwnice, ale to się wkrótce zmieni. W tym roku ma się rozpocząć jego odbudowa. Patronat nad pracami objęła Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków „Opoka”. Kamienno-drewniany spichlerz wybudowano w I poł. XVIII w. W czasie ostatniej wojny ukrywali…
Wielkanoc 2023 i kwestia piękna w Kościele
Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy Państwu mnóstwa radości, Bożego Błogosławieństwa oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności! Na ten niezwykły czas polecamy także Państwa uwadze najnowszy numer czasopisma „Przymierze z Maryją”, które to czasopismo tym razem swoim tematem przewodnim uczyniło kwestię piękna w Kościele. Warto bowiem pamiętać, że piękno w sztuce ma także swoje głębokie, teologiczne…
Muszyna – odbudowa zamku jeszcze w tym roku i jednak tradycyjna!
– Jeszcze w tym roku mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć rezultaty prac związanych z rekonstrukcją i odbudową zamku w Muszynie. Do użytku zwiedzających zostaną udostępnione pomieszczenia zamkowe, dziedziniec, baszta, platforma widokowa oraz pomieszczenia gastronomiczne. Pomimo tego, że jest to jeszcze plac budowy, już dzisiaj miejsce to przyciąga liczne rzesze turystów i wzbudza ogromne zainteresowanie…
Węgry – powrót do tradycji w architekturze. Jak wygląda?
Już wiemy, że Węgrzy sporo rekonstruują i odbudowują. Budapesztańskie rekonstrukcje oceniane są bardzo pozytywnie. Odbudowy zamków dla odmiany wzbudzają duże kontrowersje, przede wszystkim ze względu na wykorzystanie współczesnych materiałów… A jak wygląda zupełnie nowa tradycyjna architektura na Węgrzech? Potrafi ona czasami bardzo zaskoczyć. Pozytywnie czy negatywnie? Z pewnością nie ma nudy… Poniżej kilka najciekawszych nowych…
Łódź – renowacja domu architekta Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej
Kamienica przy ul. Włókienniczej 11 należała do Hilarego Majewskiego, architekta miejskiego Łodzi w latach 1872-92. Poniżej zdjęcia dokumentujące zmiany jakie przeszedł dom architekta w wyniku remontu oraz ulica przy której stoi budynek, pomiędzy rokiem 2017 a 2022. Wykonawcą prac była firma Vik-Bud. Koszt inwestycji wyniósł 6,8 mln zł. Remont kamienicy był częścią rewitalizacji ulicy Włókienniczej….
Kutno – rzut oka na zrekonstruowany Pałac Saski
Pałac podróżny o konstrukcji szachulcowej powstał w 1750 roku dla króla Augusta III Sasa. Budynek w duchu saskiego baroku zaprojektował Johann Martin Walter. Wielokrotnie przebudowywany częściowo utracił swój pierwotny charakter. 19 stycznia 2003 roku znaczna część pałacu uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Prace przy jego odbudowie trwały od 28 marca 2019 roku do 28 listopada…
Warszawa – w Muzeum Historii Polski ma zostać odtworzona część fasady Villi Regia
Tym, którym nie przypadł do gustu gmach MSN w Warszawie, tych raczej nie zachwyci również nowa siedziba Muzeum Historii Polski. To co jednak najwartościowsze w tym budynku będzie mieściło się w jego wnętrzu. Bardzo ciekawym pomysłem na przyciągnięcie zwiedzających jest rekonstrukcja fasady (bądź jej części) Villi Regia o czym mówił w wywiadzie przed rokiem dyrektor…
Świętochłowice – zakończył się remont domu urzędniczego huty „Guidotto” w Lipinach
Budynek powstał w 1911 r. w stylu modernizującego późnego historyzmu i jest uważany za jedną z najważniejszych perełek architektonicznych Lipin. Po zamknięciu huty w 1935 r. skończyły się niestety dobre czasy dla dzielnicy jak i samego budynku. Po wojnie upaństwowiony. W 1989 r. sprywatyzowany. Kilkukrotnie zmieniał właściciela. W tym czasie nieremontowany. W wyniku pogarszającego się…
Głębowice (woj. małopolskie) – ruiny dworu obronnego wreszcie doczekały się ratunku!
Rodzina Duninów po wielu latach batalii odzyskała dwór i przystąpiła do jego zabezpieczania. W uprzątniętym z gruzu i śmieci holu wejściowym zrekonstruowano filary z łukami podtrzymujące schody i resztki piętra. Ruiny dworu obronnego/pałacu stoją w centrum wsi otoczone zarośniętym parkiem krajobrazowym. Zieleń tak dalece pochłonęła ruiny, że w lecie pozostają one praktycznie niewidoczne. Budynek posiada…
Wrocław – odtworzenie dawnego wyglądu hoteli przy ul. Piłsudskiego
Ulica w ciągu ostatnich lat znacząco zmieniła swoje oblicze. Po prawej stronie kończy się właśnie rekonstrukcja budynku dawnego Hotelu Grand. Zbudowany w 1903 r. jako Hotel du Nord. Uszkodzony w czasie wojny. Odbudowany w latach 50. bez zlikwidowanej narożnej wieżyczki oraz detalu architektonicznego. Za PRL zarządzany przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Turystycznej „Odra”. Zamknięty pod koniec lat…
(Biblioteczka) „Drawing for architecture” – Leon Krier
Leon Krier to jeden z najbardziej znanych adwokatów odrodzenia tradycyjnej architektury i urbanistyki. Nagradzany urbanista, architekt, wykładowca, publicysta. Zwolennik rekonstrukcji. Jeden z pierwszych i najbardziej prominentnych krytyków modernizmu. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosły mu m.in. projekty wybudowanych zgodnie z zasadami Nowego Urbanizmu miasteczek Poundbury dla króla Karola III oraz Guatemala City. W ”Drawing for architecture” skomplikowane problemy…
Holandia – rekonstrukcja secesyjnej kamienicy w Amsterdamie (2022 r.)
Budynek przy Koningsplein 10 ma niecałe 3 metry szerokości. Od 1901 roku znajdowało się tam małe arcydzieło Jugendstil / Art Nouveau. Najpierw był to sklep z czekoladą a później jubiler. W 1935 roku budynek doszczętnie spłonął. W latach 60. odbudowano go w uproszczonej, modernistycznej formie. W 2022 roku oryginalna secesyjna fasada została zrekonstruowana na podstawie…
Z szacunkiem do cegły, czyli remont starego domu w okolicach Leszna
Rozpadający się przedwojenny dom w okolicach Leszna niespecjalnie się wyróżniał. Zapewne gdyby pewnego razu zniknął a w jego miejsce pojawiła się nowa zabudowa niewiele osób by się tym faktem przejęło. Małżeństwo Anny i Pawła z Leszna dostrzegło jednak w budynku potencjał. O ich wyborze zadecydowała słabość do starej cegły… Remont objął każdy element domu, od…
Niemcy – zburzenie brutalistycznego ratusza i rekonstrukcja dawnego Rynku we Frankfurcie nad Menem
”Frankfurt nad Menem znów ma Rynek na Starym Mieście! Było to możliwe dzięki zaangażowaniu i entuzjazmowi mieszkańców, niektórych architektów i polityków, którzy prowadzili kampanię na rzecz swojego miasta. W latach 2012-2018, po wyburzeniu brutalistycznego „Ratusza Technicznego”, w ramach projektu ”Dom-Römer”, odbudowno tę niewielką, ale ważną część frankfurckiej starówki. Na nową zabudowę składają się rekonstrukcje oraz…
Wielka Brytania – król Karol III i powrót do architektury tradycyjnej
”Zgromadzeni w Hampton Court Palace architekci oczekiwali, że książę Walii pochwali ich, nagrodzi a na koniec wychyli z nimi kieliszek szampana…” Z okazji dzisiejszej koronacji na króla Wielkiej Brytanii Karola III przybliżamy pokrótce poglądy na architekturę człowieka, który miał w Wielkiej Brytanii wpływ na architekturę większy niż jakikolwiek współczesny mu architekt. Zaczynamy oczywiście od słynnego…
Kraków (Wola Justowska) – renowacja rzeźby Matki Bożej dłuta Franciszka Wyspiańskiego
Post zapożyczony z profilu facebookowego Konserwator Zabytków. „Kiedy postanowiłam ostatecznie zmierzyć się z zakończeniem żmudnego procesu oczyszczania z wtórnych przemalowań, okazało się, że schodziły one nad wyraz opornie. Do tego we znaki dawała się bardzo niewygodna pozycja, w której pracowałam. Zastał mnie wieczór, kiedy odsłaniałam ostatnią, boczną ściankę podstawy rzeźby. Nagle, ku mojemu zdziwieniu, dłuto…
(Filmy RiO) „Żarty z architektury modernizmu w filmach i serialach PRL”
Skoro mamy kanał na youtube, to przyszedł czas na publikowanie kolejnych filmów… Będą różne. I poważne i bardziej luźne. Dzisiaj prezentujemy Państwu coś luźniejszego (chociaż czy tak do końca?) – materiał o tym jak w filmach i serialach PRL (głównie tych komediowych) krytykowano architekturę modernizmu. Okazuje się bowiem, że jest trochę scen, które (czasem dość…
Szczecin – zaawansowane prace nad rekonstrukcją hełmu Starej Drukarni
Jakiś czas temu pisaliśmy o odtworzeniu figury Merkurego z przeznaczeniem do umieszczenia na dachu odnowionego i rozbudowanego gmachu Starej Drukarni w Szczecinie. Dzisiaj zamieszczamy zdjęcia z prac nad rekonstrukcją hełmu, wieńczącego kopułę wspomnianego budynku. To na tym hełmie stanie prezentowana wcześniej rzeźba. Więcej zdjęć na profilu facebookowym Starej Drukarni
Gietrzwałd (Warmia) – popisowa renowacja starego domu
”Dach i strop były do wymiany, w progu wisiało ostrzeżenie przed wejściem, wnętrze „straszyło”, ale Agnieszka Nowicka i jej mąż i tak zdecydowali się na zakup starego poniemieckiego gospodarstwa. Chcieli mieć dom, który z jednej strony byłby domem gościnnym, a z drugiej – miejscem do życia dla nich. – Gospodarstwo kupiliśmy w 2014 r. Kosztowało…
Francja – na jakim etapie jest odbudowa katedry Notre-Dame?
Poniżej fotograficzna relacja. Zdjęcia doskonale ukazują ogrom przedsięwzięcia. Otwarcie katedry dla celów sakralnych oraz dla zwiedzających planowane jest na grudzień 2024. Część prac trwać będzie jednak aż do 2028. ”Philippe Jost, dyrektor odbudowy, podkreślił, że harmonogram zależny jest od wykorzystania oryginalnych materiałów, takich jak kamień, dąb czy ołów, wybranych do odbudowy. „Nie budujemy sklepień wykonanych…
Wieża widokowa na szczycie Grodziszcza (gm. Nowa Ruda, woj. dolnośląskie) zostanie odbudowana
Kilka tygodni temu Gmina Nowa Ruda ogłosiła przygotowania do pierwszego etapu odbudowy wieży widokowej na szczycie wzniesienia Grodziszcze (Wzgórza Włodzickie). Celem gminy jest przywrócenie wieży do jej pierwotnego wyglądu z lat świetności. Obecnie trwa proces przygotowania koncepcji odbudowy. Podstawą dla niej są archiwalne wizerunki wieży. W związku z tym Wójt Gminy Nowa Ruda zwrócił się…
Węgry – przywrócenie dawnej elewacji domu handlowego Corvin w Budapeszcie
Dom towarowy Corvin jest najstarszym i jednym najpopularniejszych tego typu obiektów w Budapeszcie. Ten nowoczesny neoklasycystyczny budynek powstał w 1926 r. według projektu architekta Reissa Zoltána. Z pozoru parterowa fasada skrywała wewnątrz cztery piętra a hol wejściowy nakrywał szklany dach. W 1931 r. w Corvinie zamontowano pierwsze na Węgrzech ruchome schody. Mimo pożaru i zniszczeń…
Działdowo (woj. warmińsko-mazurskie) – renowacja i rozbudowa domu
Interesująca inwestycja z Działdowa. Nowy budynek, który nawiązuje wyglądem do dawnego domu młynarza. Historyczny obiekt, z końca XIX wieku, spalił się w latach 60. ubiegłego stulecia. Odbudowano go w formie uproszczonej, z płaskim dachem. Kilka lat temu kupił go obecny właściciel. Prezentowany nowy obiekt nie jest wierną rekonstrukcją, gdyż ikonografia była na to zbyt uboga,…
Ratusz w Brzegu po rewaloryzacji – perła śląskiego renesansu odzyskała dawny blask
”Najbardziej znanym zabytkiem Brzegu jest bez wątpienia Zamek Piastów Śląskich. Obiekt ten ze względu na swoje wyjątkowe walory historyczne, architektoniczne i artystyczne zaliczany jest do najcenniejszych zabytków w tej części Europy. Jednak Brzeg może pochwalić się nie tylko piastowską rezydencją. W mieście znajduje się wiele wysokiej klasy zabytków. Jednym z nich jest siedziba Rady Miejskiej,…
Czeladź (woj. śląskie) – renowacja cechowni dawnej kopalni „Saturn”
Dziś, 17 czerwca, oficjalnie rozpoczyna się Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. Jedną z największych zaplanowanych atrakcji z pewnością będzie oficjalne otwarcie wyremontowanej Cechowni dawnej kopalni „Saturn” w Czeladzi! ”Kopalnia Węgla Kamiennego „Saturn” w Czeladzi powstała w latach 1883-1886. W 1993 roku została postawiona w stan upadłości i zamknięta w 1996 roku. Czeladź utraciła największy…
Muszyna – zamek w roku 2006 i współcześnie
Ruiny zamku w Muszynie znajdują się na szczycie góry nazywanej Baszta, bądź Zamczysko, wznoszącej się 527 m n.p.m. Na zdjęciach poniżej możemy zobaczyć jak miejsce to zmieniło się w ciągu ostatnich 17 lat. Uwagę zwraca m.in. wycięcie części dzikiej zieleni jaka w ubiegłym wieku zupełnie zakryła ruiny (w komentarzu dla porównania Góra Baszta z pozostałościami…
Czechy – odbudowa wieży zamku Tichá
Pierwsza wzmianka o zamku Tichá pochodzi z 1360 r. Naprawiany w 1486 r. Niszczony przez pożary w roku 1687, 1707 i 1789. Po odbudowie pod koniec XVIII w. urządzono w nim browar. Pod koniec XIX w. budynek został opuszczony i popadł w ruinę. W związku z tym, że zamek leżał w strefie przygranicznej z Austrią…
Zamość – Miasto poszukuje inwestora, który pomógłby przywrócić piękno Pałacowi Zamoyskich
Po kościele franciszkanów i Akademii Zamojskiej czy wreszcie przyjdzie pora na Pałac Zamoyskich? Miasto poszukuje ”inwestora z wizją”, który na zasadzie partnerstwa prywatno-publicznego pomógłby przywrócić piękno pałacowi: ”Zamojska starówka jak magnes przyciąga turystów z całego świata. Wciąż jednak odczuwalny jest niedosyt prestiżowej infrastruktury hotelowo-konferencyjnej, która pozwalałaby zaspokoić potrzeby przybywających gości, przy pełnym wykorzystaniu unikatowych w…
Wrocław – udana konserwacja sieni klatki schodowej kamienicy przy ul. Pomorskiej
Jak możemy przeczytać na profilu facebookowym Pracowni Konserwacji Zabytków – Piotra Pelca: „Po blisko siedmiu miesiącach prac, zakończyliśmy bardzo ważny dla mnie projekt, konserwację sieni klatki schodowej przy ul. Pomorskiej. Dziękuję serdecznie wszystkim osobom biorącym udział w tej inicjatywie i współpracownikom. Dziękuję pani Agnieszce i pani Marii, mieszkankom kamienicy, za chęć współpracy i ogromne zaangażowanie…
Ustka – remont dworca kolejowego z przywróceniem dawnego charakteru
Nie wiemy kto i dlaczego stwierdził, że dworzec PKP w Ustce będzie się prezentował lepiej w kolorze różowym. Nie wiemy dlaczego ceglany parter pomalowany został na żółto. Ważne, że w 2021 rok zmiany te zostały cofnięte a budynek wygląda znów tak jak w 1911 r. i to wraz ze wszystkimi zrekonstruowanymi detalami. ”Wpisany do wojewódzkiej…
Mirów (woj. śląskie) – częściowa odbudowa zamku, postęp prac
Niedostępny od wielu lat dziedziniec zamku w Mirowie zostaje otwarty dla zwiedzających: ”Ratowanie zamków to taka forma nowoczesnego patriotyzmu… W soboty i w niedziele od godziny 10.00 do 18.00 można zwiedzać dziedziniec zamku Mirów i zobaczyć jak te prace postępują. Jeszcze długa droga przed nami. Być może potrwa to dwa, być może trzy lata. Zależy…
Straconka, Czemierniki, Bystrzyca… czyli nowe centra kultury z szacunkiem dla lokalnej tradycji
Ostatnimi laty powstaje w Polsce wiele nowych budynków kulturalnych, centrów kultury, muzeów, świetlic etc. Takie budynki w założeniu urzędników muszą być jak najbardziej nowoczesne co dowodzić ma tego, że dana miejscowość, wieś, nadąża za wielkim światem i nie odstaje od najnowszych prądów w sztuce i architekturze. Nie trudno dostrzec w takim sposobie myślenia pewnych kompleksów…
Gładyszów (woj. małopolskie) – trwa rekonstrukcja łemkowskiej cerkwi z Nieznajowej
Drewniana grekokatolicka cerkiew p.w. św. Kosmy i Damiana w Nieznajowej (pow. gorlicki, woj. małopolskie) była uznawana za jedną z piękniejszych świątyń łemkowskich. Wybudowano ją w 1780 r. a użytkowano do roku 1930, gdy wybudowano nową cerkiew – prawosławną. Po II wojnie światowej większość Łemków została wysiedlona. Opuszczona cerkiew popadała w ruinę, aż w 1964 r…
Niemcy – wyniki konkursu na budynek roku 2022
I nagrodę w konkursie Budynek Roku 2022 w Niemczech otrzymała kamienica przy Burggasse 17 w Schweinfurcie w Bawarii. Zlokalizowany na starym mieście w Schweinfurcie budynek jest pod każdym względem wyjątkowy. Wybudowany w 1563 r. w stylu ”renesansu frankońskiego” na pozostałościach starszej budowli jest jedną z najstarszych zachowanych kamienic w mieście. Zniszczony podczas II wojny światowej,…
Otwock stawia na bezpłatne projekty domów w stylu świdermajer!
”Otwock przygotował trzy ogólnodostępne darmowe projekty w ramach programu domów jednorodzinnych do 70 metrów kwadratowych. Swoim wyglądem nawiązują do stylu, który jest architektonicznym symbolem podwarszawskiej miejscowości, czyli świdermajer.” ”Świdermajer to styl w budownictwie, z którego Otwock słynie w całej Polsce. Powinniśmy starać się jak najczęściej umieszczać elementy takiej architektury nie tylko w przestrzeni publicznej, ale…
Gądno (woj. zachodniopomorskie) – Magdalena Bieniek i Norbert Sawicki odbudowują pałac
”Stwierdziłam, że albo my coś zrobimy, nawet jeśli miałoby to trwać latami…bo nikt inny tego nie zrobi. On po prostu niszczał, był zarośnięty totalnie. Trzeba się było przedzierać… Zobaczyłam też resztki tych detali, te ryzality – to mnie urzekło.” Magdalena Bieniek i Norbert Sawicki odbudowują pałac w Gądnie (woj. zachodniopomorskie). ”Pałac niegdyś łączył miłośników sztuki,…
Gdańsk, Biskupia Górka – renowacja kamienicy przy ul. Salwator 7
Na zdjęciach ta sama kamienica przy ul. Salwator 7 w Gdańsku przed i po ukończonym 4 lipca tego roku remoncie. Budynek powstał prawdopodobnie w 1910 r. Jego remont jest częścią szerszego procesu rewitalizacji osiedla Biskupia Górka. Do remontu wyznaczono jeszcze 12 innych kamienic oraz 4 ulice w tej części Gdańska. ”Roboty na Biskupiej Górce prowadzane…
Gdańsk – główny dworzec kolejowy otwarty po remoncie
W ubiegłym tygodniu po prawie czterech latach dobiegła końca warta 120 mln zł przebudowa dworca Gdańsk Główny. W ramach inwestycji przeprowadzono szereg prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych. ”Ważnym elementem przebudowy dworca były prace konserwatorskie. Odtworzono pierwotną bryłę budynku, gdzie nad częścią północą przywrócono spadziste dachy z wieżyczkami z okładziną z blachy miedzianej. Dach dworca pokryto ceramiczną…
Bolków – ruiny zamków wciąż zagrożone koncepcjami nowoczesnej „rewitalizacji”
Na zamku w Bolkowie zakończyły się niedawno warsztaty studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej „Zamki i ich cienie – Bolków 2023”. W ramach ćwiczeń grupa projektowa przygotowywała m.in. ”koncepcję architektoniczną pełniejszego przystosowania zamku do ruchu turystycznego wraz z ekspozycją i przykryciem szklanym dachem dotychczas niedostępnych lub niezadaszonych pomieszczeń”. Na koniec warsztatów zaprezentowane zostały ilustracje przygotowane przez…
Wielka Brytania – The University Arms Hotel w Cambridge bez modernistycznej dobudówki
Nielubiany modernistyczny budynek z lat 60. XX w został wyburzony. Nowy projekt nawiązuje do historii i lokalnej tradycji budowlanej. The University Arms Hotel jest prawdopodobnie najstarszym hotelem w Cambridge. Jego początki sięgają 1834 r. Hotel był rozbudowywany i przebudowywany wraz ze wzrostem miasta. Największe zmiany przeszedł jednak w latach 60. gdy wyburzono dawne wejście i…
Kamieniec Ząbkowicki – Nike z Kolumny Zwycięstwa i kartusz herbowy wracają na swoje miejsca
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim powoli wraca do dawnego blasku. Nike z Kolumny Zwycięstwa znów spogląda na Pałac i miasto a na elewację powrócił zniszczony po wojnie monumentalny kartusz herbowy. ”Na naszych oczach dzieją się ważne momenty w historii Kamieńca Ząbkowickiego – naszego miasta i naszej gminy. Obecnie Kolumna Zwycięstwa stanie się symbolem olbrzymiego wysiłku odbudowy….
Jarosław – zakończono kolejny etap remontu klatki schodowej w kamienicy przy ul. Słowackiego 1
W Jarosławiu zakończył się kolejny etap prac przy remoncie klatki schodowej kamienicy przy ul. Słowackiego 1. ”Po II wojnie światowej kamienica przy ul. Słowackiego w Jarosławiu została znacjonalizowana i to było przysłowiowym gwoździem do trumny dla znajdujących się w jej wnętrzach polichromii. Odnawianie ich zajęło aż 7 lat. Proces był nie tylko długi, ale również…
Gdańsk – trwa rewaloryzacja Twierdzy Wisłoujście
Dzięki trwającej rewaloryzacji Twierdza Wisłoujście pięknieje! (…ale na rekonstrukcję hełmu jeszcze poczekamy). „Rewaloryzacja zajmującego blisko 17 ha kompleksu obejmuje dwa budynki położone na Szańcu Wschodnim oraz wnętrze Fortu Carre – wieży, wieńca, kamieniczek, muru oporowego oraz trzech bastionów. Od ubiegłego roku prowadzone są prace konserwatorskie oraz prace budowlane. Od przyszłego roku aż do lata 2024…
Muszyna – zakończono częściową rekonstrukcję zamku
Częściowa rekonstrukcja zamku w Muszynie zakończona. Poniżej galeria najnowszych zdjęć oraz kilka fotografii archiwalnych. ”- Prace budowlane na wzgórzu już się zakończyły. Do Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowym Sączu złożone zostały odpowiednie dokumenty i trwa procedura odbioru, czyli przekazania do użytkowania zrekonstruowanych obiektów – mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny. Gmina nie będzie zwlekać z udostępnieniem…
Niemcy – przywrócenie dawnego wyglądu budynkowi celnemu w Rothenburgu w Bawarii
Z krótką wizytą u sąsiadów… Widoczny poniżej budynek to dawny urząd celny w Rothenburgu (Bawaria). Powstał około 1700 r. na polecenie rady miejskiej. Do jego budowy wykorzystano średniowieczną cegłę rozbiórkową. Przebudowany około 1900 r. W latach 60. wymieniono okna a boczną elewację pokryto eternitem. W ręce obecnego właściciela przeszedł w roku 2013. Choć z zewnątrz…
Węgry – nietypowy remont Hotelu Złoty Byk w Debreczynie
Czy inwestor po wyburzeniu dobudowanego po wojnie skrzydła zamierza zrekonstruować pierwotny wygląd zabytkowego hotelu? Tak zdawałaby się sugerować wizualizacja. W rzeczywistości jednak zaproponowane rozwiązanie to zupełnie nowy projekt! Hotel Złoty Byk został wybudowany w 1915 r. wg projektu Hajósa Alfréda jako struktura niesymetryczna z centrum i jednym skrzydłem. W 1973 r. władze komunistyczne wyburzyły dwie…
Warszawa – kamienica przy ul. Targowej 46 odzyskała detal
Kamienica przy ul. Targowej 46 na warszawskiej Pradze została wybudowana w 1913 r. według projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego i Wacława Heppena. Tuż przed 1939 r. należała do Sary Zusman i Józefa Wildera. Po 1945 r. na podstawie dekretu Bieruta przeszła na własność miasta. Piękny detal kamienicy został zniszczony w wyniku ”remontu” przeprowadzonego w latach 60….
Gwatemala – w mieście Cayalá powstało jedno z najpiękniejszych współczesnych osiedli
Atrakcyjna duża działka w samym centrum miasta. W 2000 roku właściciele decydują się wybudować na niej osiedle. We współczesnych realiach w 99,9% przypadków skończyłoby się to patodeweloperką, budową zamkniętego osiedla o chwytliwej nazwie, pełnego stojących obok siebie jednakowych bloków…ale nie w Cayali. Cayalá w Gwatemali jest bowiem tym 0,01% gdzie deweloperzy, planiści i architekci-klasycyści wspólnie…
Bieliny (woj. podkarpackie, powiat niżański) – renowacja dworu Mniszchów
”Sześć lat temu samorząd gminy Ulanów odkupił zespół dworsko-parkowy w Bielinach od ostatnich właścicieli. Budynek był w bardzo złym stanie technicznym. Otoczenie też pozostawiało wiele do życzenia. Władze gminy zdecydowały się więc na kompleksowy remont.” ”Jak za dawnych lat, a kto wie może i lepiej, prezentuje się teraz XVII-wieczny dwór rodu Mniszchów. Jedna z piękniejszych…
Niemcy – zrekonstruowana fasada Domu Klingera w Poczdamie
Poczdam i zrekonstruowana w tym roku fasada Domu Klingera (Das Klingnersche Haus) z 1750 roku. Budynek został zniszczony w trakcie wojny tak jak całe stare miasto włącznie z Zamkiem Miejskim. Dziś Poczdam (czy też Postupim jak go wciąż jeszcze nazywa łużycka mniejszość oraz Czesi) – powstaje ze zgliszcz. Nie odbywa się to bez problemów, bowiem…
Rostarzewo (woj. wielkopolskie, pow. grodziski) – renowacja barokowego ratusza
Barokowy ratusz w Rostarzewie (woj. wielkopolskie, pow. grodziski) pochodzi z 1768 r. ”Budynek na początku XXI wieku popadł w ruinę. Podjęcia prac remontowych nie ułatwiało położenie pośrodku ruchliwej drogi krajowej. W końcu, dzięki funduszom unijnym, ministerialnym i gminnym, w latach 2012–15 podjęto się renowacji zabytku. W dawnym ratuszu powstała regionalna izba pamięci.” ”Ratusz w Rostarzewie…
(Biblioteczka) „Jak narysować porządek toskański” – nasza książka do architektury klasycznej
Czy architekturę klasyczną da się narysować w sposób łatwy i prosty – tak, aby dosłownie każdy (nie tylko architekt) mógł to wykonać? Postanowiliśmy to sprawdzić i tak oto powstała nasza książka, którą z dumą dziś Państwu prezentujemy. Wybraliśmy najprostszy z porządków rzymskich – toskański – i krok po kroku, prowadząc Czytelnika za rękę, objaśniliśmy jak…
Białoruś – renowacja dworu Rejtanów w Hruszówce
Pan Tadeusz Rejtan, W progu się położy, Pozwie pany senatory Na wielki sąd Boży. Chyba każdy Polak zna wiersz Marii Konopnickiej ”O panu Tadeuszu Rejtanie”. Nie wszyscy wiedzą natomiast, że urodził się on i zmarł w Hruszówce w dawnym województwie nowogródzkim na terenie dzisiejszej Białorusi. Wieś ta od połowy XVII w. do 1939 r. nieprzerwanie…
W miejscowości Cyganek na Żuławach rozpoczęła się odbudowa wieży XIV-wiecznego kościoła
Kościół wybudowali Krzyżacy w XIV w. W swojej historii należał później do luteran, potem znów do katolików. Od 1945 r. kościół służy grekokatolikom i to właśnie oni zdecydowali się odbudować rozebraną w czasie ostatniej wojny wieżę. ”Rekonstrukcja wieży kościelnej w liczącym 650 lat kościele w Cyganku jest jednym z największych projektów renowacyjnych w żuławskich, ale…
Wisła (Beskid Śląski) – nowy dom na miejscu zrujnowanego, a jednak zgodny z tradycją
XX wiek przyniósł zagładę ogromnej większości drewnianej zabudowy Beskidów. Nowe budynki, apartamentowce, hotele, obiekty użyteczności publicznej, które zastąpiły (i wciąż zastępują) stare wille i domy nie mają zazwyczaj nic wspólnego z lokalną tradycją. Chaos, brzydota i tandeta tak samo jak w Zakopanem (a może i gorzej) zapanowała w Szczyrku, Suchej Beskidzkiej czy w Wiśle. Dopiero…
Niemcy – mieszkańcy Drezna pilnują, aby na starym mieście nie powstawały nieestetyczne budynki
Drezdeńczycy są dumni z odbudowywanego miasta. Mają ku temu prawo bowiem wygląd miasta jest właśnie sporą zasługą samych mieszkańców. To właśnie oni bowiem i organizacje społeczne walczą o jakość i spójność nowej zabudowy. Poniżej jeden z bardziej znanych zakątków starego miasta w Dreźnie gdzie na rogu Töpferstraße i Augustusstraße stanęła historyzująca plomba. Miejsce to mogło…
Wilno – na Antokolu odradza się Pałac Sapiehów
W Wilnie, na Antokolu odradza się jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców dawnej Rzeczypospolitej – Pałac Sapiehów. Pałac wzniesiono w latach 1691-1697 dla hetmana wielkiego litewskiego Kazimierza Jana Sapiehy wg projektu Giovanniego Pietro Pertiego. Misternie zdobiony budynek miał być świadectwem potęgi Sapiehy, który konkurował z Janem III Sobieskim o tron królewski. Obiekt został zniszczony w 1700…
Strzegom – czy wieża targowa doczeka się kiedyś prawidłowego odtworzenia hełmu?
Rekonstrukcje i odbudowy koncentrują się na poszukiwaniu i prezentowaniu takich działań przy obiektach historycznych, które wymagają wiedzy z dziedziny historii sztuki, architektury, znajomości tradycyjnych rzemiosł. To co stanowi wspólny mianownik to miłość i szacunek do piękna, historii i zabytków. Odbudowa budynku do stanu jak najbardziej zbliżonego do jego oryginalnego wyglądu nie jest wszakże regułą. Innym…
Warszawa – kopuły wróciły na bliźniacze kamienice przy ul. Rozbrat 32 i 34/36
Szyk i elegancja przedwojennej Warszawy oraz klasycznej architektury. ”Kamienice Rozbrat 32 i 34/36 stanowią istotny, w większości oryginalnie zachowany przykład luksusowej zabudowy mieszkalnej Powiśla”. Neoklasycystyczne kamienice wybudowano w latach 1928-31 dla Spółdzielni Mieszkaniowej Pracowników Przemysłu Cukrowniczego po przeciwnych stronach ul. Śniegockiej. Zaprojektował je absolwent Wydziału Architektury Politechniki w Monachium Feliks Michalski. ”Podczas Powstania Warszawskiego we…
Przegląd kilku wybranych, najnowszych inwestycji mieszkaniowych – za granicą i w Polsce
Część z prezentowanych obiektów powstała/powstaje w historycznych centrach miast. Część to zupełnie nowe osiedla. W Polsce deweloperzy, politycy, urzędnicy i architekci zachwalają nowe inwestycje, apartamenty etc. Mimo to obserwując media społecznościowe możemy zauważyć rosnące rozczarowanie opinii publicznej jakością nowo powstającej architektury mieszkaniowej (i nie tylko mieszkaniowej, patrz: Opera Królewska w Łazienkach, nowe placówki muzealne etc.)….
Wisła (woj. śląskie) – zakończył się pierwszy etap budowy habsburskiej osady gospodarczej „U początków Wisły”
„W sercu Wisły, przy małej zaporze, powstała Habsburska osada gospodarcza “U początków Wisły” czyli oficyna mieszkalna z początku XX w., będąca kiedyś częścią zespołu rezydencji Prezydenta RP „Zameczek” oraz budynek mieszkalno-gospodarczy, również z początków XX w. Habsburska Osada Gospodarcza “U początków Wisły” to inicjatywa mająca na celu ożywienie historii tego regionu i podzielenie się z…
Zamek w Olsztynie (koło Częstochowy) – zakończyły się prace przy Baszcie Studziennej
„30 września odbyło się otwarcie zrekonstruowanej części olsztyńskiego zamku. Od tego dnia będzie można zwiedzać również basztę, która nigdy dotąd nie była udostępniona dla turystów. W baszcie studziennej odtworzono oryginalne kondygnacje, zrekonstruowano okna i otwory strzelnicze. Wewnątrz powstała klatka schodowa, w której po drewnianych schodach można wejść na poszczególne poziomy. Dla turystów będzie także udostępniona…
Kłodzko – Fort Owcza Góra podnosi się z ruiny
Zdjęcia poniżej dzieli tylko 19 miesięcy! Tak wyglądał Fort w lutym 2022 a tak wygląda obecnie. Jeszcze w 2015 architekci planowali „w doskonały sposób połączyć przeszłość z teraźniejszością” i wybudować na budynkach Fortu szklane biurowce i apartamentowce! „To już nie marzenia ani wizualizacje, tak prezentuje się Kłodzki Inkubator Przedsiębiorczości w Koszarach Białych fortu Owcza Góra….
Bydgoszcz – deweloper planuje przebudowę (na lofty) dawnej Farbiarni Wilhelma Koppa
Pofabryczny ceglany budynek jest częścią znanej z malowniczości Bydgoskiej Wenecji. Do niedawna stał opuszczony, ale wkrótce to się zmieni. Deweloper planuje przebudować farbiarnię na lofty. Zabytek zostanie nadbudowany i rozbudowany o skrzydło w stylistyce inspirującej się dawną architekturą industrialną. Farbiarnia Wilhelma Koppa działała w budynku nad rzeką Młynówką w latach 1903-1945. Po wojnie znacjonalizowana i…
USA – historia renowacji Hope Plantation w Windsor (Karolina Północna)
Gdy w latach 60. ubiegłego wieku lokalna społeczność zwróciła się do władz o pomoc w remoncie Hope Plantation usłyszeli „Hope is hopeless”. „Zbudowany w 1803 Hope Plantation w Windsor w Karolinie Pónocnej/USA to wczesny przykład dworu zaprojektowanego według palladiańskiej odmiany stylu federalnego. Budynek powstał z inicjatywy Davida Stone’a, plantatora, późniejszego gubernatora Karoliny Północnej i senatora…
Janowiec (powiat puławski) – 7 mln zł na częściową odbudowę i renowację zamku
Obowiązkowym elementem zwiedzania zamku w Janowcu są spacer po krużgankach i wizyta w Muzeum. 27 lat temu nie było to jeszcze możliwe z prostej przyczyny. Do 1997 nie było ani krużganków ani budynku, w którym mieści się dzisiejsze muzeum. Niestety każdy kto zwiedzał ostatnio zamek musiał dostrzec, że zamek się sypie. Odpowiada za to wapień,…
Świdnica – barokowa perełka (kamienica przy ul. K. Pułaskiego 24) po remoncie
Perełka świdnickiego baroku, kamienica przy ul. K. Pułaskiego 24 z 1740 roku, trzy lata temu przeszła remont, który przywrócił jej oryginalne ustalone na podstawie badań stratygraficznych barwy. Oczyszczono z warstwy tynku granitowe filarki międzyokienne oraz ościeża portalu wejściowego. W ramach prac wymieniono także stolarkę okienną. Remont dofinansował Urząd Miasta Świdnica w kwocie 150 tys. zł….
Czechy – Petr Růžička udowadniał, że można odbudować zamki tradycyjnymi metodami
Już tylko miesiąc pozostał do konferencji naukowej „Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski”. Przy tej okazji warto przypomnieć postać Petra Růžički, zmarłego niedawno znanego rzemieślnika z Czech, który remontował i odbudowywał zamki i inne zabytki tak jak robiono to kiedyś – tradycyjnymi rzemieślniczymi metodami. W czasach ginącego rzemiosła i oszczędności na zabytkach Růžička udowodnił,…
Bytów (Kaszuby) – nowa zabudowa ulicy Ogrodowej
Ulica Ogrodowa w Bytowie zlokalizowana jest na granicy średniowiecznego miasta lokacyjnego. Jej zabudowa znacznie ucierpiała w wyniku wojny (miasto zostało zniszczone w 70%). Po wojnie część zabudowy ulicy zastąpiły bloki. Poniższe dwie nowe kamienice pod numerem 1 i 3 próbują z jednej strony nawiązywać do lokalnych wzorców architektury kaszubskiej (budownictwo szkieletowo-szachulcowe), z drugiej klinkier może…
Warszawa – znamy wyniki konkursu na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej
Jak Państwo zapewne już wiedzą 12 października 2023 roku poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Poniżej prezentujemy wizualizacje zwycięskiego projektu oraz propozycji, które zajęły II i III miejsce. Międzynarodowy konkurs został ogłoszony 27 marca 2023. Do I etapu zakwalifikowało się 11 pracowni,…
Czarnolas (woj. mazowieckie) – zakończył się remont oficyny dworskiej w Muzeum Jana Kochanowskiego
Latem tego roku zakończył się remont oficyny przy dworze w Czarnolesie, siedzibie Muzeum Jana Kochanowskiego. Chyba niewiele osób spodziewało się jak bardzo zmieni się budynek. Jak oceniają Państwo efekt tego remontu? „Zakończyły się prace związane z konserwacją i adaptacją XIX-wiecznej oficyny dworskiej wchodzącej w skład zespołu dworsko-parkowego, w którym mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego w…
Rozdół koło Lwowa – rozpoczęła się renowacja pałacu Rzewuskich-Lanckorońskich
Pałac Rzewuskich-Lanckorońskich w Rozdole koło Lwowa tylko z daleka wygląda dobrze. Im bliżej jego murów tym lepiej widać w jak fatalnym jest stanie. To ostatnia chwila na ratunek. I wydaje się, że ten ratunek wreszcie nadszedł! Pałac powstał na początku XIX w. dla Antoniego Józefa Lanckorońskiego w miejscu XVIII w. pałacu Rzewuskich. Przebudowany pod koniec…
Karpacz (woj. dolnośląskie) – remont hotelu Sanssouci na ukończeniu
Budynek od lat 90. pozostawał nieużytkowany i popadał w ruinę. Teraz znów będzie działał w nim hotel. Kolorystyka po remoncie ma być charakterystyczna dla regionu do 1945 r. Obiekt rozbudowano o szklane skrzydło. Według zapowiedzi wnętrza mają powrócić do pierwotnej aranżacji, znanej z archiwalnych zdjęć. Inwestorem jest Grupa Europlan Artura Koziei. Koszt inwestycji szacowany był…
Kraków – coraz bliżej końca rekonstrukcji Domu Młynarza w Mogile
Obiekt można podziwiać już z zewnątrz. Niedawno wprawiono zrekonstruowane tradycyjnymi metodami okna (patrz: komentarz!). Wcześniej budynek pokryto wapnem z dodatkiem ultramaryny. Wewnątrz praca jeszcze wre…” Pierwszy etap ratowania domu prawie zakończony. Po rozbiórce, konserwacji i rekonstrukcji wygląda jak nowy. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi belki będą na zewnątrz pobielone jak nakazuje miejscowa tradycja. Zmieniony kształt dachu…
Wrocław – praca konserwatora i jej rezultaty na przykładzie kamienicy przy ul. Mierniczej 4
„W pierwszym kwartale 2023 roku zakończył się remont kamienicy przy ulicy Mierniczej 4. Budynek ma odnowioną elewację i nowe kolory. Zniknęło stojące od ponad 20 lat rusztowanie podtrzymujące balkon na pierwszym piętrze. Przy okazji odkryto stary niemiecki szyld sklepu, w którym przed laty można było kupić owoce i warzywa, artykuły przemysłowe i kable na szpulach.”…
(Biblioteczka) „Nowe polskie domy w stylu narodowym” – Bartosz Romaniuk
Dzisiaj prezentujemy Państwu katalog, który stanowi kontynuację, wydanej w 2018 roku, książki Bartosza Romaniuka pt. „Domy Polskie w stylu II Rzeczypospolitej”. Oryginalne pomysły na budynki w stylu narodowym, zostały w niniejszym katalogu rozszerzone, uzupełnione oraz opatrzone wizualizacjami 3D. Niewątpliwą zaletą koncepcji prezentowanych w naszym katalogu jest ich modułowość. Partery poszczególnych typów budynków są bowiem jednakowe,…
Przeworsk – zabytkowa oranżeria piękna jak za dawnych lat
Oranżerię wybudowano przy pałacu ks. Henryka Lubomirskiego na początku XIX w. wg projektu Piotra Aignera. Za dekorację sztukatorską odpowiadał Fryderyk Bauman. Budynek był nieużytkowany od lat 80. XX w. Od tego czasu popadał w ruinę. Teraz to się zmienia. W ramach I części prac oranżerię kompleksowo wyremontowano na zewnątrz i wewnątrz, odtworzono pierwotną kolorystykę, zrekonstruowano…
Struga (powiat wałbrzyski) – remont pałacowej oficyny
„Nie dajcie się zwieść pozorom – naprawdę dużo już zrobiliśmy!” – czytamy na stronie poświęconej remontowi Pałacu w Strudze. Oficyna (tak samo jak i pałac) przetrwała wojnę bez szwanku. Zniszczenie przyszło dopiero później wraz z zaniedbaniami i podpaleniem. W 2003 r. ruiny założenia zakupili Agnieszka Chmura-Wieczorek i Krzysztof Wieczorek, dla których motywacją było studenckie marzenie…
Strzegom – odbudowana średniowieczna baszta w ciągu murów miejskich
Baszta (nazywana również basteją) wybudowana została około 1475 r. Stanowiła część zewnętrznych murów miejskich i broniła miasta od południa. Gdy w 1823 r. podjęto decyzję o rozbiórce większości murów, baszta szczęśliwie ocalała. W 1911 r. tuż przed nią wybudowano wiadukt kolejowy. Zamieszkana do 1945 r. Zniszczona po II wojnie światowej. Do dzisiejszych czasów z dwupiętrowej…
Niemcy – wymiana zabudowy na starym mieście w Wetzlar (Hesja)
„Plac Katedralny się zmienia – nadeszła ostatnia godzina dla wybudowanego w 1979 roku wielofunkcyjnego budynku naprzeciwko katedry na Starym Mieście w Wetzlar. Na początku 2023 roku rozpoczęły się prace rozbiórkowe przestarzałej konstrukcji betonowej, w miejscu której powstaną „Kwartały Katedralne”. Kwartały to wieloczęściowa inwestycja, której fasady harmonijnie wpiszą się w historyczny krajobraz starego miasta.” Tyle oficjalna…
Bodzentyn – zamek z nowoczesną dobudówką, która „ma się odróżniać od starej”…
„Całość projektu uzgadniał konserwator. Projektant musiał się dostosować do wytycznych konserwatora. Według opinii konserwatora nowo dobudowana część ma się odróżniać od starej, aby nie było wrażenia, że jesteśmy w trakcie rozbudowy całego pałacu” odpowiada na krytykę projektu „rewitalizacji” zamku w Bodzentynie Dariusz Skiba, burmistrz miasta. 29 września tego roku starosta kielecki zatwierdził projekt zagospodarowania terenu…
USA – „Gargamel” vs. kreacja konserwatorska na przykładzie Jesuit mission brick chapel w St. Mary’s City (Maryland)
Odbudowa kaplicy w St. Mary’s City jest szczególna pod każdym względem. Historyczna kaplica istniała tylko 37 lat. Budynek został odbudowany po 305 latach. Bez ikonografii… Historia kaplicy Kaplica została wybudowana przez społeczność jednej z pierwszych kolonii brytyjskich w Ameryce. Społeczność tę (w odróżnieniu od Wielkiej Brytanii) charakteryzowała na początku duża tolerancja religijna. Prześladowani w Wielkiej…
Brwinów – dzięki determinacji władz miasta, Pałac Wierusz-Kowalskich doczekał się renowacji
W 20-leciu międzywojennym cały czas żywa i silna była tradycja architektury klasycznej. Widoczny poniżej pałac powstał w 1936 r. dla Tadeusza Wierusz-Kowalskiego, pierwszego prezesa lokalnego zarządu Ochotniczej Straży Ogniowej, którego życie stało się inspiracją dla powieści „Stulecie Winnych”, jak i nakręconego na tej podstawie serialu. Pałac zaprojektował Stanisław Grochowicz, autor wielu realizacji na terenie Warszawy,…
Włochy – częściowa rekonstrukcja Palazzo Ugo delle Favare przy Piazza Bologni w Palermo
Przez 80 lat na fasadzie Pałacu widać było rany jakie wyrządziła mu wojna. W 2023 roku pod kierunkiem architektów Filippo i Francesco Terranova, firma CusenzaMarmi przeprowadziła niezwykłą rekonstrukcję zniszczonych detali architektonicznych. Detale zrekonstruowano takie jakimi były, tam gdzie były, przywracając pałac do życia. Pierwszym krokiem była digitalizacja w 3D wszystkich elementów pałacu na wzór zniszczonych…
Chorwacja – odbudowa Pałacu Eltz w Vukovarze, zrujnowanego w wyniku wojny jugosłowiańskiej
Barokowy pałac wzniesiony przez ród Eltzów w latach 1749-1751. Skonfiskowany przez komunistyczne władze Jugosławii w 1944. Zbombardowany na samym początku inwazji armii serbskiej i jugosłowiańskiej na Chorwację, 25 sierpnia 1991 roku. Pod koniec wojny zrujnowany, zabudowania przypałacowe zrównane z ziemią. Rząd Republiki Chorwacji i Bank Rozwoju Rady Europy sfinansowały odbudowę pałacu trwającą od 2008 roku…
Grodno – strona białoruska zaprezentowała poprawiony projekt II etapu restauracji zamku
Mimo to wciąż istnieją pewne dyskusyjne szczegóły (zewnętrzne schody), projekt prezentuje się lepiej niż kontrowersyjna wizja autorstwa architekta Uładzimira Baczkowa. Zmiany w projekcie skomentował Mikola Volkau, historyk, który od lat zaangażowany jest w ratowanie zamku: „Opublikowano renderingi II etapu przebudowy Starego Zamku w Grodnie autorstwa zespołu A. Szybareckiego. Pozytywy: projekt lepiej odpowiada realiom historycznym w…
Otwock – projekt nowego pawilonu handlowego w stylu „świdermajer”
Czy pawilon handlowy bądź hala targowa muszą być nowoczesnym klocem wykonanym z betonu i aluminium? Niekoniecznie. Władze Otwocka przymierzają się do budowy nowego pawilonu handlowego w charakterystycznym dla miasta stylu „świdermajer”. Ma on powstać w miejscu zaniedbanego targowiska miejskiego. Prace projektowe budynku roboczo nazwanego „Białym Bazarkiem” rozpoczną się w przyszłym roku po uzyskaniu pozwolenia na…
Oświęcim – historia odbudowy i prac restauracyjnych na zamku
Pierwszy dzień konferencji „Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski” dobiegł końca. Niestety tym razem z przyczyn od nas niezależnych nie mogliśmy pojawić się na konferencji ani z referatem ani by wziąć udział w dyskusji. Natomiast trzymamy rękę na pulsie. Wśród wielu interesujących wystąpień warto wspomnieć m.in. o referacie Pana Dr hab. Piotra Majewskiego pt….
Janowiec – odrzucona koncepcja nowoczesnej adaptacji ruin zamku
Dzisiaj drugi i ostatni dzień konferencji „Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski”. Większość referatów jest bardzo ciekawa i w miarę możliwości będziemy do nich wracać (w ogromnym skrócie, m.in. odbudowa zamków w Płoninie i Świnach, analogia jako pomoc przy projektowaniu prac wokół zamków, problem ochrony krajobrazu i zarastania zamków przez zieleń, niski poziom kształcenia…
Łódź – ogłoszono wyniki 3. edycji konkursu „Współczesna Kamienica Łódzka”
Wyniki konkursu, organizowanego przez Biuro Architekta Miasta Łodzi, wzbudziły sporo emocji wśród komentujących. Czy zgadzają się Państwo z decyzjami specjalistów? Który projekt zdaniem Państwa powinien zająć I miejsce? „Podstawowym założeniem konkursu było znalezienie architektonicznego antidotum na swoiste „zubożenie stylistyczne” nowo budowanych obiektów. Powodem zorganizowania konkursu była potrzeba wypracowania wzorcowych form architektonicznych osadzonych w kontekście zabytkowej…
Węgry – coraz bliżej zakończenia rekonstrukcji gmachu Królewskiego Ministerstwa Finansów w Budapeszcie
Fasada gmachu ulokowanego na Wzgórzu Zamkowym choć jeszcze nie została całkowicie odsłonięta już teraz robi ogromne wrażenie. Neogotycki budynek Królewskiego Węgierskiego Ministerstwa Finansów zaprojektował Sándor Fellner. Gmach powstał w latach 1899-1907. Budynek został poważnie uszkodzony w trakcie II wojny światowej. Po wojnie nie było ani politycznej woli ani funduszy na jego odrestaurowanie, dlatego komunistyczne władze…
Zamość – pierwotny projekt budynku deweloperskiego przy ul. Bazyliańskiej 1 oraz zrealizowany, po protestach mieszkańców i negatywnej opinii NID
Projekt koncepcyjny budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Bazyliańskiej 1 na terenie Starego Miasta w Zamościu autorstwa Mateusza Tańskiego & Associates dla Bartecki Development w taki oto sposób był (i wciąż jest) reklamowany na stronie dewelopera: „Stare Miasto w Zamościu ze względu na swój zabytkowy, renesansowy charakter jest miastem, które stawia szczególne wyzwania. Współczesne formy pojawiające…
Kraków – nadbudowa i remont kamienicy przy ul. św. Sebastiana 18
Współczesne nadbudowy zabytkowych kamienic (nazywane czasami adaptacjami poddasza) często wzbudzają kontrowersje. Kontrast jaki powoduje przygniecenie dawnej klasycznej architektury współczesną szklaną bądź betonową nadbudową budzi nieraz zgrzyt estetyczny, wobec którego trudno przejść obojętnie. A czy da się inaczej? Kamienica przy ul. Św. Sebastiana 18 w centrum historycznego Krakowie powstała w 1889 r. dla kupca Salomona Lubascha….
Kuźnica (Półwysep Helski) – zaniedbany dworzec kolejowy nabrał charakteru
„W ubiegłym miesiącu zabytkowy dworzec w Kuźnicy na Półwyspie Helskim odzyskał historyczny blask, a jednocześnie został wyposażony w udogodnienia dla podróżnych na miarę XXI wieku. Polskie Koleje Państwowe S.A. udostępniły gruntownie zmodernizowany dworzec pasażerom. Z elewacji dworca zniknął tynk i przywrócono na niej płytkę klinkierową w kolorze naturalnej cegły oraz detale architektoniczne. Nowe, stylizowane na…
Warszawa – udany remont kamienicy przy ul. Środkowej 16
-Urocza kamieniczka, zmaltretowana po wojnie do wszelkich granic, odzyskała swój przedwojenny wygląd! Jest to teraz cacko dla arystokracji, a był to przed 1939 r. dom trzeciej kategorii, dla średniozamożnych. Takie to były standardy na Pradze – mówi varsavianista Tomasz Lerski. „Do niedawna była w tragicznym stanie. Odstraszająca wyglądem rudera przy ul. Środkowej 16 w krótkim…
Jest wizualizacja odbudowanej wieży na Wzgórzu Grodziszcze… niestety z nowoczesną „wstawką”
W maju tego roku informowaliśmy na RiO o planowanej odbudowie wieży, niestety zaprezentowana wizualizacja rozczarowuje… W ramach „rewitalizacji Wzgórza Grodziszcze” gmina Nowa Ruda zamierza odbudować wieżę widokową, postawić wiatę dla turystów, wybudować trasę rowerową oraz parking. W ramach inwestycji do wieży zostanie dobudowana brutalistyczna w charakterze klatka schodowa zwieńczona betonowym daszkiem. W formułowaniu wytycznych dla…
Bielsko-Biała, Włocławek, Milicz, Kielce, Piaseczno, Kłodzko, Rawicz, Jasło – więcej zieleni w przestrzeniach staromiejskich
Po latach „betonowania” polskie miasta powoli przywracają przynajmniej część zieleni w przestrzeniach staromiejskich i historycznych. W 2021 roku Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin wydała nowe rozporządzenia dotyczące zieleni w miastach: „Niedopuszczalne jest niszczenie w ramach prac rewitalizacyjnych i modernizacyjnych wypracowanych już w okresie międzywojennym koncepcji zazielenienia placów, skwerów, ulic, promenad i bulwarów. Usuwanie zdrowych drzew,…
Brzeg – wizualizacje gmachu Gimnazjum Piastowskiego po pracach konserwatorskich
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu przedstawia Państwu część Programu Funkcjonalno-Użytkowego Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów związaną z propozycjami aranżacji elewacji przyszłej siedziby Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów tj. dawnego Gimnazjum Piastowskiego. Prezentowane wizualizacje, przygotowane przez wrocławską pracownię projektową Archistructura, są efektem analiz i badań prowadzonych w latach 2022-2023 przez dr. hab. inż. arch. Andrzeja Legendziewicza…
Niemcy – zrekonstruowano pochodzące z 1551 roku freski na Wielkim Dziedzińcu Pałacowym Zamku w Dreźnie
„Nowe freski o tematyce biblijnej na Wielkim Dziedzińcu Drezdeńskiego Zamku to kolejny przykład niesamowitego kunsztu, który przez dziesięciolecia charakteryzował rekonstrukcję pałacu. Elektor Saksonii Moritz I zlecił wykonanie malowideł włoskim malarzom w trzypiętrowej loggii na Hausmannsturm. Freski o wysokości do 5,70 m i długości do 16 m uważano za arcydzieło. Niestety uległy zniszczeniu w wyniku pożaru…
Szczebrzeszyn – remont, częściowa rekonstrukcja i nadbudowa XIV-wiecznej baszty zamkowej dobiegły końca
Pozostałości dawnego zamku w Szczebrzeszynie dzika zieleń pochłonęła wiele lat temu. Dokoła walały się cegły i śmieci. Teraz wzgórze zamkowe zostało uporządkowane, mury wieży odbudowano i nadbudowano o taras widokowy. W środku znajdzie się sala wystawowa, lapidarium oraz kawiarenka. Prace kosztowały 3mln zł. 2,5mln zł pozyskano z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Resztę dołożyła…
Strumień (woj. śląskie) – deweloper chciał zbudować osiedle w pobliżu zamku, ale coś mu nie wyszło…
Strumień to piękne malutkie miasteczko na Śląsku Cieszyńskim. Podobno pierwszy zamek powstał tu w XIV w. Obecny zamek to właściwie dwór szlachecki o skromnej charakterystycznej dla regionu bryle. Budynek prawdopodobnie został wybudowany na przełomie XVII/XVIII w. i należał do właścicieli miasta. Przebudowywany w II poł. XVIII w. na barokowy a następnie z usunięciem detalu w…
Kraków (Stradom) – udana nadbudowa kamienicy przy ul. Koletek 3
Kończący się remont i nadbudowa XIX-wiecznej kamienicy, 300 metrów od Zamku na Wawelu. Według informacji, którymi podzielił się z nami czytelnik, zrealizowana nadbudowa miałaby zostać wykonana na podstawie współczesnego projektu: Koletek 3 (investmap.pl)
Wilno – odrestaurowana gotycka kamienica przy ul. Zamkowej 12
Zamkowa 12 to jedna z najpiękniejszych kamienic wileńskiego Starego Miasta. Pierwotnie składała się z dwóch budynków powstałych w XVI w, które należały do złotników Wolfganga i Klemensa. Pod koniec XVI w. przeszły w ręce aptekarza królewskiego Stanisława Kędzierskiego. Zniszczone w czasie najazdu moskiewskiego w 1655. Zrujnowane budynki kupił w 1678 prałat Benedykt Żuchorski. Po odbudowie…
Kętrzyn – historia zniszczenia i odbudowy zamku krzyżackiego
Krzyżacki zamek w Kętrzynie został zniszczony w 1945 roku przez armię czerwoną wraz z miastem. Zamek odbudowano w latach 1964-1966 staraniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie i ze środków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Sama odbudowa nie przywróciła jednak zamkowi wyglądu sprzed IIWŚ, ale sięgnęła dalej regotycyzując go. W II poł. XVII w. przebudowano bowiem zamek…
Malbork – odbudowa starego miasta wciąż daleka od ideału
Jeden z regionalnych malborskich portali opublikował zdjęcie ukończonej niedawno nowej zabudowy wzdłuż Nogatu. Jak oceniają Państwo nową malborską „starówkę”? „W 1945 roku po walkach trwających od 26 stycznia do 17 marca miasto zostało opanowane przez jednostki 2 armii uderzeniowej 2 Frontu Białoruskiego. W wyniku walk o miasto Armii Czerwonej i Wehrmachtu, zniszczeniu uległo 80% substancji…
Niemcy – Stara Komendantura w Berlinie zrekonstruowana na miejscu wyburzonego modernistycznego gmachu MSW
Stara Komendantura to budynek w samym centrum historycznego Berlina, tuż obok Zamku i Katedry. Zbudowany w 1654 r. Rozbudowany i przebudowany najpierw w roku 1796 a następnie na wzór pałaców florenckich w 1874. Spalony w wyniku nalotów alianckich pod koniec II wojny światowej. Ruiny rozebrano w latach 50. XX w. W latach 1964-1967 w miejscu…
Czy nowocześni architekci przekonują się do rekonstrukcji? Interesująca opinia jednego z nich
„Częstym tematem przewijającym się w rozmowach o przestrzeni naszych miast jest odbudowa nieistniejących już zabytków. Gdyby zapytać mnie o to jeszcze pół roku temu, odpowiedziałbym, że nieszczerym, a wręcz fałszywym jest odbudowywanie czegoś co już od wielu lat nie istnieje” – architekt Robert Konieczny. Zaskakujący artykuł na temat rekonstrukcji autorstwa Roberta Koniecznego. Architekt, który znany…
Dolsk (woj. zachodniopomorskie) – odbudowa pałacu wraz z przywróceniem wnętrz
O pałacu w Dolsku mówi się niewiele. Sam profil Fundacji Pałac w Dolsku-Stiftung Schloss Dölzig obserwuje zaledwie 1500 osób. To zaskakująco mało biorąc pod uwagę, jak kolosalną pracę wykonano tu w ciągu ostatnich lat. Jeszcze nie tak dawno temu pałac nie miał dachów, pięter ani sporej części murów. To co stało sypało się w oczach….
“Współczesna Kamienica Łódzka” – przykład pracy odrzuconej przez jury konkursu
Na początku listopada ogłoszono wyniki 3. edycji konkursu „Współczesna Kamienica Łódzka”, organizowanego przez Biuro Architekta Miasta Łodzi. Nagrodzone przez specjalistów projekty nie wzbudziły entuzjazmu wśród komentujących, zarówno w Łodzi jak i na RiO (z jednym wyjątkiem – wyróżnioną propozycją Małgorzaty Gałdyńskiej). Wśród prac, które nie znalazły uznania wśród członków jury znalazła się m.in. propozycja Huberta…
Łubnice (woj. świętokrzyskie) – gmina wciąż pamięta o pałacu wysadzonym przez sowietów
Pałac w Łubnicach powstał ok. 1688 roku dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, wg projektu samego Tylmana z Gameren. Rozbudowany i upiększany przez Elżbietę Sieniawską, Augusta i Zofię Czartoryskich oraz Adama Potockiego. Prace prowadzone były przez najlepszych artystów i rzemieślników. Szczególną sławę zyskały sobie barokowe ogrody. Niestety w połowie XIXw. przy okazji kolejnej rozbudowy…
Drohobycz – zakończyły się prace nad konserwacją i restauracją polichromii w kościele pw. św. Bartłomieja
Prace trwały 15 miesięcy. Stan ścian, tynków i samej polichromii po latach dewastacji był katastrofalny. Poniżej efekty pracy konserwatorów. Gotycki kościół pw. Św. Bartłomieja w Drohobyczu powstał w 1392 roku z fundacji Władysława II Jagiełły. W 1949 r. władze radzieckie znacjonalizowały kościół pozwalając w kolejnych latach na jego systematyczną dewastację (zniszczono m.in. witraże autorstwa Matejki,…
Zamość – restauracja dawnego kościoła i klasztoru Klarysek sprzed prawie 15 lat
Dawny kościół i klasztor klarysek w Zamościu został zbudowany ok. 1696 r. Budynek kościoła ufundowała Anna Franciszka Gnińska, żona ówczesnego ordynata Marcina Zamoyskiego. Projekt opracował inżynier wojskowy, major artylerii i architekt Zamościa Jan Michał Link. Klasztor powstał później, w latach 1757-75 wg projektu Jerzego de Kawe. W 1812 r. kościół zamknięto a w 1817 po…
Lwów – wyremontowano dawną fabrykę alkoholi „Kronik i Syn” z przeznaczeniem na Centrum Sztuki „Fabryka Dżemów”
Wyremontowana w tym roku dawna fabryka została zaadaptowana na potrzeby Centrum Sztuki „Fabryka Dżemów”. Początkowo planowano wyburzyć część fasady by wybudować nowoczesny pawilon. Neogotycki budynek, przy dawnej ul. hetmana Żółkiewskiego, powstał w 1872 roku dla Józefa Kronika. Pierwotnie działała tu fabryka alkoholi „Kronik i Syn”. Wieża została dobudowana w 1910 r. jako mieszkanie właściciela. Po…
W tym miesiącu swoją działalność rozpoczyna grupa Architektoniczna Rewolta (w skrócie Archiwolta)
Link do grupy: Architektoniczna Rewolta | Facebook „W Polsce wiele mówi się o chaosie przestrzennym, betonozie i patodeweloperce. Mało kto upomina się jednak o ludzkie oblicze samej architektury. Z tego powodu chcielibyśmy zainicjować polską sekcję „The Architectural Uprising”! „AU” to oddolny ruch, którego początki sięgają roku 2014 w Skandynawii. Sednem inicjatywy jest opór przeciwko forsowanej…
Zapraszamy do naszego sklepu – link w menu głównym powyżej
W ostatnim czasie przedstawialiśmy Państwu kilka produktów, przygotowanych w ramach propozycji wsparcia naszej Fundacji RiO poprzez zakup czegoś konkretnego. Teraz postanowiliśmy zebrać je wszystkie w jednym miejscu, aby łatwiej można było do nich dotrzeć. Tym samym uruchamiamy dzisiaj nasz sklep, w którym dochód ze sprzedawanych rzeczy będzie przeznaczany na wsparcie działalności Fundacji RiO. W sklepie…
Zakrzów koło Wieliczki – potrzebna pomoc w odbudowie spalonego domu w Skansenie Zagroda Apolonia
„10 grudnia około godziny 3.00 w nocy wybuchł pożar, który strawił więźbę pierwszego przeniesionego do skansenu domu – domu Apolonii. Właścicielka i założycielka skansenu była wtedy sama. Zanim przyjechała straż pożarna udało jej się wynieść z płonącego budynku łatwopalne materiały. Nie czuła nawet, że poparzyła sobie ręce. Strażacy ugasili pożar, ale spłonęła cała więźba. Teraz…
Bielsko-Biała – centrum handlowe Nowa Wega na wojnie z „reklamozą”
Dawna fabryka sukna Karola Hessa z II poł. XIX., a po wojnie Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Ludwika Gawlika – „WEGA”. Tak jak większość fabryk włókienniczych upadła w latach 90. Budynek nie stał długo pusty: „Współcześnie hala została zaadaptowana na cele handlowo-usługowe. Więcej niż mieszczących się w niej podmiotów jest jednak reklam na elewacji, która wygląda…
Gdańsk (Jelitkowo) – czy deweloper w majestacie prawa wyburzy zabytkowy Dom Zdrojowy?
Napisali do nas Państwo zaalarmowani realną możliwością wyburzenia zabytkowego Domu Zdrojowego w Jelitkowie, kurortowej nadmorskiej części Gdańska: „Ten piękny obiekt, unikalny w skali polskiego wybrzeża, cudem przetrwał wojenną zawieruchę. Niestety pożar w latach 60-tych pochłonął część bryły budynku. Obecne władze Gdańska dopuszczają rozbiórkę obiektu i postawienie tam betonowego kloca i to wbrew opinii mieszkańców. Konserwator…
Łotwa – historia zniszczenia i rekonstrukcji Domu Bractwa Czarnogłowych w Rydze
Na fasadzie zrekonstruowanego Domu Czarnogłowych w Rydze, tak jak w XVI wieku, znów widnieje rymowany napis: „Sollt ich einmal fallen nieder, so erbauet mich doch wieder” (Jeśli kiedykolwiek upadnę, odbuduj mnie ponownie). Kilka słów o historii budynku, który przez 60 lat znajdował się w granicach I Rzeczypospolitej i w którym w 1921 podpisano Traktat Ryski….
Niemcy – mieszkańcy Berlina za rekonstrukcją historycznego śródmieścia
Berlin pozazdrościł Dreznu i Frankfurtowi nad Menem. W mieście coraz częściej mówi się o rekonstrukcji fragmentu dawnego historycznego śródmieścia. Pomysł promuje Fundacja Centrum Berlina (niem. Shiftung Mitte Berlin). Na ostatnim spotkaniu zorganizowanym przez organizację pojawiło się dwudziestu lokalnych polityków. Pomysł popiera też większość Berlińczyków – jak informuje „The Berliner Morgenpost” na podstawie badania wykonanego przez…
Stankowice (Pogórze Izerskie, woj. dolnośląskie) – metamorfoza zrujnowanego domu
Dom wybudowano około 1820 r. Jeszcze niedawno przeznaczony był do wyburzenia…: „Nowy właściciel kupił działkę z ruiną do wyburzenia. Kiedy jednak po zakupie ziemi dostał klucze i wszedł do środka – zadziała się magia. Zobaczył wielki piec chlebowy, łukowe sklepienia, stare drewno i ściany z kamienia. Oczywistym stało się, że ten dom MUSI ocaleć!” Remont…
Zamość – dobiega końca długo wyczekiwany remont Akademii Zamojskiej
W grudniu budynek wyłonił się spod rusztowań. W tym tygodniu odsłonięto zrekonstruowany główny portal budynku, symbolicznie kończąc najważniejszą część prac. Obecnie trwają jeszcze roboty wykończeniowe i porządkowe. Po feriach do odnowionych wnętrz Akademii wracają uczniowie. 15. grudnia w Muzeum Zamojskim przy ul. Ormiańskiej 24 otwarto wystawę fotografii „AKADEMIA ZAMOJSKA. Historia rewitalizacji 2019 – 2023”: Wystawa…
Bieżuń (woj. mazowieckie) – wyniki konkursu architektonicznego na zagospodarowanie Pałacu Zamoyskich
„W 2019 roku niszczejący od wielu lat zespół parkowo-pałacowy, w którym powstał „Kodeks Zamoyskiego” i redagowana była „Konstytucja 3 Maja”, został wykupiony przez władze województwa mazowieckiego.” Prowizorycznie zabezpieczono zrujnowane obiekty i rozpisano konkurs architektoniczny na „Opracowanie koncepcji rewitalizacji i adaptacji dla celów muzealnych, kulturalnych i naukowych zespołu pałacowego i założenia obronnego w Bieżuniu”.” Wyniki konkursu…
Życzenia Bożonarodzeniowe i noworoczne od Fundacji Rekonstrukcje i Odbudowy
Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nowym roku, życzy Fundacja Rekonstrukcje i Odbudowy!
Melsztyn (woj. małopolskie) – zakończyła się główna część odbudowy zamkowego donżonu
Trochę ponad rok temu informowaliśmy o przyznaniu dotacji MKiDN na odbudowę wieży zamku w Melsztynie, a dziś możemy już podziwiać już prawie ostateczny efekt tych prac. Do wykonania pozostała jeszcze bowiem tzw. „przypora” zwieńczona attyką. W dalszych planach jest zabezpieczenie i częściowa odbudowa murów reszty zamku. Jak w większości podobnych inwestycji nie obyło się bez…